O 50 procent więcej noclegów i o 100 procent więcej przychodów w ciągu dziesięciu lat chce osiągnąć Portugalia dzięki nowej strategii dla turystyki „ET27”
Jak podaje portal algarve-entedecker.com, plan zakłada skupienie się na nowych segmentach rynku: turystyce zdrowotnej, senioralnej, miejskiej i branży kongresowej. W ten sposób kraj chce zmniejszyć dotychczasową sezonowość zatrudnienia. Jednym z zadań na najbliższe lata jest też zabezpieczenie miejsc pracy w branży i podniesienie kwalifikacji zatrudnionych. Portugalia zamierza podwoić liczbę pracujących w turystyce osób, które ukończyły szkołę średnią (obecnie 30 procent). Przy opracowaniu strategii ET27 skupiono się też na odpowiedzialnym rozwoju społecznym i ekologicznym. W planach jest więc zmniejszenie zużycia energii i wody oraz poprawa utylizacji odpadów.
Wśród priorytetów jest rozbudowa turystyki na obszarach morskich (z nastawieniem na promocję zdrowia, surfowania, nurkowania i kuchni śródziemnomorskiej) i wdrożenie projektów usprawniających wykorzystanie portugalskich bogactw naturalnych. Nie bez znaczenia jest też odnowa infrastruktury turystycznej i renowacja wybranych dzielnic miast. Rząd chce również udostępnić bezprzewodowy internet w całym kraju oraz poprawić infrastrukturę portów i kolei.
Turismo de Portugal przedstawiła już specjalny system pożyczkowy wypracowany we współpracy z bankami i spółką kapitału podwyższonego ryzyka Portugal Capital Ventures. Do końca przyszłego roku do dyspozycji inwestorów przekazanych zostanie 90 milionów euro. Przedsięwzięcia turystyczne będą także wspierane ze środków unijnych w ramach programu Portugal 2020. Przy finansowaniu działań w ramach strategii ET27 pomocne będą pieniądze przyznawane z perspektywy finansowej 2012-2027.
Obecnie w Portugalii w branży turystycznej pracuje 328 tysięcy ludzi (ponad 7 procent wszystkich zatrudnionych), a przychody z tego sektora wynoszą 12,7 miliarda euro (16,6-procentowy udział w krajowym eksporcie). Według danych Światowej Rady Podróży i Turystyki w zeszłym roku udział turystyki w portugalskim PKB wyniósł 6,4 procent, a licząc z branżami pośrednimi – 16,6 procent.
W 2016 roku goście kupili w Portugalii prawie 54 miliony noclegów, a przychody z tego tytułu sięgnęły niemal 13 miliardów euro. Po kraju podróżowało 11,4 miliona turystów zagranicznych i 7,5 miliona krajowych. W ramach nowej strategii Portugalia chce do 2027 roku zwiększyć liczbę noclegów do 80 milionów (o 4,2 procent rocznie), a przychody z tego tytułu do 26 miliardów euro (o 7 procent rocznie).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.