Covidowy paszport ułatwi podróżowanie

Dzięki „CommonPass”, projektowi Fundacji Common Projects i Światowego Forum Ekonomicznego, podróżowanie samolotami ma być łatwiejsze. Nowe narzędzie jest już testowane.

Publikacja: 12.10.2020 09:16

Covidowy paszport ułatwi podróżowanie

Foto: Fot. AFP

Fundacja non-profit Common Projects i Światowe Forum Ekonomiczne prowadzą wspólny projekt pod nazwą „CommonPass”. Chodzi o cyfrowy paszport, w którym zapisany będzie stan zdrowia podróżnego, oceniany pod kątem koronawirusa. Przy czym dane o zdrowiu będą zabezpieczone przed wzrokiem osób niepożądanych.

CZYTAJ TEŻ: Google Maps pokażą, gdzie najwięcej zakażeń koronawirusem

Jak podaje fundacja w informacji prasowej, dziś turyści pokazują na granicy wydrukowane wyniki testów lub ich zdjęcia. Dokumenty te są wystawiane w różnych językach i w różnej formie, ponieważ nie istnieje jeden standard prezentowania rezultatów badań laboratoryjnych.

Testowanie nowego narzędzia odbędzie się w październiku. Wezmą w nim udział ochotnicy, którzy polecą na pokładach Cathay Pacific Airways i United Airlines na trasach między Hongkongiem i Singapurem oraz Londynem i Nowym Jorkiem. Władze tych krajów będą ocenią przydatność „CommonPass”. Później będzie on testowany w innych państwach Azji, Afryki, Ameryk, Europy i Bliskiego Wschodu.

Zasada działania paszportu jest następująca: podróżny wykonuje test na koronawirusa w autoryzowanym laboratorium i wgrywa jego wynik do telefonu. Następnie wypełnia formularze, których wymagają poszczególne kraje, do jakich się udaje. Na tej podstawie system potwierdza, że turysta spełnia wymogi danego państwa i generuje kod QR. Jest on następnie skanowany przez pracowników linii lotniczej i służby graniczne.

W projekt włączyło się wielu partnerów z sektora publicznego i prywatnego, wśród nich przedstawiciele rządów 37 krajów z sześciu kontynentów – jak zapewniają twórcy pomysłu. – Indywidualne działania poszczególnych krajów nie są wystarczającą odpowiedzią na globalny kryzys – mówi Christoph Wolff ze Światowego Forum Ekonomicznego. – Zakazy, bańki turystyczne i kwarantanny dają ochronę krótkoterminowo, ale kraje rozwinięte i rozwijające się potrzebują rozwiązania długookresowego.

– Z powodu pandemii liczba podróży zagranicznych spadła – dodaje Diane Sabano, wicedyrektor i szef działu operacji terenowych w Amerykańskiej Agencji Ochrony Granic (U.S. Customs and Border Protecon, CBP). – CBP chce być częścią projektu odbudowującego zaufanie do podróży lotniczych, dlatego chętnie włączyliśmy się we współpracę z partnerami z branży lotniczej i agencjami federalnymi przy pilotażu CommonPassu.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność