Pięcioro menedżerów i ekspertów nagrodzonych Orłami Turystyki "Rzeczpospolitej"

Kapituła nagrody Orły Turystyki „Rzeczpospolitej” wyróżniła pięcioro wybitnych menedżerów i ekspertów branży turystycznej.

Publikacja: 15.12.2023 20:18

Od Lewej: Filip Frydrykiewicz, Andrzej Betlej, Krzysztof Celuch, Marta Chełkowska, Agnieszka Kukałow

Od Lewej: Filip Frydrykiewicz, Andrzej Betlej, Krzysztof Celuch, Marta Chełkowska, Agnieszka Kukałowicz, wiceprezes biura podróży Grecos Janusz Śmigielski (odebrał nagrodę w imieniu Wojciecha Skoczyńskiego)

Foto: Przemysław Marczyński, POT

W tym roku wybór padł na Andrzeja Betleja, prezesa Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata, Krzysztofa Celucha, eksperta rynku spotkań i konferencji, Martę Chełkowską, prezeskę Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Agnieszkę Kukałowicz, prezeskę Qtravel.ai i Wojciecha Skoczyńskiego, prezesa biura podróży Grecos.

Redakcja „Rzeczpospolitej” i serwisu Turystyka.rp.pl wyróżniła tytułami Orły Turystyki „Rzeczpospolitej”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 listopada podczas gali obchodów 20-lecia certyfikatów dla najlepszych produktów turystycznych Polskiej Organizacji Turystycznej. Wcześniej tego dnia 150 przedstawicieli branży turystycznej — biur podróży, biur agencyjnych, linii lotniczych, lotnisk, firm ubezpieczeniowych, ekspertów, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych — wzięło udział w konferencji zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”, serwisy rp.pl i Turystyka.rp.pl z cyklu Spotkanie Liderów Turystyki.

Nagrodę Orzeł Turystyki "Rzeczpospolitej" redakcja ustanowiła dwa lata temu z okazji dziesiątej rocznicy powstania serwisu dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl. Intencją inicjatorów wyróżnienia było ukoronowanie wyjątkowych osiągnięć w turystyce i wybitnych osobowości przyczyniających się do jej rozwoju, we wszystkich jej przejawach.

– Tegoroczne nominacje ilustrują wyraźnie ten kierunek – nagrodzeni menedżerowie i eksperci reprezentują różne segmenty gospodarki turystycznej, a każdy może poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami w swojej dziedzinie – wskazywał podczas rozdania nagród redaktor serwisu Turystyka.rp.pl Filip Frydrykiewicz.

Czytaj więcej

Turystyczny Oskar 2023 dla Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych

Sylwetki nagrodzonych

Andrzej Betlej, ekonomista, bankowiec, analityk rynku turystycznego. Towarzyszy branży turystycznej od ponad 20 lat.

W latach 1993-2000 był członkiem zarządu i wiceprezesem dzisiejszego banku Millennium, odpowiedzialnym za operacje skarbowe, najważniejsze projekty strategiczne, w tym połączenia i akwizycje, tworzył i wdrażał strategię rozwoju bankowej grupy kapitałowej.

W latach 2000-2010 był wiceprezesem do spraw finansów i prezesem zarządu w firmach z branży finansów, lotnictwa i turystyki. Przez wiele lat przewodniczył radom nadzorczym spółek finansowych, przemysłowych i usługowych, w tym notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od roku 2011 prowadzi założony wspólnie z innym ekspertem i praktykiem, Jackiem Dąbrowskim, Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata, który gromadzi i analizuje dane dotyczące turystyki, makro- i mikroekonomii, gospodarki krajowej i światowej, finansów krajowych i międzynarodowych.

Współpracuje z redakcją „Rzeczpospolitej” i z serwisem Turystyka.rp.pl, na łamach których publikuje raporty, ratingi, rankingi i analizy dotyczące branży turystycznej. A jego prognozy odznaczają się wyjątkową trafnością. W Polsce nie ma drugiego takiego analityka, dzięki jego dociekliwości wiemy więcej o turystyce.

