Orły Turystyki "Rzeczpospolitej" trafiły do wybitnych przedstawicieli branży

Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka, Gabriela Mańka-Sokullu, założycielka i prezes biura podróży Rego-Bis z Katowic i Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego - to troje tegorocznych laureatów nagrody Orła Turystyki „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 24.11.2022 13:40

Orły Turystyki "Rzeczpospolitej" trafiły do wybitnych przedstawicieli branży

Foto: Jacek Kamiński

Podczas cyklicznej konferencji Spotkanie Liderów Turystyki, organizowanej przez redakcję dziennika „Rzeczpospolitej” i prowadzony przez nią serwis dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl wręczono nagrody Orły Turystyki „Rzeczpospolitej”.

Była to druga uroczystość wyróżnienia wybitnych przedstawicieli branży turystycznej od czasu ustanowienia nagrody w zeszłym roku, do czego okazją był jubileusz 10-lecia serwisu Turystyka.rp.pl.

Czytaj więcej

Orły Turystyki w rękach wybitnych przedstawicieli branży turystycznej

Jak wyjaśnił prowadzący uroczystość redaktor Turystyka.rp.pl Filip Frydrykiewicz, ideą przyświecającą redakcji była chęć uhonorowania osób, szczególnie dla turystyki w Polsce zasłużonych.

- Kapituła zwraca uwagę na ludzi - przedsiębiorców, urzędników, samorządowców, polityków, naukowców, ekspertów – którzy legitymują się trwałym (co najmniej dziesięć lat na rynku) dorobkiem i sukcesem w szeroko pojętej turystyce (biura podróży, promocja turystyczna, hotelarstwo, atrakcje turystyczne, lotnictwo, praca naukowa i ekspercka na rzecz turystyki), wyznaczających swoją działalnością wysokie standardy. Wskazując nominowanych, a następnie głosując na nich, członkowie kapituły zwracają też uwagę na zaangażowanie kandydatów w działania pozazawodowe, służące całej branży turystycznej - wyjaśniał Frydrykiewicz.

Choć jest wiele takich osób w środowisku ludzi zawodowo zaangażowanych w turystykę, w tym roku kapituła postanowiła nagrodzić tytułem Orła Turystyki „Rzeczpospolitej” troje. Są to Gabriela Mańka-Sokullu założycielka i prezes biura podróży Rego-Bis z Katowic, Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego i Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka.

Wręczenie nagród zwieńczyło całodzienne obrady, które wypełniły prezentacje, debaty i rozmowy kuluarowe w gronie 140 menedżerów firm turystycznych, linii lotniczych, lotnisk, towarzystw ubezpieczeniowych,a także przedstawicieli organizacji branżowych, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wkrótce zamieścimy więcej relacji z poszczególnych wątków konferencji.

Z uzasadnienia Kapituły Nagrody Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej”

Gabriela Mańka-Sokullu założycielka i prezes biura podróży Rego-Bis z Katowic. Biuro funkcjonuje nieprzerwanie od 29 lat. W latach 90. było pionierem w organizowaniu wyjazdów do Turcji, a potem odkryło dla polskich turystów kraje bałkańskie – Albanię, Czarnogórę, Macedonię, Bośnię i Hercegowinę – i do dzisiaj jest od nich specjalistą.

Gabriela Mańka-Sokullu z pasją i zaangażowaniem buduje od lat relacje polsko-bałkańskie, będąc ambasadorem obu stron.

„W 1993 roku pełna energii chciałam, aby ludzie podróżowali i poznawali inne kraje, narody ich kulturę. Zawsze byłam ciekawa świata i kręciły mnie wyjazdy w nieznane. A warto pamiętać, że kiedyś, nie mając internetu, polegaliśmy na mapach i znikomych przewodnikach. Ile się zmieniło od tego czasu… długo by opowiadać” - wspominała niedawno swoją pracę. „Nie zawsze było różowo, były też rozczarownia, stres i niemoc. Jednak to, co robię daje mi wiele satysfakcji i jestem dumna z osiągnięć”.

Przed pandemią Rego-Bis znalazł się w pierwszej dziesiątce największych biur podróży w Polsce. Mimo dużego ciosu, jakim był dla niego kryzys wywołany pandemią, firma wraca do formy, a nawet się rozwija – w tym roku uruchomiła pierwsze w historii loty czarterowe do Bośni i Hercegowiny.

Gabriela Mańka-Sokullu, biuro podróży Rego-Bis

Gabriela Mańka-Sokullu, biuro podróży Rego-Bis

Jacek Kamiński

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, od 2018 roku prezes Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych, a od 2019 roku dyrektor instytucji kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”.

Za tymi tytułami kryje się ogrom pracy i pasji z jaką Wilk-Grzywna podejmuje się kolejnych zadań.

Absolwentka Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie. W turystyce od zawsze. Najpierw jako pilot wycieczek (Syria, Rosja, kraje Beneluksu), następnie zarządzająca firmami turystycznymi, w tym własnym biurem podróży organizującym wycieczki zagranicznych gości po Polsce.

Pod jej kierownictwem, a często z jej inicjatywy, świętokrzyska ROT realizuje szereg wyjątkowych projektów i akcji promocyjnych, edukacyjnych i inwestycji w turystyce. Najbardziej znane to „Świętokrzyskie czaruje - poleć na weekend” i „Green Velo - łańcuch atrakcji”.

