Małopolska: U nas turysta będzie bezpieczny

Fot. visitmalopolska.pl

Już 150 firm turystycznych z Małopolski dostało od Krakowskiej Izby Turystyki certyfikat „Małopolska – bezpieczna turystyka”.

„Małopolska – bezpieczna turystyka” to projekt Krakowskiej Izby Turystyki i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, realizowany wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo, między innymi Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

Jak czytamy w komunikacie KIT-u, certyfikat ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u odwiedzających region turystów i ich zaufanie do obiektów turystycznych. Aby ujednolicić standardy, pomysłodawcy wzorowali się na certyfikacie „Obiekt bezpieczny higienicznie”, opracowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

CZYTAJ TEŻ: Już ponad tysiąc obiektów bezpiecznych higienicznie

– Certyfikat stworzyliśmy nie tylko z myślą o bezpieczeństwie zdrowotnym w czasie epidemii, ale też o ogólnym bezpieczeństwie w turystyce – wyjaśnia prezes KIT-u Rafał Marek. – Bezpieczeństwo zawsze się wiąże z udanym wypoczynkiem, a nie wszyscy o tym pamiętają. Naszym najbliższym celem jest przygotowanie bazy turystycznej, ale docelowo chcemy też przygotować samych turystów do podróży – dodaje prezes.

Certyfikatem mogą posługiwać się po weryfikacji podmioty turystyczne z Małopolski, takie jak obiekty noclegowe, restauracje, atrakcje turystyczne, biura obsługi turystów, w tym punkty it, a także firmy z branży spotkań i transportowe, które wdrożyły i stosują procedury sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS dla branży turystycznej, zapewniające bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i turystom, a także stosują procedury zapobiegawcze w wypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem u pracownika lub turysty.

Certyfikat promuje miejsca i usługi realizowane przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa, dzięki czemu turyści mogą bez przeszkód z nich korzystać – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: „Czysty i bezpieczny” – portugalski znak jakości w turystyce

Dotąd certyfikat uzyskało około 150 małopolskich firm. Udział w certyfikacji jest dobrowolny i bezpłatny dla przedsiębiorców dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego. Starający się o certyfikat muszą wypełnić ankietę na stronie www.cmbt.pl, tam też znajdą regulamin akcji.

– Takie certyfikaty są turystyce potrzebne. Nawet kiedy epidemia się skończy, turyści będą zwracali na nie uwagę, bo zmieniły się standardy i wymagania, zarówno samych podróżnych, jak i organizatorów czy gestorów obiektów – konkluduje Rafał Marek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska wódka doczekała się swojego muzeum

– Mamy je! Mamy Muzeum Polskiej Wódki! Pierwsze na warszawskiej Pradze, w Warszawie, w ...

Vienna House Mokotow Warsaw wita pierwszych gości

Nowy biznesowy hotel w Warszawie, Vienna House Mokotow Warsaw, ma wyróżniać surowy wystrój, atmosfera ...

Polska nagrodzona za promocję turystyczną w Rosji

Podczas kończących się dzisiaj międzynarodowych targów turystycznych MITT w Moskwie Polska Organizacja Turystyczna została ...

Austria zamyka turystykę

Dzisiaj w Austrii zamykają się lub ograniczają działalność ośrodki wypoczynkowe, hotele, instytucje kulturalne i ...

USA: Pasażer próbował wysiąść w locie

Stewardesa amerykańskich linii lotniczych Delta rozbiła butelkę wina na głowie jednego z pasażerów, który ...

Zawirusowany statek wycieczkowy na Nilu

Władze Egiptu potwierdziły, że u kolejnych 33 osób znajdujących się na statku wycieczkowym pływającym ...