Grecja zapowiada kolejny wzrost w turystyce

Fot. Filip Frydrykiewicz

Liczba turystów odwiedzających Grecję w tym roku zwiększy się jednocyfrowo, a przychody urosną dwucyfrowo – zapowiada minister turystyki tego kraju w rozmowie z agencją informacyjną Reutera.

Harry Theoharis odniósł się do wstępnych danych za zeszły rok – przychody z turystyki wzrosły o 12-15 procent wobec 2018 roku, kiedy to wyniosły 16 miliardów euro. Przyjezdnych było o 4-5 procent więcej (w 2018 roku do Grecji przyjechało około 33 milionów gości). Dzięki turystyce pracę miało 20 procent zatrudnionych.

CZYTAJ TEŻ: Grecja: setki milionów euro na projekty turystyczne

Dla wyników branży nie bez znaczenia był upadek Thomasa Cooka, który zbankrutował we wrześniu zeszłego roku. Ponieważ touroperator zgodnie z umowami z hotelarzami płacił za pobyt swoich klientów dopiero kilka tygodni po ich powrocie z wakacji, wielu przedsiębiorców nie dostało zapłaty. Szacunki mówią, że straty z tym związane wyniosą około 500 milionów euro. Na szczęście udało się sprzedać miejsca w hotelach innym organizatorom, a sloty na lotniskach – przewoźnikom.

– Mimo wzlotów i upadków 2019 roku przyniósł nam pozytywne wyniki – mówi minister. – Szacujemy, że 2020 rok będzie lepszy niż 2019 rok. W tym roku do Grecji przyjedzie więcej klientów, którzy zostawią tam jeszcze więcej pieniędzy. Co prawda polityk nie podaje konkretnych liczb, zapewnia jednak, że ten pierwszy wskaźnik wzrośnie jedno-, a ten drugi dwucyfrowo.

ZOBACZ TEŻ: Greckie hotele docenione za jakość

Zapewnia, że ministerstwo stale pracuje nad zwiększeniem atrakcyjności Grecji jako kierunku turystycznego i podejmuje szereg inicjatyw, jak uregulowanie wynajmu krótkoterminowego, czy otwarcie branży na turystykę morską – chodzi o uruchomienie miejsc do nurkowania, które dziś są zamknięte, ponieważ pod wodą znajduje się wiele stacji archeologicznych.

Theoharis przyznaje, że turystyka jest narażona na skutki wydarzeń niezależnych od rządu, jak recesja w Europie, czy zawirowania na Bliskim Wschodzie, a w perspektywie długoterminowej pracuje nad uchronieniem się przed skutkami zmian klimatycznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Venzone najpiękniejszym miasteczkiem we Włoszech

Venzone w regionie Friuli-Wenecja Julijska zostało uznane za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. Miejscowość ma ...

Ceny biletów lotniczych mają być niskie

Od maja większość linii lotniczych w Europie na próbę uruchomi część połączeń. Można jednak ...

Polska w pierwszej 20. rankingu ICCA

7 maja Międzynarodowe Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów opublikowało ranking w którym Polska uplasowała się ...

Pies też pasażer, odszkodowanie za opóźniony lot mu się należy

Choć może to zabrzmieć jak żart, pies dostał rekompensatę za odwołany lot. Okazuje się, ...

Pierwszy Moxy przyjmuje już gości na lotnisku w Katowicach

Moxy, pierwszy w Polsce hotel pod marką należącą do koncernu Marriott International, działa od ...

Licznik bankructw w turystyce bije

W Niemczech zbankrutowało lub zawiesiło działalność już ponad 220 firm turystycznych, ponad 1,6 tysiąca ...