Covidowy paszport ułatwi podróżowanie

Fot. AFP

Dzięki „CommonPass”, projektowi Fundacji Common Projects i Światowego Forum Ekonomicznego, podróżowanie samolotami ma być łatwiejsze. Nowe narzędzie jest już testowane.

Fundacja non-profit Common Projects i Światowe Forum Ekonomiczne prowadzą wspólny projekt pod nazwą „CommonPass”. Chodzi o cyfrowy paszport, w którym zapisany będzie stan zdrowia podróżnego, oceniany pod kątem koronawirusa. Przy czym dane o zdrowiu będą zabezpieczone przed wzrokiem osób niepożądanych.

CZYTAJ TEŻ: Google Maps pokażą, gdzie najwięcej zakażeń koronawirusem

Jak podaje fundacja w informacji prasowej, dziś turyści pokazują na granicy wydrukowane wyniki testów lub ich zdjęcia. Dokumenty te są wystawiane w różnych językach i w różnej formie, ponieważ nie istnieje jeden standard prezentowania rezultatów badań laboratoryjnych.

Testowanie nowego narzędzia odbędzie się w październiku. Wezmą w nim udział ochotnicy, którzy polecą na pokładach Cathay Pacific Airways i United Airlines na trasach między Hongkongiem i Singapurem oraz Londynem i Nowym Jorkiem. Władze tych krajów będą ocenią przydatność „CommonPass”. Później będzie on testowany w innych państwach Azji, Afryki, Ameryk, Europy i Bliskiego Wschodu.

Zasada działania paszportu jest następująca: podróżny wykonuje test na koronawirusa w autoryzowanym laboratorium i wgrywa jego wynik do telefonu. Następnie wypełnia formularze, których wymagają poszczególne kraje, do jakich się udaje. Na tej podstawie system potwierdza, że turysta spełnia wymogi danego państwa i generuje kod QR. Jest on następnie skanowany przez pracowników linii lotniczej i służby graniczne.

W projekt włączyło się wielu partnerów z sektora publicznego i prywatnego, wśród nich przedstawiciele rządów 37 krajów z sześciu kontynentów – jak zapewniają twórcy pomysłu. – Indywidualne działania poszczególnych krajów nie są wystarczającą odpowiedzią na globalny kryzys – mówi Christoph Wolff ze Światowego Forum Ekonomicznego. – Zakazy, bańki turystyczne i kwarantanny dają ochronę krótkoterminowo, ale kraje rozwinięte i rozwijające się potrzebują rozwiązania długookresowego.

– Z powodu pandemii liczba podróży zagranicznych spadła – dodaje Diane Sabano, wicedyrektor i szef działu operacji terenowych w Amerykańskiej Agencji Ochrony Granic (U.S. Customs and Border Protecon, CBP). – CBP chce być częścią projektu odbudowującego zaufanie do podróży lotniczych, dlatego chętnie włączyliśmy się we współpracę z partnerami z branży lotniczej i agencjami federalnymi przy pilotażu CommonPassu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cook: Jedne duże targi lepsze niż kilka małych

2,6 tysiąca agentów i 500 wystawców wzięło udział w targach zorganizowanych przez Thomasa Cooka ...

Komisja Europejska: Antykonsumenckie zasady Airbnb

Klienci Airbnb nie są właściwie informowani, za co płacą i kiedy gospodarz może anulować ...

Brakuje wyjazdów dla niepełnosprawnych

Co drugi turysta niepełnosprawny uważa, że podróżowanie jest dla niego bardzo trudne, lub wręcz ...

Niemcy już z pakietem osłonowym dla firm

Wsparcie dla firm, które ograniczają czas pracy, czasowe zwolnienie z podatków, kredyty na odbudowę ...

W Niemczech wakacje już prawie sprzedane

Sprzedaż oferty letniej na koniec czerwca była u niemieckich agentów i touroperatorów o 13 ...

Napiwki dla załogi statku muszą być wliczone w cenę

Niemiecki sąd zdecydował, że organizatorzy rejsów muszą wliczać obowiązkowe napiwki dla załogi w całkowitą ...