Orły Turystyki "Rzeczpospolitej" trafiły do wybitnych przedstawicieli branży

Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka, Gabriela Mańka-Sokullu, założycielka i prezes biura podróży Rego-Bis z Katowic i Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego - to troje tegorocznych laureatów nagrody Orła Turystyki „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 24.11.2022 13:40

Orły Turystyki "Rzeczpospolitej" trafiły do wybitnych przedstawicieli branży

Foto: Jacek Kamiński

Podczas cyklicznej konferencji Spotkanie Liderów Turystyki, organizowanej przez redakcję dziennika „Rzeczpospolitej” i prowadzony przez nią serwis dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl wręczono nagrody Orły Turystyki „Rzeczpospolitej”.

Była to druga uroczystość wyróżnienia wybitnych przedstawicieli branży turystycznej od czasu ustanowienia nagrody w zeszłym roku, do czego okazją był jubileusz 10-lecia serwisu Turystyka.rp.pl.

Czytaj więcej

Orły Turystyki w rękach wybitnych przedstawicieli branży turystycznej

Jak wyjaśnił prowadzący uroczystość redaktor Turystyka.rp.pl Filip Frydrykiewicz, ideą przyświecającą redakcji była chęć uhonorowania osób, szczególnie dla turystyki w Polsce zasłużonych.

- Kapituła zwraca uwagę na ludzi - przedsiębiorców, urzędników, samorządowców, polityków, naukowców, ekspertów – którzy legitymują się trwałym (co najmniej dziesięć lat na rynku) dorobkiem i sukcesem w szeroko pojętej turystyce (biura podróży, promocja turystyczna, hotelarstwo, atrakcje turystyczne, lotnictwo, praca naukowa i ekspercka na rzecz turystyki), wyznaczających swoją działalnością wysokie standardy. Wskazując nominowanych, a następnie głosując na nich, członkowie kapituły zwracają też uwagę na zaangażowanie kandydatów w działania pozazawodowe, służące całej branży turystycznej - wyjaśniał Frydrykiewicz.

Choć jest wiele takich osób w środowisku ludzi zawodowo zaangażowanych w turystykę, w tym roku kapituła postanowiła nagrodzić tytułem Orła Turystyki „Rzeczpospolitej” troje. Są to Gabriela Mańka-Sokullu założycielka i prezes biura podróży Rego-Bis z Katowic, Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego i Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka.

Wręczenie nagród zwieńczyło całodzienne obrady, które wypełniły prezentacje, debaty i rozmowy kuluarowe w gronie 140 menedżerów firm turystycznych, linii lotniczych, lotnisk, towarzystw ubezpieczeniowych,a także przedstawicieli organizacji branżowych, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wkrótce zamieścimy więcej relacji z poszczególnych wątków konferencji.

Z uzasadnienia Kapituły Nagrody Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej”

Gabriela Mańka-Sokullu założycielka i prezes biura podróży Rego-Bis z Katowic. Biuro funkcjonuje nieprzerwanie od 29 lat. W latach 90. było pionierem w organizowaniu wyjazdów do Turcji, a potem odkryło dla polskich turystów kraje bałkańskie – Albanię, Czarnogórę, Macedonię, Bośnię i Hercegowinę – i do dzisiaj jest od nich specjalistą.

Gabriela Mańka-Sokullu z pasją i zaangażowaniem buduje od lat relacje polsko-bałkańskie, będąc ambasadorem obu stron.

„W 1993 roku pełna energii chciałam, aby ludzie podróżowali i poznawali inne kraje, narody ich kulturę. Zawsze byłam ciekawa świata i kręciły mnie wyjazdy w nieznane. A warto pamiętać, że kiedyś, nie mając internetu, polegaliśmy na mapach i znikomych przewodnikach. Ile się zmieniło od tego czasu… długo by opowiadać” - wspominała niedawno swoją pracę. „Nie zawsze było różowo, były też rozczarownia, stres i niemoc. Jednak to, co robię daje mi wiele satysfakcji i jestem dumna z osiągnięć”.

Przed pandemią Rego-Bis znalazł się w pierwszej dziesiątce największych biur podróży w Polsce. Mimo dużego ciosu, jakim był dla niego kryzys wywołany pandemią, firma wraca do formy, a nawet się rozwija – w tym roku uruchomiła pierwsze w historii loty czarterowe do Bośni i Hercegowiny.

Gabriela Mańka-Sokullu, biuro podróży Rego-Bis

Gabriela Mańka-Sokullu, biuro podróży Rego-Bis

Foto: Jacek Kamiński

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, od 2018 roku prezes Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych, a od 2019 roku dyrektor instytucji kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”.

Za tymi tytułami kryje się ogrom pracy i pasji z jaką Wilk-Grzywna podejmuje się kolejnych zadań.

Absolwentka Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie. W turystyce od zawsze. Najpierw jako pilot wycieczek (Syria, Rosja, kraje Beneluksu), następnie zarządzająca firmami turystycznymi, w tym własnym biurem podróży organizującym wycieczki zagranicznych gości po Polsce.

Pod jej kierownictwem, a często z jej inicjatywy, świętokrzyska ROT realizuje szereg wyjątkowych projektów i akcji promocyjnych, edukacyjnych i inwestycji w turystyce. Najbardziej znane to „Świętokrzyskie czaruje - poleć na weekend” i „Green Velo - łańcuch atrakcji”.

