Zrównoważony rozwój i holistyczne podejście to jedne z najważniejszych trendów kształtujących w ostatnich latach oblicze światowej turystyki. Jak przebiega wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w Polsce? Jak branża turystyczna i samorządy radzą sobie z tym zadaniem? Na te pytania szuka odpowiedzi Polska Organizacja Turystyczna.
W ubiegłym roku POT we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi zainaugurował cykl konferencji „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona”, rozpisany na dwa lata i 16 województw (pierwsza konferencja odbyła się w czerwcu 2023 roku w Zielonej Górze, a ostatnia odbędzie się w grudniu tego roku w Białymstoku). Celem projektu jest analiza stanu turystyki zrównoważonej w Polsce.
Podczas ostatniego Spotkania Liderów Turystyki (28 listopada), które dwa razy w roku organizuje dziennik „Rzeczpospolita” i serwis Turystyka.rp.pl, ze wstępną analizą i pierwszymi wnioskami z projektu, ujętymi w prezentacji „Czy polska turystyka jest gotowa na zrównoważone zarządzanie?”, wystąpił dyrektor departamentu wsparcia turystyki w POT Jacek Janowski.
Zrównoważony rozwój w trosce o przyszłe pokolenia
Pojęcie zrównoważonego rozwoju pierwszy raz zdefiniowano w raporcie Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 roku „Nasza wspólna przyszłość” jako „rozwój, który odpowiada obecnym potrzebom ludzi bez ograniczania przyszłym pokoleniom możliwości zaspokajania swoich potrzeb”, przypomniał Jacek Janowski. Definicja ta kładzie nacisk na międzypokoleniową solidarność.
Z kolei według definicji Światowej Organizacji Turystyki turystyka zrównoważona „w pełni uwzględnia swoje obecne i przyszłe wpływy gospodarcze, społeczne i środowiskowe, odpowiadając na potrzeby odwiedzających, przemysłu turystycznego, środowiska, ale także społeczności lokalnych”.