Małopolska: U nas turysta będzie bezpieczny

Fot. visitmalopolska.pl

Już 150 firm turystycznych z Małopolski dostało od Krakowskiej Izby Turystyki certyfikat „Małopolska – bezpieczna turystyka”.

„Małopolska – bezpieczna turystyka” to projekt Krakowskiej Izby Turystyki i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, realizowany wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo, między innymi Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

Jak czytamy w komunikacie KIT-u, certyfikat ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa u odwiedzających region turystów i ich zaufanie do obiektów turystycznych. Aby ujednolicić standardy, pomysłodawcy wzorowali się na certyfikacie „Obiekt bezpieczny higienicznie”, opracowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

CZYTAJ TEŻ: Już ponad tysiąc obiektów bezpiecznych higienicznie

– Certyfikat stworzyliśmy nie tylko z myślą o bezpieczeństwie zdrowotnym w czasie epidemii, ale też o ogólnym bezpieczeństwie w turystyce – wyjaśnia prezes KIT-u Rafał Marek. – Bezpieczeństwo zawsze się wiąże z udanym wypoczynkiem, a nie wszyscy o tym pamiętają. Naszym najbliższym celem jest przygotowanie bazy turystycznej, ale docelowo chcemy też przygotować samych turystów do podróży – dodaje prezes.

Certyfikatem mogą posługiwać się po weryfikacji podmioty turystyczne z Małopolski, takie jak obiekty noclegowe, restauracje, atrakcje turystyczne, biura obsługi turystów, w tym punkty it, a także firmy z branży spotkań i transportowe, które wdrożyły i stosują procedury sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS dla branży turystycznej, zapewniające bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i turystom, a także stosują procedury zapobiegawcze w wypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem u pracownika lub turysty.

Certyfikat promuje miejsca i usługi realizowane przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa, dzięki czemu turyści mogą bez przeszkód z nich korzystać – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: „Czysty i bezpieczny” – portugalski znak jakości w turystyce

Dotąd certyfikat uzyskało około 150 małopolskich firm. Udział w certyfikacji jest dobrowolny i bezpłatny dla przedsiębiorców dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego. Starający się o certyfikat muszą wypełnić ankietę na stronie www.cmbt.pl, tam też znajdą regulamin akcji.

– Takie certyfikaty są turystyce potrzebne. Nawet kiedy epidemia się skończy, turyści będą zwracali na nie uwagę, bo zmieniły się standardy i wymagania, zarówno samych podróżnych, jak i organizatorów czy gestorów obiektów – konkluduje Rafał Marek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W biurach podróży Grecja w górę, Egipt w dół

Pierwszy pełny tydzień czerwca w biurach podróży przyniósł pozytywne sygnały – sprzedaż w stosunku ...

Ustawą antyalkoholową w turystów

Zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych pomaga miastom dyscyplinować pijanych turystów. Pierwszy na ten ...

Hongkong zakazuje turystyki i myśli nad prohibicją w barach

Hongkong zdecydował o wprowadzeniu zakazu przyjazdu turystów i ruchu pasażerów tranzytowych. Rozważa także prohibicję ...

Rząd RPA chce poluzować politykę wizową

Rząd RPA ma znieść kontrowersyjny przepis dotyczący podróży z dziećmi i poluzować swoją politykę ...

Rodziny ofiar masakry w Susie walczą z TUI

W Wielkiej Brytanii ruszył proces przeciwko TUI. Rodziny turystów zabitych w 2015 roku Susie ...

Nowa osoba na czele sprzedaży i marketingu Ryanaira

Chiara Ravary została szefem sprzedaży i marketingu w liniach lotniczych Ryanair – ogłosił sam ...