Tureckie Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Kultury i Turystyki i podlegająca mu Agencja Promocji i Rozwoju Turystyki Turcji (TGA) rozpoczęły szczepienia personelu turystycznego.

ZOBACZ TEŻ: Turcja: Turyści brytyjscy wjadą bez warunków. Są przecież zaszczepieni

Program szczepień, który obejmuje między innymi pracowników linii lotniczych, lotnisk, obiektów noclegowych, biur podróży i profesjonalnych przewodników, ma się zakończyć przed rozpoczęciem sezonu letniego. Jego celem, jak głosi komunikat, jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego pracownikom branży turystycznej, turystom i mieszkańcom i zachęcenie turystów do przyjazdu do Turcji – informuje Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Warszawie.

Akcja jest częścią zainaugurowanego w czerwcu zeszłego roku przez Ministerstwo Kultury i Turystyki programu certyfikacji sanitarnej Safe Tourism, który reguluje pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego zasady kwaterowania, serwowania posiłków i transportu. Certyfikat Safe Tourism jest obowiązkowy dla wszystkich obiektów noclegowych mających 30 i więcej pokojów. Turyści mogą się w nich również na żądanie poddać badaniom na covid-19. Dotąd certyfikat uzyskało 8 tysięcy obiektów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Turcja zaczyna certyfikować hotele, lotniska, autokary

W ostatnią środę Reuters, powołując się na dane tureckiego resortu zdrowia, doniósł o 54 740 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem – to największa dobowa liczba infekcji od początku pandemii. Łączna liczba zakażeń zbliża się do 4 milionów. Reuters podał też, że w liczącej 85 milionów mieszkańców Turcji podano dotąd prawie 18 milionów dawek szczepionki przeciwko covidowi-19. Od 14 stycznia, kiedy rozpoczęła się ogólnokrajowa akcja szczepień, pierwszą dawkę dostało około 10,5 miliona osób.

W zeszłym tygodniu prezydent Recep Tayyip Erdoğan ogłosił zaostrzenie restrykcji, w tym powrót do pełnego, ogólnokrajowego lockdownu w weekendy podczas rozpoczynającego się 13 kwietnia ramadanu – muzułmańskiego miesiąca postu.