Korzystając z tego opracowania można ustalić miejsca obozów jenieckich, w których przetrzymywano między innymi polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Stowarzyszenie Memoriał zamieściło w przewodniku także obiekty, które przed 1939 rokiem należały do Polaków mieszkających w Moskwie oraz informacje o tragicznych losach ich właścicieli.

Wśród miejsc, które związane są z represjami wobec Polaków, wskazano dawny budynek kościoła św. apostołów Piotra i Pawła. Świątynia została wybudowana przez polską wspólnotę w pierwszej połowie XIX w. Skonfiskowana po rewolucji bolszewckiej, została przebudowana i do dziś nie zwrócona prawowitym właścicielom. Jak wspomina szefowa rosyjskiej Polonii Halina Romanowa, w okresie terroru stalinowskiego majątek wspólnoty został rozgrabiony, a księża zamordowani, albo wywiezieni do łagrów.

Stowarzyszenie Memoriał wydało już kilka przewodników po Moskwie, w których uwzględniono miejsca związane z represjami stalinowskimi. Jednak ten o Polakach jest pierwszym, dotyczącym konkretnej grupy narodowościowej.

Memoriał przypomina, że w ramach tak zwanej „Akcji Polskiej”, prowadzonej przez NKWD zamordowano w Rosji do 1939 roku ponad 180 tysięcy osób polskiego pochodzenia. W następnych latach, szczególnie w okresie II wojny światowej stalinowscy oprawcy zgładzili prawie 600 tysięcy Polaków.