Pięcioro menedżerów i ekspertów nagrodzonych Orłami Turystyki „Rzeczpospolitej”

Kaan Ergün, Michał Fijoł, Dorota Lachowska, Agnieszka Sikorska i Bartłomiej Walas to tegoroczni laureaci nagrody Orły Turystyki, przyznawanej przez dziennik „Rzeczpospolita” i serwis Turystyka.rp.pl za wybitne osiągnięcia w turystyce.

Publikacja: 01.12.2024 17:08

Uroczystość wręczenia Orłów Turystyki „Rzeczpospolitej” odbyła sie w Krakowie. Od lewej: Filip Frydr

Uroczystość wręczenia Orłów Turystyki „Rzeczpospolitej” odbyła sie w Krakowie. Od lewej: Filip Frydrykiewicz, Bartłomiej Walas, Agnieszka Sikorska, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, Dorota Lachowska, Kaan Ergün

Foto: Jarostaw Praszkiewicz

Jesienną edycję konferencji „Spotkanie Liderów Turystyki”, organizowanej dwa razy do roku przez dziennik „Rzeczpospolita” i jego serwisy Rp.pl i Turystyka.rp.pl, wieńczy wręczenie nagród Orły Turystyki „Rzeczpospolitej” dla wybitnych przedsiębiorców, działaczy i ekspertów branży turystycznej.

Konferencja odbyła się 28 listopada, w tym roku pierwszy raz poza Warszawą - jej gospodarzem był Kraków.

Wydarzenie wsparli organizacyjnie Miasto Kraków, Kraków Tourism Alliance, Chorwacka Narodowa Organizacja Turystyczna i biuro podróży Top Touristik, a jego partnerami byli Małopolska Organizacja Turystyczna, Polska Organizacja Turystyczna, Ergo Ubezpieczenia Podróży, biura podróży Itaka, Rainbow i ETI oraz Lotnisko Warszawa-Radom.

- Orły Turystyki otrzymuje pięcioro wyjątkowych menedżerów, wyjątkowych ludzi turystyki, dzięki którym turystyka świetnie się rozwija i trzyma światowy poziom, którzy przyczyniają się do znakomitych wyników zarówno turystyki krajowej, jak i wyjazdowej – mówił prowadzący uroczystość wręczenia nagród dziennikarz ekonomiczny dziennika „Rzeczpospolita” i redaktor serwisu Turystyka.rp.pl Filip Frydrykiewicz. - Nagrody kapituła przyznała im niemal jednogłośnie – dodał.

W skład kapituły wchodzą wiceprezes biura podróży Itaka i wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Piotr Henicz, prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski i wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk-Grzywna, wcześniejsi laureaci nagrody, a także Filip Frydrykiewicz.

W tym roku decyzją kapituły Orły Turystyki trafiły w ręce (w kolejności alfabetycznej) Kaana Ergüna, Michała Fijoła, Doroty Lachowskiej, Agnieszki Sikorskiej i Bartłomieja Walasa.

Sylwetki laureatów

Kaan Ergün

Dyrektor operacyjny biura podróży Coral Travel, należącego do tureckiej grupy Coral Travel Group, odpowiedzialny za budowanie sieci biur podróży w Europie Środkowej. Wcześniej twórca biura podróży Wezyr Holidays, przemianowanego później na Coral Travel Poland, które kończy właśnie 25 lat.

Touroperator wysyła polskich turystów w różne strony świata, ale jego specjalnością są dwa kierunki - Turcja i Tunezja. W tym roku z jego usług skorzystało 800 tysięcy klientów, w przyszłym roku ich liczba ma sięgnąć miliona. W ostatnich latach stawia też na własny kanał sprzedaży - otworzył już w Polsce ponad 50 salonów z wycieczkami pod szyldem Coral Travel.

Kaan Ergün urodził się w Turcji. Studiował ekonomię na uniwersytecie w Stambule. Karierę w turystyce zaczynał od pracy w Ekin Tourism Istanbul i Orca Travel Istanbul, a później w biurze podróży Exo Tours w Moskwie. Następnym etapem jego kariery zawodowej był przyjazd w 2000 roku do Polski i podjęcie się prowadzenia nowo powstałego biura podróży Wezyr Holidays.

Po latach wspominał ten okres: „W Polsce ludzie są otwarci, swobodni w relacjach z innymi, a zarazem bardzo uprzejmi. Poczułem się tu komfortowo, zwłaszcza dzięki wielu życzliwym ludziom, którzy pomogli mi zrozumieć Polskę, zwyczaje, jej mieszkańców. Dla obcokrajowca jest niezwykle istotne, aby otwarcie patrzeć na świat, nie oceniać, ale próbować zrozumieć inną kulturę”.

Jest wzorem menedżera prowadzącego biznes stabilnie, odpowiedzialnie, w harmonii z rynkiem i otoczeniem. Przeprowadził firmę przez trzy kryzysy, wywołane międzynarodowymi wydarzeniami, jak rewolucja w krajach arabskich (2011), zamach stanu w Turcji (2016) i pandemia (2020-2022).

