Lotnisko Chopina z systemem usprawniającym obsługę lotów

Fot. Dariusz Kłosiński

Uruchomiony dziś na Lotnisku Chopina system A-CDM zwiększa punktualność lotów i komfort podróży pasażerów, a także usprawnia współpracę między służbami lotniskowymi.

Od dziś na warszawskim Lotnisku Chopina działa system A-CDM (Airport Collaborative Decision Making) stworzony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i stołeczny port lotniczy we współpracy z LS Airport Services, Welcome i PLL LOT na podstawie wytycznych Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol – informuje PAP.

„System A-CDM umożliwia wymianę informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami lotniczymi i optymalne planowanie ruchu lotniczego na europejskim niebie. A-CDM to korzyść dla pasażerów, podmiotów lotniczych i środowiska naturalnego oraz polski wkład w usprawnienie europejskiej sieci zarządzania ruchem lotniczym” – podaje cytowana w depeszy PAŻP.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko Chopina poprawi płynność operacji

„Dzięki pełnemu uruchomieniu A-CDM Lotnisko Chopina dołączyło do elitarnego grona europejskich lotnisk wyposażonych w pełny A-CDM. Usprawniło to działanie całej europejskiej sieci lotniczej, obsługującej każdego roku aż kilkanaście milionów lotów. Jej funkcjonowanie opiera się na płynnej i sprawnej wymianie informacji pomiędzy służbami ruchu lotniczego, agentami obsługi naziemnej oraz przewoźnikami lotniczymi, co pozwala na optymalne planowanie ruchu lotniczego na europejskim niebie. Zajmuje się tym Eurocontrol-Network Manager (NM), który zbiera dane lotnicze, przetwarza je i ustala regulacje ruchu lotniczego, tzw. sloty – czytamy dalej w komunikacie.

PAŻP podkreśla, że w interesie wszystkich jest, by sloty, czyli okna czasowe, w których samolot może wystartować, nie powodowały zakłóceń w podróży i zatorów w przestrzeni powietrznej, a tym samym opóźnień względem rozkładu, a także, by liczba samolotów w powietrzu pozostawała na poziomie umożliwiającym bezpieczną i płynną kontrolę ruchu lotniczego.

ZOBACZ TAKŻE: Lotnisko Chopina ma nowe poczekalnie

„Uruchomienie A-CDM w Warszawie to olbrzymi skok technologiczny. Rozpoczęcie ciągłej pracy operacyjnej A-CDM znacząco poprawi komfort i zmniejszy obciążenie pracą kontrolerów służby kontroli lotniska w Warszawie” – mówi kierownik projektu A-CDM w PAŻP i były kontroler ruchu lotniczego Grzegorz Koślacz.

„Wymiana rzetelnych danych operacyjnych pomiędzy partnerami projektu pozwala na większą przewidywalność zdarzeń, a tym samym lepsze wykorzystanie infrastruktury lotniska, co w konsekwencji wpływa na terminowość odprawy i poprawia komfort obsługi odczuwany przez pasażerów. Tu także chciałbym podkreślić bardzo ważną rolę pracowników agentów obsługi naziemnej, którzy określają w oparciu o wiele czynników przewidywany i docelowy czas zakończenia obsługi samolotu – czas ten jest kluczowy dla przewidywalności i stabilności całego procesu A-CDM” – dodaje kierownik projektu A-CDM na Lotnisku Chopina Sławomir Lorent.

WARTO TEŻ: Lotnisko Chopina otwiera bramki ABC

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w Polsce instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną i za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór między innymi nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT szuka nowych samolotów

Przedstawiciele LOT testowali dziś w Warszawie nową wersję brazylijskiego embraera 190. Zastanawiają się nad ...

Samoloty Emirates w okolicznościowych barwach

Linie lotnicze Emirates naniosły na 40 samolotów wzory zaczerpnięte z logo światowej wystawy Expo ...

Kilka tysięcy chętnych do oprowadzania po Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum Polskiej Wódki, które zostanie otwarte w czerwcu, w Warszawie będzie miało sześciu przewodników. ...

Niemcy dzielą się samochodami

Liczba ludzi korzystających z wypożyczalni miejskich samochodów w Niemczech wzrosła w ciągu roku o ...

Będzie podatek od obniżki czynszu? Mamy odpowiedź fiskusa

Przedsiębiorca, który w czasie epidemii płaci mniej za wynajmowany lokal, nie uzyskuje z tego ...

Niemiecki rząd chce strategii dla turystyki

Koalicja rządowa w Niemczech już teraz zapowiada, że chce stworzyć narodową strategię dla turystyki. ...