Ministerstwo Turystyki Bułgarii stworzy mapę drogową, która ma zwiększyć i ułatwić inwestycje w turystyce – zapowiada wiceminister Milko Teofilov
Podczas ceremonii otwarcia 10. Forum Turystyki Morza Czarnego w Warnie wiceminister turystyki Milko Teofilov zapowiedział, że resort pracuje nad specjalną mapą, która zwiększy liczbę inwestycji w sektor turystyczny – informuje portal Russian Bulgaria. Na mapie tej mają pojawić się nie tylko hotele, ale też atrakcje kulturalne i historyczne oraz centra spa.
Wiceminister przywołał dane z analiz Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), według których 7 z każdych 100 euro inwestowanych w Bułgarii przeznaczanych jest na turystykę. Zdaniem Teofilova w Bułgarii są o wiele korzystniejsze warunki dla przedsiębiorców niż w innych państwach w regionie. Widać to choćby w najniższym w Unii Europejskiej podatku VAT.
Zdaniem wiceministra na turystykę należy patrzeć nie tylko z perspektywy liczby gości, lecz także poprzez związane z tym sektorem inwestycje. Jak podał, z danych za pierwsze 7 miesięcy 2017 roku wynika, że przychody branży wzrosły o prawie 11 procent, do 3,785 miliarda lewów.
Z kolei minister turystyki Nikolina Angelkova, na której wypowiedź powołuje się portal Ator, wyjaśniła, że priorytetem dla resortu jest wprowadzenie takich zmian w prawie, które ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Mowa między innymi o uproszczeniu procedury kategoryzacji obiektów i zmniejszeniu liczby dokumentów wymaganych do rozpoczęcia budowy lub remontu.
Angelkova oszacowała, że w latach 2019-2020 Thomas Cook i TUI otworzą na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego łącznie 5 hoteli o standardzie 5 gwiazdek. Jak opisała, własne obiekty w Sofii chcą mieć również tak znane marki, jak Jumeira, Four Seasons i Marriott.
Z danych Ministerstwa Turystyki wynika, że od stycznia do sierpnia liczba przyjazdów z zagranicy przekroczyła 6,5 miliona i była wyższa o 7,9 procent niż w tym samym czasie rok wcześniej. Goście najczęściej wybierali kurorty nad Morzem Czarnym. W samym Słonecznym Brzegu wypoczywało o 9 procent więcej turystów niż rok wcześniej, w Albenie wzrost sięgnął 8 procent, a w Św. Konstantym i Złotych Piaskach – 4 procent.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.