W 2015 uzyskała tytuł Człowieka Roku w województwie w kategorii Turystyka. A był to rok, w którym przeprowadziła wraz z zespołem biura jedną z największych w historii polskiego marketingu miejsc kampanię reklamową Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo o wartości 25 milionów złotych.

Jako prezes FROT działa na rzecz wzmocnienia struktury POT- ROT- LOT – prowadzi projekty szkoleniowe dla członków ROT-ów i przedsiębiorców z branży turystycznej, integruje środowisko.

W 2019 roku wygrała konkurs na dyrektora powstającego w Nowej Soli Parku Legend i od tamtej pory prowadzi tę inwestycję. Jej otwarcie przewidziane jest na 2023 rok.

Dzięki jej aktywności i zaangażowaniu, a także widząc efekty takich inwestycji, samorząd województwa świętokrzyskiego przyznał w tym roku na rozwój turystyki budżet w wysokości 3 milionów złotych, niespotykany w żadnym innym regionie kraju, poza województwem małopolskim.

Małgorzata Wilk-Grzywna zajmuje się również działalnością naukową, ma otwarty przewód doktorski w tematyce kapitału marki), wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i publikuje w wydawnictwach Polskiej Akademii Nauk.

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego

Foto: Jacek Kamiński

Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka. Jeden z założycieli Itaki 33 lata temu i - jako członek władz tego touroperatora odpowiedzialny za sprzedaż i marketing - współtwórca jej sukcesu na rynku.

Itaka jest od 2008 roku największym pod względem liczby klientów i przychodów polskim biurem podróży. Odznacza się ekonomiczną stabilnością, kreatywnością, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych produktów (seria kilkunastu kierunków czarterowych począwszy od Wysp Kanaryjskich na początku lat 2000 po Curacao w 2019), jak i innowacyjnością w sferze cyfryzacji.

Itaka to też pierwsza polska firma turystyczna inwestująca na zagranicznych rynkach – jest właścicielem trzech incomingowych biur podróży w Hiszpanii, Turcji i Grecji oraz trzech touroperatorów w Czechach (Cedok), na Litwie i na Węgrzech.

Henicz, pełniący też funkcję rzecznika Itaki, stał się twarzą całej polskiej turystyki wyjazdowej. Nigdy nie uchyla się bowiem przed kontaktami z dziennikarzami, nawet w najtrudniejszych dla turystyki chwilach (rewolucja w krajach arabskich, zamachy terrorystyczne, pożary w Grecji i Turcji, pandemia) występuje przed kamerami i mikrofonami, by wyjaśniać opinii publicznej sytuację i punkt widzenia branży turystycznej.

Od lat zaangażowany w działanie na rzecz całej branży. Najpierw jako wiceprezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, a od 2020 roku jako wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

Był też aktywnym uczestnikiem negocjacji z Ministerstwem Sportu i Turystyki (wcześniej Ministerstwem Rozwoju) w sprawach rozwiązań legislacyjnych, służących wszystkim przedsiębiorcom w najtrudniejszych czasach pandemii.

Za sprawą Piotra Henicza Itaka angażuje się od lat w akcje charytatywne, w tym w organizowane przez UNICEF akcje niesienia pomocy dzieciom w różnych częściach świata i przez Fundację Mam Marzenie, spełniającą marzenia ciężko chorych dzieci.

W imieniu wiceprezesa Itaki Piotra Henicza, który nie mógł osobiście przybyć na uroczystość, nagrodę

W imieniu wiceprezesa Itaki Piotra Henicza, który nie mógł osobiście przybyć na uroczystość, nagrodę odebrał jego syn, Michał Henicz

Foto: Jacek Kamiński

Kapituła konkursu

Agnieszka Puszczewicz, przedsiębiorca turystyczny, ekspert od marketingu turystycznego, była dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Laureatka nagrody Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej” z 2021 roku.

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, członek zarządu European Travel Agents and Tour Operators Associations (ECTAA). Laureat nagrody Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej” z 2021 roku.

Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący rady Polskiej Organizacji Turystycznej, przewodniczący rady nadzorczej Orbisu. Laureat nagrody Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej” z 2021 roku.

Filip Frydrykiewicz, dziennikarz dziennika „Rzeczpospolita”, redaktor serwisu dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl.

Partnerzy wydarzenia

Foto: Gremi Media

Podczas cyklicznej konferencji Spotkanie Liderów Turystyki, organizowanej przez redakcję dziennika „Rzeczpospolitej” i prowadzony przez nią serwis dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl wręczono nagrody Orły Turystyki „Rzeczpospolitej”.

Była to druga uroczystość wyróżnienia wybitnych przedstawicieli branży turystycznej od czasu ustanowienia nagrody w zeszłym roku, do czego okazją był jubileusz 10-lecia serwisu Turystyka.rp.pl.

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Nowe biuro podróży na polskim rynku. „W kwietniu polecimy do Turcji i Egiptu”
Biura Podróży
Maciej Szpot: Stworzyliśmy polską szkołę organizowania wyjazdów narciarskich
Biura Podróży
"Viva! x Itaka" - od dzisiaj nowy katalog z ofertami dla wyjątkowych klientów
Biura Podróży
Exim Tours: My też będziemy latać z Radomia. Zapraszamy do Tunezji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Pandemia odchodzi, ale elastyczne rezerwacje w biurach podróży zostają