Minister sportu i turystyki podsumował 100 dni pracy. Co zrobił dla turystyki?

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podsumował 100 dni pracy w nowym rządzie. W tym czasie jego ministerstwo opracowało 27 programów, nowelizację ustawy o sporcie i finansowanie przygotowań kolarzy do igrzysk olimpijskich. W dziedzinie turystyki o konkrety trudniej.

Publikacja: 25.03.2024 16:28

Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki, wybrał na miejsce konferencji boisko sportowe

Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki, wybrał na miejsce konferencji boisko sportowe

Foto: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Jak czytamy w komunikacie przygotowanym przez samo ministerstwo, Sławomir Nitras wystąpił z okazji 100 dni rządu Donalda Tuska na konferencji (nasza redakcja nie była zaproszona).

- Priorytetem jest dla nas sport powszechny. Najważniejsze jest, by wszyscy Polacy od najmłodszych po najstarszych mogli, przy wsparciu państwa, prowadzić zdrowe i aktywne życie. – oświadczył. Potem dużo mówił o sporcie, i o swoich i swojego ministerstwa dokonaniach na tym polu.

Dużo sportu...

Wymienił program „Aktywna szkoła” („zależy nam na tym, żeby zniknęły weekendowe kłódki z płotów szkół”), nowelizację ustawy o sporcie („celem jest wprowadzenie rozwiązań, które ograniczą negatywne zjawiska w sporcie, jak dyskryminacja, przemoc i nierówne traktowanie”), udoskonalanie programu „Sportowe talenty” („ogromny regres sprawności fizycznej młodzieży niesie dramatyczne konsekwencje dla naszego społeczeństwa”), programy budowy i rewitalizacji kompleksów sportowych Orlik („nowy rozdział w dostępie do wysokiej jakości obiektów sportowych”, dobudowanie do 2604 Orlików jeszcze 1000), „Akademie piłkarskie („wspieranie szkolenia młodych piłkarek i piłkarzy, jest priorytetem naszego resortu”) i „program wspierania kolarstwa” (konieczne jest uzdrowienie sytuacji polskiego kolarstwa). Tym tematom poświęcił 90 procent czasu.

...mało turystyki

O turystyce – zgodnie z tym, co można przeczytać w komunikacie – do swoich osiągnięć pierwszych 100 dni minister zaliczył wdrażanie Krajowego Planu Odbudowy dla branży turystycznej. Wspominał też o „zmianach dotyczących najmu krótkoterminowego i regulacjach dotyczących kwestii istotnych dla branży”.

W sumie w opublikowanym przez biuro prasowe MSiT w piątek po południu komunikacie z konferencji znalazły się dwa zdania o turystyce. Oto one w całości: „W obszarze turystyki za kluczowy uznany został plan działań ujęty w Krajowym Planie Odbudowy zakładający wsparcie wysokości 1,3 mld zł dla przedsiębiorców i pracodawców dotkniętych skutkami pandemii. Już od marca rusza program przeznaczony na wsparcie w tym sektorze. Rok 2024 ma przynieść zmiany dotyczące najmu krótkoterminowego i regulacji dotyczących kwestii istotnych dla branży”.

Sto dni — trzy spotkania

Przypomnijmy, że Sławomir Nitras podczas pierwszych stu dni urzędowania spotkał się dwa razy ze środowiskami zainteresowanymi turystyką polską. W styczniu było to spotkanie z przedstawicielami samorządów gmin morskich w Warszawie, dotyczyło głównie postulatu szybkiego wprowadzenia nowych zasad wynajmowania mieszkań turystom, a 16 marca z przedsiębiorcami i samorządowcami Pomorza Zachodniego w Świnoujściu.

Dosyć długo, bo do 20 lutego, zwlekał ze wskazaniem osoby odpowiedzialnej za politykę wobec turystyki w kierownictwie resortu. Ostatecznie tymi obowiązkami obciążył wiceministra w randze sekretarza stanu Piotra Borysa.

Wcześniej, 31 stycznia i 1 lutego, Borys odbył też serię spotkań z przedstawicielami organizacji branży turystycznej, by zorientować się, jakie mają problemy i postulaty. Obie strony uznały tę pierwszą naradę za bardzo rzeczową i pożyteczną.

