Już 150 firm turystycznych z Małopolski dostało od Krakowskiej Izby Turystyki certyfikat „Małopolska – bezpieczna turystyka”.
„Małopolska – bezpieczna turystyka” to projekt Krakowskiej Izby Turystyki i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, realizowany wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo, między innymi Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.
Jak czytamy w komunikacie KIT-u, certyfikat ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u odwiedzających region turystów i ich zaufanie do obiektów turystycznych. Aby ujednolicić standardy, pomysłodawcy wzorowali się na certyfikacie „Obiekt bezpieczny higienicznie”, opracowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
CZYTAJ TEŻ: Już ponad tysiąc obiektów bezpiecznych higienicznie
– Certyfikat stworzyliśmy nie tylko z myślą o bezpieczeństwie zdrowotnym w czasie epidemii, ale też o ogólnym bezpieczeństwie w turystyce – wyjaśnia prezes KIT-u Rafał Marek. – Bezpieczeństwo zawsze się wiąże z udanym wypoczynkiem, a nie wszyscy o tym pamiętają. Naszym najbliższym celem jest przygotowanie bazy turystycznej, ale docelowo chcemy też przygotować samych turystów do podróży – dodaje prezes.
Certyfikatem mogą posługiwać się po weryfikacji podmioty turystyczne z Małopolski, takie jak obiekty noclegowe, restauracje, atrakcje turystyczne, biura obsługi turystów, w tym punkty it, a także firmy z branży spotkań i transportowe, które wdrożyły i stosują procedury sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS dla branży turystycznej, zapewniające bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i turystom, a także stosują procedury zapobiegawcze w wypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem u pracownika lub turysty.
Certyfikat promuje miejsca i usługi realizowane przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa, dzięki czemu turyści mogą bez przeszkód z nich korzystać – czytamy w komunikacie.
ZOBACZ TAKŻE: „Czysty i bezpieczny” – portugalski znak jakości w turystyce
Dotąd certyfikat uzyskało około 150 małopolskich firm. Udział w certyfikacji jest dobrowolny i bezpłatny dla przedsiębiorców dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego. Starający się o certyfikat muszą wypełnić ankietę na stronie www.cmbt.pl, tam też znajdą regulamin akcji.
– Takie certyfikaty są turystyce potrzebne. Nawet kiedy epidemia się skończy, turyści będą zwracali na nie uwagę, bo zmieniły się standardy i wymagania, zarówno samych podróżnych, jak i organizatorów czy gestorów obiektów – konkluduje Rafał Marek.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.