Niedzielski: Do środy nowe wytyczne, do jesieni 20 milionów zaszczepionych

Fot. KPRM

Najpóźniej w środę rząd ogłosi, jak będą wyglądały ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister mówił w TVP Info, że wśród nowych rozwiązań znajdzie się ograniczenie ruchu granicznego między Polską a Czechami i Słowacją. U południowych sąsiadów jest ostatnio wiele nowych zakażeń koronawirusem. Osoby wjeżdżające z tych krajów do Polski już od najbliższego weekendu będą musiały pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa, zrobionego w ciągu ostatnich 48 godzin. Kto nie przejdzie testu, trafi do kwarantanny.

CZYTAJ TEŻ: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Niewykluczony powrót do obostrzeń

– Wśród innych rozważanych rozwiązań są ograniczenia dla poszczególnych regionów kraju – mówił Niedzielski. Jako przykład wymienił województwo warmińsko-mazurskie, które – podkreślił – ma wyjątkowo złe wyniki na tle kraju. – Wskaźniki nowych zakażeń i trafności wykonywanych testów są zdecydowanie powyżej średniej, tę średnią przekraczają nawet dwukrotnie – wskazał.

Minister zdrowia nawiązał do tego, co mówił już wcześniej, że powinien zmienić się też sposób zasłaniania ust i nosa. Uznawane mają być tylko maseczki, odpadnie zgoda na przyłbice, szaliki, chusty.

Niedzielski spodziewa się, że szczyt trzeciej fali, będzie prawdopodobnie „nieco niższy, niż to było w listopadzie”.

Ponieważ rząd zaczyna odbudowywać zapasy szczepionek, płynność szczepień powinna być zachowana, a to oznacza, że plan zaszczepienia w pierwszym kwartale trzech milionów ludzi pierwszą dawką szczepionki „zrealizujemy do końca tego tygodnia”. – W tej chwili mamy poziom zaszczepienia 2,8 miliona, więc w tym tygodniu te 3 miliony przekroczymy – zapowiedział.

WARTO TEŻ: Betlej: Trzecia fala epidemii na życzenie rządu

Jak mówił, jeśli „dostawy [szczepionek] będą w kolejnych miesiącach się zwiększały, to w marcu przekroczymy wydolność trzech, czterech milionów szczepień. Myślę, że do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 procent dorosłej populacji, czyli ponad dwadzieścia milionów osób – wyliczał.

Wcześniej Niedzielski ogłosił, że w związku z tym, że okazało się, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk jest zakażony koronawirusem, on sam też poddał się samoizolacji. „Teraz czekam na informacje i decyzje z sanepidu” – podał na Twitterze.

Obaj ministrowie wystąpili razem na konferencji prasowej w piątek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chorwacja podnosi podatek turystyczny

O 25 procent wzrośnie podatek turystyczny w Chorwacji. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 2019 ...

Lufthansa automatyzuje odprawę w Europie

Klienci Lufthansy będą automatycznie otrzymywać kartę pokładową bezpośrednio na smartfon na 23 godziny przed ...

Dworczyk: Sezon narciarski? Nie tak jak dawniej

-Na pewno nie będziemy funkcjonować na takich zasadach, na jakich do tej pory funkcjonowaliśmy, ...

Australia wzmacnia kontrole na lotniskach

Australia wzmocniła środki bezpieczeństwa na lotniskach po sobotnim aresztowaniu w Sydney podejrzanych o przygotowywanie ...

Huragan Harvey – zamknięto lotnisko w Houston

Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilkanaście odniosło obrażenia w stanie Teksas po przejściu ...

Niemcy: Digitalizacja kluczem do naprawy turystyki

– Dzięki narzędziom cyfrowym wyprowadzimy niemiecką turystykę przyjazdową z kryzysu po pandemii – zapowiada ...