Pomysłodawczyni jednej z pierwszych tras kulinarnych w Polsce - Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”, który zdobył nagrodę Komisji Europejskiej w Konkursie EDEN na Najlepszą Europejską Destynację Turystyczną 2015.
Jedna z inicjatorek i autorek koncepcji stworzenia Silesia Convention Bureau, którego zadaniem jest pozyskiwanie dużych wydarzeń dla województwa śląskiego.
Kierując marketingiem, odcisnęła piętno na wizerunku Śląska, który w ostatnich latach przekształcił się z regionu szarego i przemysłowego w region kolorowy i żywy, w którym mają co robić zarówno wielbiciele zabytków techniki, jak i miłośnicy natury.
ŚROT organizuje wizyty studyjne dziennikarzy, bierze udział w targach turystycznych, prowadzi kampanie promocyjne. Patronuje takim wydarzeniom i miejscom, jak Święto Szlaku Zabytków Techniki Industriada (Złoty Certyfikat POT), Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej Juromania czy Festiwal Górnej Odry, których sława sięga daleko poza granice regionu, a nawet Polski.
Członkini II i III kadencji Społecznej Rady ds. Turystyki przy ministrze sportu i turystyki i Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Turystyka. Początkowo wiceprezeska, a obecnie prezeska Związku Stowarzyszeń Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych, zrzeszającego wszystkie regionalne organizacje turystycznej w Polsce.
Wyróżniona dyplomami marszałka województwa śląskiego „Za Zasługi dla Rozwoju Turystyki” i ministra sportu i turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”. Odznaczona złotą Honorową Odznaką PTTK „Zasłużonemu Działaczowi” i brązowym krzyżem przyznawanym przez prezydenta RP.
Bartłomiej Walas
Doktor nauk kultury fizycznej, profesor Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, w której aktualnie sprawuje funkcję dziekana Wydziału Turystyki i Rekreacji. Absolwent krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Instytutu Studiów Wyższych nad Turystyką na Sorbonie.
Specjalista w zakresie polityki i marketingu turystycznego. Analityk rynku turystycznego. Pracę dydaktyczno-naukową łączył z praktyką gospodarki turystycznej na kierowniczych stanowiskach w biurach turystycznych Sunny Tours, KPT Wawel Tourist czy oddziale Instytutu Turystyki.
W latach 1996-2008 był dyrektorem Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Paryżu, gdzie współtworzył znaną kampanię „polskiego hydraulika”, a w latach 2008-2017 był wiceprezesem i p.o. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.
Koordynował projekty strategiczne w Wydziale Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, inicjując projekt konferencji międzynarodowych Miasta Historyczne 3.0.
Członek wielu zespołów doradczych, w tym Rady Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i Sektorowej Rady ds. Kompetencji Turystyka.
Jest autorem lub współautorem wielu dokumentów strategicznych jak „Strategia marketingowa Polski w sektorze turystyki na lata 2012-2020”, „Diagnozy stanu turystyki w Warszawie” „Strategia zarządzania zintegrowaną komunikacją marketingową w turystyce do roku 2030, „Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028” czy strategia marki Polish Prestige Hotels. W ostatnich latach prowadzi badania i publikuje analizy z zakresu zarządzania turystyką.
Wyróżniony między innymi odznaką ministra sportu i turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”, odznaką prezydenta Krakowa „Honoris Gratia”, brązowym i srebrnym krzyżem zasługi i złotym medalem turystyki Francji.
Historia Orłów Turystyki
Nagroda Orły Turystyki „Rzeczpospolitej” pierwszy raz została przyznana w 2021 roku, na 10-lecie serwisu Turystyka.rp.pl. Jej laureatami zostali wówczas ówczesny prezes biura podróży Rainbow Grzegorz Baszczyński, twórcy Mazurkas Travel Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak, prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, prezes Enter Aira Grzegorz Polaniecki, obecny prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, współzałożycielka i prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski, ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy i założyciel biura podróży Itaka Mariusz Jańczuk.
W 2022 roku Orły Turystyki trafiły do wiceprezesa biura podróży Itaka Piotra Henicza, założycielki i prezes biura podróży Rego-Bis Gabrieli Mańki-Sokullu i ówczesnej dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Małgorzaty Wilk-Grzywny, a w 2023 roku do prezesa Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzeja Betleja, eksperta rynku spotkań i konferencji Krzysztofa Celucha, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marty Chełkowskiej, prezes Qtravel.ai Agnieszki Kukałowicz i prezesa biura podróży Grecos Wojciecha Skoczyńskiego.