W 2015 uzyskała tytuł Człowieka Roku w województwie w kategorii Turystyka. A był to rok, w którym przeprowadziła wraz z zespołem biura jedną z największych w historii polskiego marketingu miejsc kampanię reklamową Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo o wartości 25 milionów złotych.

Jako prezes FROT działa na rzecz wzmocnienia struktury POT- ROT- LOT – prowadzi projekty szkoleniowe dla członków ROT-ów i przedsiębiorców z branży turystycznej, integruje środowisko.

W 2019 roku wygrała konkurs na dyrektora powstającego w Nowej Soli Parku Legend i od tamtej pory prowadzi tę inwestycję. Jej otwarcie przewidziane jest na 2023 rok.

Dzięki jej aktywności i zaangażowaniu, a także widząc efekty takich inwestycji, samorząd województwa świętokrzyskiego przyznał w tym roku na rozwój turystyki budżet w wysokości 3 milionów złotych, niespotykany w żadnym innym regionie kraju, poza województwem małopolskim.

Małgorzata Wilk-Grzywna zajmuje się również działalnością naukową, ma otwarty przewód doktorski w tematyce kapitału marki), wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i publikuje w wydawnictwach Polskiej Akademii Nauk.

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego

Jacek Kamiński

Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka. Jeden z założycieli Itaki 33 lata temu i - jako członek władz tego touroperatora odpowiedzialny za sprzedaż i marketing - współtwórca jej sukcesu na rynku.

Itaka jest od 2008 roku największym pod względem liczby klientów i przychodów polskim biurem podróży. Odznacza się ekonomiczną stabilnością, kreatywnością, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych produktów (seria kilkunastu kierunków czarterowych począwszy od Wysp Kanaryjskich na początku lat 2000 po Curacao w 2019), jak i innowacyjnością w sferze cyfryzacji.

Itaka to też pierwsza polska firma turystyczna inwestująca na zagranicznych rynkach – jest właścicielem trzech incomingowych biur podróży w Hiszpanii, Turcji i Grecji oraz trzech touroperatorów w Czechach (Cedok), na Litwie i na Węgrzech.

Henicz, pełniący też funkcję rzecznika Itaki, stał się twarzą całej polskiej turystyki wyjazdowej. Nigdy nie uchyla się bowiem przed kontaktami z dziennikarzami, nawet w najtrudniejszych dla turystyki chwilach (rewolucja w krajach arabskich, zamachy terrorystyczne, pożary w Grecji i Turcji, pandemia) występuje przed kamerami i mikrofonami, by wyjaśniać opinii publicznej sytuację i punkt widzenia branży turystycznej.

Od lat zaangażowany w działanie na rzecz całej branży. Najpierw jako wiceprezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, a od 2020 roku jako wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

Był też aktywnym uczestnikiem negocjacji z Ministerstwem Sportu i Turystyki (wcześniej Ministerstwem Rozwoju) w sprawach rozwiązań legislacyjnych, służących wszystkim przedsiębiorcom w najtrudniejszych czasach pandemii.

Za sprawą Piotra Henicza Itaka angażuje się od lat w akcje charytatywne, w tym w organizowane przez UNICEF akcje niesienia pomocy dzieciom w różnych częściach świata i przez Fundację Mam Marzenie, spełniającą marzenia ciężko chorych dzieci.

W imieniu wiceprezesa Itaki Piotra Henicza, który nie mógł osobiście przybyć na uroczystość, nagrodę

W imieniu wiceprezesa Itaki Piotra Henicza, który nie mógł osobiście przybyć na uroczystość, nagrodę odebrał jego syn, Michał Henicz

Jacek Kamiński

Kapituła konkursu

Agnieszka Puszczewicz, przedsiębiorca turystyczny, ekspert od marketingu turystycznego, była dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Laureatka nagrody Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej” z 2021 roku.

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, członek zarządu European Travel Agents and Tour Operators Associations (ECTAA). Laureat nagrody Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej” z 2021 roku.

Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczący rady Polskiej Organizacji Turystycznej, przewodniczący rady nadzorczej Orbisu. Laureat nagrody Orzeł Turystyki „Rzeczpospolitej” z 2021 roku.

Filip Frydrykiewicz, dziennikarz dziennika „Rzeczpospolita”, redaktor serwisu dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl.

Partnerzy wydarzenia

Gremi Media

Podczas cyklicznej konferencji Spotkanie Liderów Turystyki, organizowanej przez redakcję dziennika „Rzeczpospolitej” i prowadzony przez nią serwis dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl wręczono nagrody Orły Turystyki „Rzeczpospolitej”.

Była to druga uroczystość wyróżnienia wybitnych przedstawicieli branży turystycznej od czasu ustanowienia nagrody w zeszłym roku, do czego okazją był jubileusz 10-lecia serwisu Turystyka.rp.pl.

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Nowe biuro podróży na polskim rynku. „W kwietniu polecimy do Turcji i Egiptu”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Maciej Szpot: Stworzyliśmy polską szkołę organizowania wyjazdów narciarskich
Biura Podróży
"Viva! x Itaka" - od dzisiaj nowy katalog z ofertami dla wyjątkowych klientów
Biura Podróży
Exim Tours: My też będziemy latać z Radomia. Zapraszamy do Tunezji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Pandemia odchodzi, ale elastyczne rezerwacje w biurach podróży zostają