Milion bonów odebranych, 200 milionów złotych wydanych

Fot. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (zdjęcie sprzed pandemii)

Polacy aktywowali już milion bonów turystycznych. W sumie opiewały one na 856 milionów złotych z czego 200 milionów złotych już trafiło do przedsiębiorców.

Bon turystyczny to świadczenie jednorazowe – 500 złotych przysługuje na każde dziecko, a na dziecko z niepełnosprawnością dwa razy po 500 złotych. Ale uprawniony rodzic lub opiekun może odebrać od razu bon na wszystkie dzieci, wtedy liczy się to jako jeden dokument (bon ma postać elektroniczną).

CZYTAJ TEŻ: Zdrojowa: Bon nie ratuje hoteli. Czekamy na Niemców

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, takich bonów wydano od 1 sierpnia, czyli od początku akcji, już milion. Razem miały wartość 856 milionów złotych. W systemie ZUS zarejestrowało się też 17,5 tysiąca przedsiębiorstw – obiektów noclegowych i biur podróży – które mogą przyjmować zapłatę w bonach.

Liczba płatności z wykorzystaniem bonu wyniosła prawie 300 tysięcy, a ZUS zrealizował dotąd ponad 54 tysiące przelewów na łączną kwotę ponad 200 milionów złotych.

Biuro prasowe ministerstwa cytuje w komunikacie wicepremier i minister rozwoju Jadwigę Emilewicz: – Cieszymy się, że z przygotowanego przez nas wsparcia tak chętnie korzystają polskie rodziny. Nad szybkim uruchomieniem bonu turystycznego pracowaliśmy niezwykle intensywnie. Dzięki temu wiele rodzin z dziećmi mogło w te wakacje wspólnie wypoczywać. Jesteśmy teraz w sezonie jesiennym, przed nami także ferie zimowe i wiosna. Zachęcam więc do dalszego korzystania z bonu. Jest na to czas aż do marca 2022 roku.

WARTO TEŻ: Blogerze, podpowiedz, jak wykorzystać bon turystyczny

— Milion aktywowanych bonów pokazuje, że ten program społeczno-gospodarczy został pozytywnie odebrany i jest potrzebny – dodaje wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. – Zachęcam kolejnych przedsiębiorców do rejestrowania się na stronie bonturystyczny.gov.pl, a beneficjentów – rodziny z dziećmi – do podróżowania i realizowania bonów. Mam nadzieję, że dzięki bonowi turystycznemu Polacy odkryją na nowo piękno swojego kraju i będą wybierać Polskę, jako miejsce na wypoczynek, wspierając turystykę krajową.

Do bonów uprawnionych jest prawie 6,5 miliona dzieci. Państwo szacuje, że wyda na nie 3,5 miliarda złotych. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hipokrates i medycyna wypromują Kos

Ministerstwo Turystyki Grecji zaprezentowało władzom Kos i branży turystycznej pomysł na nowy wizerunek wyspy. ...

Ustawa o imprezach turystycznych z podpisem prezydenta

Utworzenie centralnego punktu kontaktowego, który ułatwi m.in. nadzór nad organizacjami turystycznymi, oraz wymianę danych ...

Jedenaście firm kupiło francuskiego Thomasa Cooka

Nieco ponad milion euro wyłożyli inwestorzy na 149 salonów sprzedaży Thomasa Cooka we Francji. ...

Polska Izba Turystyki podsumowuje kadencję i wybiera prezesa

W Warszawie obradują od rana delegaci na XXXII Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Turystyki. Po ...

Turcja ma nowy plan dla turystyki

Zgodnie z nową strategią Ministerstwa Turystyki Turcji do 2023 roku kraj ten ma odwiedzać ...

Ryanair zamyka bazy i narzeka na Boeinga

Ryanair informuje o zamknięciu dwóch europejskich baz — na lotnisku Skavsta w Szwecji i ...