Samorządy chcą opłaty turystycznej

Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski

150 mln zł rocznie – na takie wpływy z nowej daniny liczą samorządowcy. I proponują zmiany, które mogą wywrócić do góry nogami system opłat lokalnych – pisze w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Związek Miast Polskich, który przedstawił opracowany wspólnie z samorządowcami projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, „chce zerwać z dotychczasowymi zasadami naliczania opłat miejscowych i zastąpić je nową daniną: opłatą turystyczną – czytamy w artykule.

„Jej wysokość wynosiłaby maksymalnie 2,22 zł w przyszłym roku, od kiedy to miałaby obowiązywać ustawa, i byłaby korygowana o wysokość inflacji” – relacjonuje „DGP”.

Dziennik podaje, że o wprowadzeniu opłaty decydowałyby rady gmin. „Miałyby one też – większą niż w przypadku opłaty miejscowej – możliwość różnicowania stawek opłaty turystycznej w zależności od lokalizacji i obiektu, w którym opłata byłaby inkasowana” – ujawnia „DGP”. „Z obowiązku uiszczania opłaty wciąż byliby zwolnieni m.in.: kuracjusze przebywający w lokalnych szpitalach, właściciele domków letniskowych na terenach gmin, zorganizowane grupy dzieci i młodzieży” – dodaje.

Największym novum w propozycji Związku Miast Polskich jest przyjęcie zasady, że „o możliwości wprowadzenia opłaty turystycznej nie decydowałyby już aspekty klimatyczne czy środowiskowe, tak jak ma to miejsce w przypadku opłaty miejscowej czy uzdrowiskowej”. „W praktyce bowiem ze świecą szukać w Polsce gminy, która mogłaby te kryteria spełnić” – zaznacza „DGP”.

Dziennik przypomina zarazem, że samorządy nie mają inicjatywy legislacyjnej. „Muszą teraz przekonać do swoich postulatów np. grupę posłów, aby to ona przejęła projekt i skierowała na nowe tory” – pisze „DGP”. I dodaje, że na drodze takim planom może stanąć Ministerstwo Finansów.

„Bo chociaż resort nie kryje, że problemy z opłatami miejscowymi i uzdrowiskowymi są mu znane i sygnalizowane, to jednak nie planuje chwilowo żadnych gruntownych reform tego systemu” – podsumowuje „DGP”.

Mogą Ci się również spodobać

Zima zaatakowała Europę od Hiszpanii po Niemcy

Zawieszono kursowanie promów łączących Andaluzję z Marokiem i hiszpańską eksklawą, Ceutą. Wichura na Majorce ...

Grecka Panorama bardziej kulinarna

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwają od soboty targi turystyczno-kulinarne Grecka Panorama. To trzecia ...

Touroperator pokazuje klientom, jaką ma marżę

Touroperator specjalizujący się w turystyce aktywnej, przedstawia na stronie internetowej składowe ceny wycieczki, w ...

Setki turystów uziemionych w Dolomitach

We włoskich Dolomitach setki turystów, w tym z Polski, zostało uwięzionych w górskich hotelach ...

Kolejnych pięciu przewoźników przyłączyło się do FlixBusa

GMF, budgoski PKS, Usługi Autokarowe Mariusz Romańczuk, Grabor i TPO Pastuszak – to pięciu ...

Star Alliance ujednolica zasady bezpieczeństwa

Linie lotnicze należące do sojuszu lotniczego Star Alliance ujednoliciły zasady podróżowania po epidemii. Pasażer ...