Grecka Konfederacja Profesjonalistów, Rzemieślników i Kupców (GSEVEE) przeprowadziła badanie ruchu turystycznego w Atenach, z którego wynika, że do 2030 roku liczba gości odwiedzających stolicę ma wzrosnąć o 29 procent w porównaniu z 2019 rokiem (z 5,9 do 7,7 miliona).
Olga Balaoura, architekta i urbanistka, twierdzi na jego podstawie, że środowisko miejskie Aten szybko się zmienia, głównie za sprawą rozwoju turystyki i pojawienia się zagranicznych firm zajmujących się nieruchomościami, pisze grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages. Zmiany te spowodowały wzrost cen nieruchomości, co dotyka zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców. W wypadku tych drugich chodzi o rentowność prowadzonych przez nich firm.
W swoim opracowaniu Balaoura podkreśla znaczenie polityki uwzględniającej nową rzeczywistość oraz wpływ turystyki i gentryfikacji (zmiana charakteru dzielnic mieszkaniowych w strefy, w których dominują osoby o wyższym statusie materialnym).
Wnioski z badania mówią, że samorząd lokalny musi przede wszystkim przyjrzeć się zmianom w tkance miejskiej i na podstawie wyciągniętych wniosków opracować strategie, które będą wspierać i wzmacniać lokalne społeczności i przedsiębiorstwa - mowa głównie o małych i średnich firmach, zwykle prowadzonych rodzinnie.
Czytaj więcej
150 milionów euro to budżet, jaki Ministerstwo Turystyki Grecji przygotowało na projekty infrastrukturalne i promocję alternatywnych form turystyki. Pieniądze trafią do Macedonii Zachodniej, która jest postrzegana jako bardzo perspektywiczny region.