Ministrowie zdrowia Unii Europejskiej rozmawiali w czasie nieformalnego spotkania o zasadach wjazdu na teren wspólnoty dla osób przyjeżdżających z krajów o podwyższonym ryzyku zakażenia się koronawirusem – informuje niemieckie Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej. Podróżni ci powinny poddawać się kwarantannie, która musi trwać co najmniej 10 dni. Osoby, które będą miały negatywny wynik testu na koronawirusa, mogłyby przebywać w izolacji nawet krócej.

CZYTAJ TEŻ: Komisja Europejska: Stwórzmy mapy bezpiecznych podróży

Większość państw członkowskich opowiada się również za zwiększeniem budżetu na zakup szczepionki na covid-19 o 750 milionów euro. – Kiedy pojawi się szczepionka, skorzystać z niej powinni móc wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej – mówi minister zdrowia Niemiec Jens Spahn. Jego zdaniem powinna być rozdzielona sprawiedliwie między kraje członkowskie.

– Jednocześnie chcemy uniknąć sytuacji, w której zasady podróżowania po Europie będą się zbyt mocno różnić w poszczególnych państwach. To prowadzi do niepewności. Dlatego chcemy wspólnie zdecydować, że po wyjeździe do obszarów uznanych za ryzykowne, ogólna kwarantanna powinna trwać co najmniej 10 dni – mówi minister.

ZOBACZ TAKŻE: Bruksela do rządów: Ujednolićcie zasady podróżowania