Portugalia zaprasza seniorów i chorowitych

AFP

O 50 procent więcej noclegów i o 100 procent więcej przychodów w ciągu dziesięciu lat chce osiągnąć Portugalia dzięki nowej strategii dla turystyki „ET27”

Jak podaje portal algarve-entedecker.com, plan zakłada skupienie się na nowych segmentach rynku: turystyce zdrowotnej, senioralnej, miejskiej i branży kongresowej. W ten sposób kraj chce zmniejszyć dotychczasową sezonowość zatrudnienia. Jednym z zadań na najbliższe lata jest też zabezpieczenie miejsc pracy w branży i podniesienie kwalifikacji zatrudnionych. Portugalia zamierza podwoić liczbę pracujących w turystyce osób, które ukończyły szkołę średnią (obecnie 30 procent). Przy opracowaniu strategii ET27 skupiono się też na odpowiedzialnym rozwoju społecznym i ekologicznym. W planach jest więc zmniejszenie zużycia energii i wody oraz poprawa utylizacji odpadów.

Wśród priorytetów jest rozbudowa turystyki na obszarach morskich (z nastawieniem na promocję zdrowia, surfowania, nurkowania i kuchni śródziemnomorskiej) i wdrożenie projektów usprawniających wykorzystanie portugalskich bogactw naturalnych. Nie bez znaczenia jest też odnowa infrastruktury turystycznej i renowacja wybranych dzielnic miast. Rząd chce również udostępnić bezprzewodowy internet w całym kraju oraz poprawić infrastrukturę portów i kolei.

Turismo de Portugal przedstawiła już specjalny system pożyczkowy wypracowany we współpracy z bankami i spółką kapitału podwyższonego ryzyka Portugal Capital Ventures. Do końca przyszłego roku do dyspozycji inwestorów przekazanych zostanie 90 milionów euro. Przedsięwzięcia turystyczne będą także wspierane ze środków unijnych w ramach programu Portugal 2020. Przy finansowaniu działań w ramach strategii ET27 pomocne będą pieniądze przyznawane z perspektywy finansowej 2012-2027.

Obecnie w Portugalii w branży turystycznej pracuje 328 tysięcy ludzi (ponad 7 procent wszystkich zatrudnionych), a przychody z tego sektora wynoszą 12,7 miliarda euro (16,6-procentowy udział w krajowym eksporcie). Według danych Światowej Rady Podróży i Turystyki w zeszłym roku udział turystyki w portugalskim PKB wyniósł 6,4 procent, a licząc z branżami pośrednimi – 16,6 procent.

W 2016 roku goście kupili w Portugalii prawie 54 miliony noclegów, a przychody z tego tytułu sięgnęły niemal 13 miliardów euro. Po kraju podróżowało 11,4 miliona turystów zagranicznych  i 7,5 miliona krajowych. W ramach nowej strategii Portugalia chce do 2027 roku zwiększyć liczbę noclegów do 80 milionów (o 4,2 procent rocznie), a przychody z tego tytułu do 26 miliardów euro (o 7 procent rocznie).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja surowo ukarze za lotnicze chuligaństwo

Rosyjska Duma zwiększy dziesięciokrotnie kary dla pasażerów, którzy zachowują się nieodpowiednio na pokładach samolotów. ...

Na lotnisku w Rzeszowie stanie Holiday Inn

Będzie miał 120 pokojów i będzie kosztować 34 miliony złotych – rusza budowa hotelu ...

Austriacy: Mamy specjalne oferty dla narciarzy

Co piąty Polak zaplanował w tym roku urlop zimowy. Duża grupa spędzi go aktywnie, ...

Avis wypożyczy samochody klientom Etihadu

Avis Budget Group będzie wyłącznym dostawcą samochodów na wynajem dla pasażerów linii lotniczych Etihad ...

Prezes Thomasa Cooka z wizytą u ministra turystyki Grecji

Peter Fankhauser był jednym z pierwszych zagranicznych gości, których przyjął nowy minister turystyki Grecji. ...

Prezes ULC: Czartery rosną o 40 procent

Rekordowo dobre prognozy dla rynku lotniczego w Polsce. W 2035 r. krajowe lotniska będą ...