Był inicjatorem dołączenia Polski do grupy krajów, których obywatele mogą wjeżdżać do Turcji na podstawie dowodu osobistego, bez konieczności legitymowania się paszportem, co bardzo ożywiło ruch między Polską a Turcją.

Żywo interesuje się polskimi sprawami, uczestniczy w pracach środowiska touroperatorskiego na rzecz wspólnych interesów (Coral Travel Poland jest członkiem Polskiej Izby Turystyki).

Michał Fijoł

Do 26 listopada 2024 roku prezes PLL LOT – w związku z odwołaniem go z tego stanowiska nie przyjechał na rozdanie nagród.

Uczestnicy konferencji nagrodzili nieobecnego Michała Fijoła gromkimi brawami na znak solidarności z nim i sprzeciwu wobec jego odwołania.

Fijoł związany jest z narodowym przewoźnikiem od ośmiu lat, towarzyszył firmie w trakcie jej największego rozwoju. Swoją karierę w Locie rozpoczął w 2016 roku jako pełnomocnik zarządu ds. handlowych. W następnym roku został członkiem zarządu ds. handlowych, by w czerwcu 2023 roku objąć stanowisko prezesa. Od czerwca 2023 roku do maja 2024 roku był też prezesem Polskiej Grupy Lotniczej.

Przed dołączeniem do zespołu LOT-u pracował dla międzynarodowych korporacji w obszarach cyfrowym, marketingu i sprzedaży. W latach 1999-2004 był asystentem prezesa spółki Ringier Axel Springer Polska, następnie, do roku 2007, rzecznikiem i dyrektorem biura zarządu, a w latach 2008-2012 dyrektorem ds. przedsięwzięć online.

Ukończył stosunki międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i studia doktoranckie z ekonomii tamże. Jako stypendysta Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej i rządu austriackiego studiował również na Uniwersytecie w Osnabrück w Niemczech i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

Michał Fijoł jest człowiekiem o szerokich horyzontach, bez kompleksów prowadzącym sprawy narodowej linii lotniczej. Zainicjował i współtworzył strategię rozwoju LOT-u do roku 2028. Pod jego kierownictwem LOT rozwijał się z ogromnym sukcesem finansowym, wymieniał i rozbudowywał flotę samolotów, rozwijał siatkę połączeń. Fijoł dbał również o wizerunek linii lotniczej dumnej ze swej 90-letniej historii i kładącej nacisk na jakość.

Jak żaden wcześniej prezes LOT-u Michał Fijoł jest świadomy powiązań i wspólnych korzyści wynikających ze współpracy z krajową branżą turystyczną, w tym z Polską Organizacją Turystyczną, hotelami i biurami podróży.

Dorota Lachowska

Od 17 lat pełni funkcję dyrektora biura Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która obchodzi w tym roku 20-lecie. Jest niewątpliwie współautorką sukcesu tego regionu w turystyce.

Ukończyła Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i studia z public relations w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Miała udział w kampaniach promocyjnych, tworzeniu stron promocyjno-informacyjnych w internecie, targach turystycznych. Dzięki jej pracowitości, kreatywności i determinacji region lubelski zaistniał na mapie turystycznej kraju jako miejsce wypoczynku i atrakcyjnych wydarzeń o zasięgu krajowym i międzynarodowym (jarmarki, festiwale, rajdy).

Lachowska opracowała założenia turystycznej marki Roztocze - Polska Marka Turystyczna i odpowiada za jej rozwijanie. W ramach tego projektu prowadzona jest między innymi certyfikacja obiektów turystycznych i organizowany jest Tydzień Turystyki Rowerowej Bike’owe Roztocze.

Inicjatorka Samochodowego Szlaku Renesansu Lubelskiego, obejmującego ponad 40 obiektów.

Twórczyni Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, który jest wielofunkcyjną przestrzenią odpowiadającą na rzeczywiste potrzeby turystów - można tam zostawić bagaż, wypożyczyć audioprzewodnik i zaopatrzyć się w materiały informacyjne.

Agnieszka Sikorska

Z wykształcenia jest prawnikiem po studiach na Uniwersytecie Śląskim, zawodowo od ponad 20 lat związana jest z turystyką. Od 2005 roku kieruje biurem Śląskiej Organizacji Turystycznej, zajmując się promocją turystyki i marek turystycznych regionu.

Inicjatorka Regionalnego Systemu Informacji Turystycznej.

Pomysłodawczyni jednej z pierwszych tras kulinarnych w Polsce - Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”, który zdobył nagrodę Komisji Europejskiej w Konkursie EDEN na Najlepszą Europejską Destynację Turystyczną 2015.

Jedna z inicjatorek i autorek koncepcji stworzenia Silesia Convention Bureau, którego zadaniem jest pozyskiwanie dużych wydarzeń dla województwa śląskiego.