Krzysztof Celuch, ekspert rynku konferencji i kongresów, rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula oraz profesor i dyrektor Centrum Projektowania Doświadczeń w Branży Spotkań i Turystyce na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jego badania naukowe opierają się na wiedzy z ekonomii, psychologii biznesu, socjologii, marketingu i kulturoznawstwa.

Właściciel firmy CC, doradca biznesowy i akredytowany trener branży spotkań. Celuch pomaga organizacjom, instytucjom i przedsiębiorstwom w zarządzaniu, transformacji i rozwoju biznesu, w szczególności w dziedzinie tworzenia wydarzeń i doświadczeń.

Prawie dziesięć lat spędził w Polskiej Organizacji Turystycznej, w tym kierując Poland Convention Bureau. Autor i pomysłodawca raportów ukazujących wpływ ekonomiczny branży spotkań na gospodarkę Polski.

Przewodniczący kapituły programu MP Power Awards i członek kapituły nagrody RISE Award (USA). Profesor wizytujący SKEMA Business School we Francji, a do niedawna członek Rady ds. Turystyki przy ministrze sportu i turystyki.

Członek zarządu fundacji Meeting Professionals International z siedzibą w Dallas (USA) oraz jedyny Polak zasiadający w Hall of Leaders Events Industry Council w Waszyngtonie.

Prywatnie ratownik górski GOPR i miłośnik folkloru.

Marta Chełkowska jest jedną z najdłużej pełniących swoją funkcję, bo od roku 2009, prezeską regionalnej organizacji turystycznej – Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Z wykształcenia inżynier budownictwa ze specjalnością budownictwo wodne, po Politechnice Gdańskiej. Pracowała nawet w zawodzie przy budowie oczyszczalni ścieków w Łebie. Jednak, jak sama przyznaje, kluczowym momentem jej kariery było wejście na ścieżkę samorządową. Początkowo pracowała na stanowisku sekretarza miasta Łeba, a potem zastępcy burmistrza. Od roku 2007 jest dyrektorem departamentu turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Jako prezeska Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej współtworzy z zespołem projekty wspierające promocję turystyki województwa pomorskiego i odpowiada za tematykę polityki wobec turystyki w Strategii Unii Europejskiej Regionu Morza Bałtyckiego.

W latach 2012-2018 zasiadała w Radzie Polskiej Organizacji Turystycznej, a od 2007 jest członkiem komisji rewizyjnej Związku Miast Bałtyckich.

Agnieszka Kukałowicz - informatyczka, współzałożycielka i prezeska technologicznej firmy Qtravel.ai, której sztandarowym projektem jest kontekstowa wyszukiwarka ofert turystycznych nowej generacji oparta na algorytmach sztucznej inteligencji.

Jest absolwentką informatyki Politechniki Gdańskiej, fanką systemów Linux, pasjonatką nowych technologii.

Z branżą IT związana od 2000 roku. Doświadczenia zdobywała pracując między innymi w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, w której zajmowała się budową systemów klastrowych wysokiej wydajności i dostępności, tworzyła tam też nowatorskie rozwiązania do digitalizowania i prezentowania zasobów dziedzictwa narodowego Polski.

Od 2010 roku związania z branżą turystyczną. Jako współzałożycielka Qtravel.ai wdrożyła pierwszy tekstową wyszukiwarkę turystyczną na rynku polskim.

Trzy lata temu firma pozyskała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 8 milionów złotych grantów na innowacje. Celem pierwszego jest opracowanie inteligentnego systemu predykcji cen ofert podróżniczych, a drugiego - stworzenie inteligentnego systemu wyszukiwania ofert turystycznych w oparciu o algorytmy przetwarzania języka naturalnego. Pracując nad tymi projektami firma współpracowała z trzema polskimi uczelniami - Politechniką Wrocławską, Politechniką Gdańską i Szkołą Główną Handlową.