Branża turystyczna: Same zapowiedzi to za mało

Jak dzisiaj przedstawiciele branży turystycznej oceniają sto dni ministra i jego podsumowanie tego okresu?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w sto dni nie uda się rozwiązać wszystkich narosłych problemów, ale mimo wszystko czujemy niedosyt po tych stu dniach, co zresztą potwierdza sam minister w sprawozdaniu, poświęcając turystyce jedynie dwa zdania i wspominając problemy, które dopiero trzeba rozwiązać – mówi prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski. – Na plus zaliczam publiczne zapowiedzi ministra Nitrasa między innymi znacznego zwiększenia budżetu na promocję turystyki w Polsce czy przyśpieszenia prac legislacyjnych dotyczących krótkotrwałego najmu.

Nasze pierwsze i jedyne, jak dotąd, spotkanie z wiceministrem Piotrem Borysem było bardzo merytoryczne i obiecujące dlatego liczymy na ciąg dalszy. Generalnie chodzi nam o więcej działań w istotnych dla branży hotelarskiej sprawach, które IGHP od lat zgłasza, jak najem krótkoterminowy, niekorzystne klauzule internetowych pośredników (OTA) w umowach z hotelami, przestarzały system kategoryzowania hoteli, a szczególnie w gorącym obecnie temacie ostatecznego uporządkowania interpretacji przepisów dotyczących ochrony małoletnich w obiektach hotelarskich.

Chcielibyśmy, aby wreszcie nasze postulaty nie tylko zostały wysłuchane, ale przybrały formę konkretnych decyzji i zmian legislacyjnych. Nasza nadzieja w nowych władzach.

- Za nami 100 dni nowych rządów, a to symboliczny moment, w którym ministerstwa dokonują pierwszych podsumowań swojej działalności — komentuje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. - Jeśliby skupić się na samej konferencji ministra Nitrasa, można by odnieść wrażenie, że w pracach resortu dominuje troska o sport. O programach przygotowanych z myślą o tym sektorze minister mówił dużo, turystyce poświęcił o wiele mniej czasu.

Z drugiej strony pierwsze kontakty Polskiej Izby Turystyki z kierownictwem resortu oceniam bardzo pozytywnie. Na styczniowym spotkaniu z wiceministrem Piotrem Borysem przedstawiliśmy swoje postulaty, tzw. Dziesiątkę PIT, a rozmowy na temat każdego z podpunktów były bardzo merytoryczne. To wróży dobrze na przyszłość. Cieszy nas, że ministerstwo chce zająć się sprawami istotnymi dla branży, takimi jak najem krótkoterminowy i opłata turystyczna, cieszy również, że dla sektora udało się uzyskać 1,3 miliarda złotych z Krajowego Programu Odbudowy. Jesteśmy w stałym kontakcie z MSiT-em, a na poziomie operacyjnym bardzo mocno wspiera nas dyrektor departamentu turystyki Dominik Borek, z którym na bieżąco rozmawiamy o wielu innych kwestiach, które chcielibyśmy w polskiej turystyce rozwiązać systemowo. Mamy nadzieję, że kolejne miesiące zaowocują konkretnymi rozwiązaniami.

Jak czytamy w komunikacie przygotowanym przez samo ministerstwo, Sławomir Nitras wystąpił z okazji 100 dni rządu Donalda Tuska na konferencji (nasza redakcja nie była zaproszona).

- Priorytetem jest dla nas sport powszechny. Najważniejsze jest, by wszyscy Polacy od najmłodszych po najstarszych mogli, przy wsparciu państwa, prowadzić zdrowe i aktywne życie. – oświadczył. Potem dużo mówił o sporcie, i o swoich i swojego ministerstwa dokonaniach na tym polu.

Pozostało 92% artykułu
Popularne Trendy
Chorwacja: Przestawiamy turystykę na zrównoważone tory
Popularne Trendy
Turyści w kwestiach klimatycznych są jak schizofrenicy
Popularne Trendy
Amerykanie planują wakacje. Na szczycie listy marzeń europejska stolica
Popularne Trendy
Badanie. 60 procent Polaków nie planuje wyjazdu na majówkę
Popularne Trendy
Nowy rok - nowy rekord Polaków w Chorwacji. „Między nami są dobre wibracje”