Kierując marketingiem, odcisnęła piętno na wizerunku Śląska, który w ostatnich latach przekształcił się z regionu szarego i przemysłowego w region kolorowy i żywy, w którym mają co robić zarówno wielbiciele zabytków techniki, jak i miłośnicy natury.

ŚROT organizuje wizyty studyjne dziennikarzy, bierze udział w targach turystycznych, prowadzi kampanie promocyjne. Patronuje takim wydarzeniom i miejscom, jak Święto Szlaku Zabytków Techniki Industriada (Złoty Certyfikat POT), Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej Juromania czy Festiwal Górnej Odry, których sława sięga daleko poza granice regionu, a nawet Polski.

Członkini II i III kadencji Społecznej Rady ds. Turystyki przy ministrze sportu i turystyki i Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Turystyka. Początkowo wiceprezeska, a obecnie prezeska Związku Stowarzyszeń Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych, zrzeszającego wszystkie regionalne organizacje turystycznej w Polsce.

Wyróżniona dyplomami marszałka województwa śląskiego „Za Zasługi dla Rozwoju Turystyki” i ministra sportu i turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”. Odznaczona złotą Honorową Odznaką PTTK „Zasłużonemu Działaczowi” i brązowym krzyżem przyznawanym przez prezydenta RP.

Bartłomiej Walas

Doktor nauk kultury fizycznej, profesor Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, w której aktualnie sprawuje funkcję dziekana Wydziału Turystyki i Rekreacji. Absolwent krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Instytutu Studiów Wyższych nad Turystyką na Sorbonie.

Specjalista w zakresie polityki i marketingu turystycznego. Analityk rynku turystycznego. Pracę dydaktyczno-naukową łączył z praktyką gospodarki turystycznej na kierowniczych stanowiskach w biurach turystycznych Sunny Tours, KPT Wawel Tourist czy oddziale Instytutu Turystyki.

W latach 1996-2008 był dyrektorem Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Paryżu, gdzie współtworzył znaną kampanię „polskiego hydraulika”, a w latach 2008-2017 był wiceprezesem i p.o. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

Koordynował projekty strategiczne w Wydziale Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, inicjując projekt konferencji międzynarodowych Miasta Historyczne 3.0.

Członek wielu zespołów doradczych, w tym Rady Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i Sektorowej Rady ds. Kompetencji Turystyka.

Jest autorem lub współautorem wielu dokumentów strategicznych jak „Strategia marketingowa Polski w sektorze turystyki na lata 2012-2020”, „Diagnozy stanu turystyki w Warszawie” „Strategia zarządzania zintegrowaną komunikacją marketingową w turystyce do roku 2030, „Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028” czy strategia marki Polish Prestige Hotels. W ostatnich latach prowadzi badania i publikuje analizy z zakresu zarządzania turystyką.

Wyróżniony między innymi odznaką ministra sportu i turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”, odznaką prezydenta Krakowa „Honoris Gratia”, brązowym i srebrnym krzyżem zasługi i złotym medalem turystyki Francji.

Historia Orłów Turystyki

Nagroda Orły Turystyki „Rzeczpospolitej” pierwszy raz została przyznana w 2021 roku, na 10-lecie serwisu Turystyka.rp.pl. Jej laureatami zostali wówczas ówczesny prezes biura podróży Rainbow Grzegorz Baszczyński, twórcy Mazurkas Travel Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak, prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, prezes Enter Aira Grzegorz Polaniecki, obecny prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, współzałożycielka i prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Izabela Stelmańska, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski, ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy i założyciel biura podróży Itaka Mariusz Jańczuk.

W 2022 roku Orły Turystyki trafiły do wiceprezesa biura podróży Itaka Piotra Henicza, założycielki i prezes biura podróży Rego-Bis Gabrieli Mańki-Sokullu i ówczesnej dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Małgorzaty Wilk-Grzywny, a w 2023 roku do prezesa Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzeja Betleja, eksperta rynku spotkań i konferencji Krzysztofa Celucha, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marty Chełkowskiej, prezes Qtravel.ai Agnieszki Kukałowicz i prezesa biura podróży Grecos Wojciecha Skoczyńskiego.

Jesienną edycję konferencji „Spotkanie Liderów Turystyki”, organizowanej dwa razy do roku przez dziennik „Rzeczpospolita” i jego serwisy Rp.pl i Turystyka.rp.pl, wieńczy wręczenie nagród Orły Turystyki „Rzeczpospolitej” dla wybitnych przedsiębiorców, działaczy i ekspertów branży turystycznej.

Konferencja odbyła się 28 listopada, w tym roku pierwszy raz poza Warszawą - jej gospodarzem był Kraków.

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
Kraków wśród najlepszych do odwiedzenia w 2025 roku miejsc w Europie
Popularne Trendy
Tajlandia zapowiada „rok wielkiej turystyki i sportu”, zniżki i odwiedziny celebrytów
Popularne Trendy
Dwa polskie miasta w rankingu najatrakcyjniejszych w roku 2025 miast na świecie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=78448410;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Popularne Trendy
Rekordowa liczba turystów w Antalyi. Polacy w ścisłej czołówce