Dokonania Qtravel.ai doceniane były w wielu prestiżowych konkursach, jak Phocuswright Europe 2021 Launch czy Fifty Founders Battle 2022, a sama Agnieszka Kukałowicz została wyróżniona w rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet w dziedzinie sztucznej inteligencji, stworzonym przez profesor Aleksandrę Przegalińską z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

We wrześniu Kukałowicz znalazła się w gronie kobiet z różnych części świata wymienionych w raporcie „Strong Women in IT. Global Edition 2023” - jury doceniło jej wkład w rozwijanie innowacyjnych technologii i zaangażowanie w projekty związane z przyszłością IT.

Prywatnie pasjonuje się historią, zabytkami Dolnego Śląska i podróżami, a także wspiera młode kobiety startujące w kierunkach technicznych STEM (science, technology, engineering, mathematics). Prowadzi bloga Szefwspodnicy.pl, w którym porusza tematy związane z sytuacją kobiet w IT i wyzwaniami związanymi z budową startupu technologicznego.

Wojciech Skoczyński, prezes biura podróży Grecos, specjalizującego się w organizowaniu wyjazdów do Grecji.

Skoczyński, absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. zawodową przygodę z turystyką rozpoczął w 1998 r. od pracy rezydenta w rodzinnej firmie założonej przez jego matkę, Alicję Skoczyńską. Dzięki temu poznał specyfikę pracy w turystyce od podstaw.

Jako prezes rozwinął Grecosa w nowoczesną firmę turystyczną, która zatrudnia obecnie ponad 100 pracowników w Polsce i dwukrotnie więcej w Grecji. W tym roku biuro podróży obsłużyło ponad 180 tysięcy klientów i osiągnęło ponad 630 milionów złotych obrotów, co daje jej jedno z czołowych miejsc pod względem wielkości w kraju.

Prowadzona przez Skoczyńskiego firma zdobyła wiele nagród branżowych i konsumenckich, w tym dla jednej z tysiąca inspirujących firm w Europie w 2018 roku ("1000 companies to inspire Europe 2018") - wyróżnienie przyznawane przez Giełdę Papierów Wartościowych w Londynie.

Grecos kierowany przez Skoczyńskiego wyróżnia się na rynku turystycznym odpowiedzialnością w informowaniu opinii publicznej o sytuacjach kryzysowych, jak ostatnio pożary na Rodos.

Prywatnie Wojciech Skoczyński uważa, że ma wymarzoną pracę, bo łączy ją z miłością do Grecji. W wolnych chwilach grywa w golfa i tenisa.

Czytaj więcej

Branża turystyczna ma zadania dla nowego rządu. "Przydałby się bon turystyczny"

Członkowie Kapituły tytułu Orły Turystyki „Rzeczpospolitej”

Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki,

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, członek zarządu European Travel Agents and Tour Operators Associations (ECTAA),

Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego,

Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej,

Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący rady Polskiej Organizacji Turystycznej, przewodniczący rady nadzorczej Orbisu,

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, prezes Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych, dyrektor instytucji kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”.

Sekretarz Kapituły

Filip Frydrykiewicz, dziennikarz ekonomiczny dziennika „Rzeczpospolita”, redaktor serwisu dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl.

O wcześniej nagrodzonych tytułem Orłów Turystyki „Rzeczpospolitej” można przeczytać tutaj:

2022

2021

Foto: Gremi Media

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Nowe Trendy
Morsowanie, biegówki, spa... - Sopot zachęca w reklamie do przyjazdu po sezonie
Nowe Trendy
Tunezja świętuje turystyczny rekord i nagradza polskie biura podróży
Nowe Trendy
Koszykarz i kolarka promują polskie atrakcje turystyczne. 200 milionów odsłon w Europie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nowe Trendy
Egipt chce dotrzeć do młodych turystów. Szuka pomocy w Google'u