Polscy narciarze chcą zjeżdżać z krajowych stoków

Fot. Grupa Pingwina

Narciarze chcą szusować tej zimy w Polsce, obawiając się komplikacji związanych z wyjazdem do zagranicznych kurortów narciarskich – wynika z badania Grupy Pingwina.

Grupa Pingwina zrzeszająca pięć ośrodków sportowo-rekreacyjnych w Beskidach i na Mazurach (Czarny Groń w Rzykach, Kasina Ski w Kasinie Wielkiej, Kurza Góra w Kurzętniku, Skolnity w Wiśle i Słotwiny Arena w Krynicy-Zdrój) zapytała Polaków, jak chcą spędzić tegoroczne ferie.

– Zamówiliśmy badanie, aby zorientować się, jakie plany w tych niepewnych czasach mają polscy narciarze – mówi dyrektor ds. komunikacji w Grupie Pingwina Grzegorz Lenartowicz, cytowany w komunikacie grupy. Na zimowe ferie chce wyjechać niecałe 18 procent badanych, podczas gdy ponad 27 procent jeszcze nie podjęło decyzji, a ponad połowa raczej lub zdecydowanie nie wyjedzie.

ZOBACZ TAKŻE: Jedna osoba na 50-100 metrów kwadratowych – są wytyczne dla stoków narciarskich

75 procent turystów planujących wyjazd na ferie chce zostać w Polsce, obawiając się komplikacji związanych z wyjazdem za granicę. Na wyjazdy zagraniczne nastawia się 20 procent ankietowanych z tej grupy, pozostali wciąż się zastanawiają.

Niemal połowa respondentów obawia się zarażenia koronawirusem, ponad 40 procent boi się, że trafi na kwarantannę, a co trzeciego ankietowanego martwi ewentualne zamknięcie granic lub problemy z przemieszczaniem się. Za spędzeniem ferii w Polsce przemawia bliska odległość (38 procent wskazań), przystępna cena (33 procent), magia polskich gór (33 procent) i wspieranie polskiego rynku (33 procent).

Niedawne komunikaty rządowe wprawiły w konsternację nie tylko narciarzy i snowboardzistów, ale także operatorów stoków, którzy od wielu tygodni przygotowują się do otwarcia ośrodków zimowych – czytamy w komunikacie.

– W czasie, gdy Austria i Włochy zapowiadają otwarcie sezonu na początek grudnia, oczywiście z zachowaniem reżymu sanitarnego, my otrzymaliśmy informację przeciwną. A przecież zamknięcie stoków w Polsce to wręcz marzenie ośrodków alpejskich, które nie poradzą sobie bez polskich narciarzy. Na szczęście zgoda władz na działanie stoków w sezonie zimowym powstrzyma wypływ gotówki za granicę. Lepiej, żeby polski narciarz wydał swoje pieniądze w kraju i żeby tutaj były one opodatkowane – mówi Grzegorz Lenartowicz.

CZYTAJ TEŻ: Grupa Pingwina: Zatrzymać polskich turystów w kraju

W Polsce prawie 10 milionów osób potrafi jeździć na nartach. Według raportu „2020 International Report on Snow & Mountain Tourism” opublikowanego w kwietniu Polska jest w pierwszej światowej dziesiątce państw z największą liczbą wyciągów narciarskich, w Europie zaś zajmuje pod tym względem siódme miejsce.

Jednocześnie Polacy należą do najbardziej aktywnych narciarsko nacji świata. Około 15 procent Polaków aktywnie uprawia narciarstwo, co daje im 13. miejsce na świecie, po między innymi Austriakach czy Czechach i przed Francuzami i Włochami.

Jeśli w tym sezonie narciarze masowo wybiorą stoki krajowe, odbije się to w zauważalny sposób na sytuacji ośrodków austriackich i włoskich, gdzie przybysze z innych krajów stanowią odpowiednio 70 i 40 procent ogółu gości.

– Szykujemy się na zwiększony ruch na naszych stokach, wprowadzając szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo epidemiczne – zapewnia Grzegorz Lenartowicz.

Badanie przeprowadziła na zlecenie Grupy Pingwina 27 i 28 października agencja badań rynku i opinii SW Research metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel (1003 ankiety z reprezentatywną ze względu na płeć, wiek i wielkość miejsca zamieszkania grupą dorosłych Polaków).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warszawa w oczach turystów: 8,18 punktu na 10

Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Historii Żydów Polskich – to najwyżej oceniane ...

Niemcy jadą za granicę

25 procent zeszłorocznej sprzedaży – tak według firmy badawczej TDA Travel Intelligence wygląda sytuacja ...

Ryanair w ogniu krytyki za odwołane loty

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair zostały skrytykowane przez Komisję Europejską i europosłów wszystkich grup parlamentarnych ...

Branża turystyczna: Oczekujemy programu Przedsiębiorca+

Antykryzysowe rozwiązania proponowane przez rząd nie są wystarczające dla branży turystycznej. Rząd powinien interweniować ...

Booking przechodzi na tryb oszczędzania

Booking Holdings szacuje, że z powodu koronawirusa w pierwszym kwartale liczba rezerwacji noclegów może ...

Trzeci hotel marki Hampton by Hilton w Gdańsku

Hampton by Hilton Gdansk oferuje klientom gościnność w samym sercu historycznej części Gdańska – ...