Wkrótce wrócą podróże do Turcji?

Ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Niemiec Heiko Maas i Mevlüt Çavuşoğlu na dzisiejszej konferencji w Berlinie
Ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Niemiec Heiko Maas i Mevlüt Çavuşoğlu na dzisiejszej konferencji w Berlinie
Fot. AFP

W Berlinie gości delegacja ministrów z Turcji, którzy ze swoimi niemieckimi odpowiednikami rozmawiali między innymi o ostrzeżeniu, jakie niemiecki MSZ utrzymuje wobec podróżowania do tego kraju.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podkreślał na konferencji prasowej, w której uczestniczył też jego odpowiednik z Turcji Mevlüt Çavuşoğlu, że przy przywracaniu swobody podróżowania Niemcy muszą działać w porozumieniu z Unią Europejską, bo tylko dzięki skoordynowanym działaniom można kontrolować koronawirusa. Współpraca ważna jest również z punktu widzenia mieszkańców państw członkowskich, ponieważ daje im informację, dokąd mogą, a dokąd nie powinni podróżować.

Maas przypomina, że Europa już uczyniła pierwszy krok na drodze luzowania obostrzeń i stopniowo będzie podejmować kolejne (na liście krajów spoza Unii, do których można już podróżować, nie ma Turcji). – Dziś wymieniliśmy się informacjami, nie tylko w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ale też w resortach spraw wewnętrznych i zdrowia. Zgodziliśmy się, że w przyszłości znaczenie powinny mieć dane regionalne, by określić, gdzie dochodzi do większej liczby zakażeń, a gdzie już ich nie ma – mówi minister.

CZYTAJ TEŻ: Niemcy rozmawiają z Turcją o zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu

Odnosząc się do treści komunikatów niemieckiego MSZ, Maas podkreśla, że zależy ona od decyzji podejmowanych na poziomie unijnym. Niemcy biorą też pod uwagę dane publikowane przez Instytut Roberta Kocha. – W ramach naszego przewodnictwa w Unii Europejskiej za dwa tygodnie będziemy podejmować dalsze decyzje dotyczące luzowania ograniczeń podróży. Mamy nadzieję, że możliwe będą kolejne otwarcia granic – mówi minister. – Chciałbym jeszcze raz zaznaczyć, że podróże do Turcji w celu odwiedzenia rodziny czy z innych ważnych powodów, nie są objęte komunikatem MSZ – dodaje.

Mevlüt Çavuşoğlu podkreślał, że turystyka jest ważnym elementem współpracy gospodarczej między krajami. Przypomniał, że Turcja robi wszystko, by zapewnić podróżnym bezpieczeństwo i zadbać o ich dobre samopoczucie, na przykład certyfikuje hotele i przewoźników pod kątem bezpieczeństwa antykoronawirusowego. Od 11 czerwca między krajami latają już samoloty Turkish Airlines i Sun Express (spółka joint-venture Lufthansy i Turkish Airlines). Do kraju przyjechali też pierwsi turyści. – Ważne, aby jeszcze raz przeanalizować ostrzeżenie przed podróżami na podstawie obiektywnych danych, które chętnie przedstawimy – mówi Çavuşoğlu i. I dodaje, że przywrócenie ruchu turystycznego jest ważne nie tylko dla samych klientów, ale również dla niemieckich przedsiębiorców.

ZOBACZ TAKŻE: Turcja zaczyna certyfikować hotele, lotniska, autokary

Minister przypomina, że niemiecki Fraport zarządza lotniskiem w Antalyi, a wielu touroperatorów ma w Turcji swoje hotele. Jego zdaniem na liście krajów już otwartych znalazły się takie, które nie są tak transparentne jak Turcja. Çavuşoğlu apeluje, by przy podejmowaniu decyzji brać pod uwagę dane naukowe, a nie polityczne. Szef tureckiej dyplomacji informuje również, że w zeszłym roku jego kraj odwiedziło ponad 5 milionów Niemców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Konsorcjum tylko dla doświadczonych agentów

Brytyjska firma Protected Trust Services powołuje konsorcjum dla agentów turystycznych, którzy nie oczekują wspólnych ...

Jutro zaczynają się targi ITB w Berlinie

W tegorocznych berlińskich targach turystycznych udział weźmie ponad 10 tysięcy wystawców ze 186 krajów ...

Nowi przewoźnicy czarterowi w Niemczech

W ostatnim czasie w Niemczech splajtowało kilka linii lotniczych. Niedługo na rynku mają pojawić ...

Betlej: Kiedy wyborcze emocje opadną, ruszy sprzedaż wycieczek

Zakończenie kampanii wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego powinno spowodować uspokojenie emocji i zwiększenie ...

Hotele w Egipcie coraz droższe

O 42 procent podrożały w 2018 roku egipskie hotele. Według firmy Colliers International w ...

Zimą 108 połączeń regularnych z Warszawy

W trwającym już sezonie zimowym warszawskie Lotnisko Chopina oferuje 108 kierunków w połączeniach regularnych ...