Amerykanie: Rejsy morskie szczególnie grożą zakażeniem koronawirusem. Odradzamy

Do czwartego, najwyższego, poziomu podniosły swoje ostrzeżenie przed uczestniczeniem w rejsach statkami wycieczkowymi amerykańskie władze sanitarne, Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Publikacja: 31.12.2021 00:30

Amerykanie: Rejsy morskie szczególnie grożą zakażeniem koronawirusem. Odradzamy

Foto: AFP, Chandan Khanna

Jak napisały w czwartek w komunikacie amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), rozprzestrzenianiu się koronawirusa sprzyja bliskość ludzi, kiedy są na pokładach statków, ryzyko zakażenia się jest więc bardzo duże, "nawet, jeśli ktoś jest w pełni zaszczepiony i otrzymał dawkę przypominającą”.

Agencja bada obecnie lub obserwuje dziesiątki statków wycieczkowych, na których stwierdzono zachorowania na covid. Tylko między 15 a 29 grudnia statki wycieczkowe działające na wodach USA zgłosiły około pięciu tysięcy taki sytuacji.

Czytaj więcej

Statki wycieczkowe wracają. Do końca roku będzie pływać 80 procent floty

„Szczególnie ważne jest, aby podróżni, którzy są narażeni na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby z powodu COVID-19, unikali podróży na statkach wycieczkowych, w tym rejsów rzecznych, na całym świecie, niezależnie od statusu szczepień” – radzi CDC.

CDC doradza osobom, które decydują się na rejs, żeby zaszczepiły się przed podróżą łącznie z tak zwaną dawką przypominającą, jeśli się do tego kwalifikują. Według agencji w miejscach wspólnych należy nosić maseczki, a pasażerowie, którzy nie zostali w pełni zaszczepieni, powinni poddać się kwarantannie przez pięć dni po podróży.

CDC uważa też, że osoby, które wybierają się na rejs, powinny przejść testy na jeden do trzech dni przed wyjazdem i trzy do pięciu dni po podróży, niezależnie od stanu szczepień i samopoczucia.

CDC poinformowała, że zbadano lub rozpoczęto dochodzenie w sprawie przypadków zakażenia koronawirusem na ponad 85 statkach.

Głośne były ostatnio przypadki statków pływających po Karaibach, na których wykryto po kilkadziesiąt zakażeń wśród załogi. Poszczególne porty nie chciały się zgodzić, by te jednostki w ogóle cumowały u nich.

Czytaj więcej

Porty na Karaibach nie wpuszczają statków z covidem. Armatorzy zmieniają plany

Wytyczne CDC to nowy cios dla sektora turystyki morskiej. Po komunikacie CDC spadły akcje armatorów, jak Royal Caribbean Cruises, Norwegian Cruise Line i Carnival.

- Jesteśmy rozczarowani decyzją CDC o podniesieniu ostrzeżenia dla rejsów, zwłaszcza biorąc pod uwagę rygoryzm protokołów sanitarnych stosowanych podczas rejsów, dzięki którym liczba zakażeń na statkach podczas rejsu jest znacznie mniejsza niż na lądzie, proporcjonalnie do populacji – mówi Brian Salerno, jeden z wiceprezesów Cruise Lines International Association w rozmowie z portalem cnbc.com.

- Większość tych przypadków ma charakter bezobjawowy lub łagodny, nie stanowiąc żadnego obciążenia dla możliwości medycznych na pokładzie lub na lądzie – komentowała też rzeczniczka tej branży w Stanach Zjednoczonych Anne Madison.

Ponieważ kilka amerykańskich statków wycieczkowych jest obecnie na morzu, agencja CDC stwierdziła, że ich pasażerowie powinni przejść testy od trzech do pięciu dni po zakończeniu podróży, a także przez 14 dni samodzielnie monitorować swoje zdrowie.

Popularne Trendy
Turcja odzyskała połowę turystów. Polacy wracali szybciej
Nowe Trendy
Grecja ma nową ustawę turystyczną. W tle wykorzystanie funduszu odbudowy
Nowe Trendy
TO BYŁ ROK... Baszczyński: Postawiliśmy na „egzotykę”. To się opłaciło
Nowe Trendy
Anglia - branża turystyczna bez nadziei na poluzowanie obostrzeń wjazdowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nowe Trendy
TO BYŁ ROK... Hamouda: Mimo pandemii otworzyliśmy nowy kierunek, i wygraliśmy