Samorządy chcą opłaty turystycznej

Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski

150 mln zł rocznie – na takie wpływy z nowej daniny liczą samorządowcy. I proponują zmiany, które mogą wywrócić do góry nogami system opłat lokalnych – pisze w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Związek Miast Polskich, który przedstawił opracowany wspólnie z samorządowcami projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, „chce zerwać z dotychczasowymi zasadami naliczania opłat miejscowych i zastąpić je nową daniną: opłatą turystyczną – czytamy w artykule.

„Jej wysokość wynosiłaby maksymalnie 2,22 zł w przyszłym roku, od kiedy to miałaby obowiązywać ustawa, i byłaby korygowana o wysokość inflacji” – relacjonuje „DGP”.

Dziennik podaje, że o wprowadzeniu opłaty decydowałyby rady gmin. „Miałyby one też – większą niż w przypadku opłaty miejscowej – możliwość różnicowania stawek opłaty turystycznej w zależności od lokalizacji i obiektu, w którym opłata byłaby inkasowana” – ujawnia „DGP”. „Z obowiązku uiszczania opłaty wciąż byliby zwolnieni m.in.: kuracjusze przebywający w lokalnych szpitalach, właściciele domków letniskowych na terenach gmin, zorganizowane grupy dzieci i młodzieży” – dodaje.

Największym novum w propozycji Związku Miast Polskich jest przyjęcie zasady, że „o możliwości wprowadzenia opłaty turystycznej nie decydowałyby już aspekty klimatyczne czy środowiskowe, tak jak ma to miejsce w przypadku opłaty miejscowej czy uzdrowiskowej”. „W praktyce bowiem ze świecą szukać w Polsce gminy, która mogłaby te kryteria spełnić” – zaznacza „DGP”.

Dziennik przypomina zarazem, że samorządy nie mają inicjatywy legislacyjnej. „Muszą teraz przekonać do swoich postulatów np. grupę posłów, aby to ona przejęła projekt i skierowała na nowe tory” – pisze „DGP”. I dodaje, że na drodze takim planom może stanąć Ministerstwo Finansów.

„Bo chociaż resort nie kryje, że problemy z opłatami miejscowymi i uzdrowiskowymi są mu znane i sygnalizowane, to jednak nie planuje chwilowo żadnych gruntownych reform tego systemu” – podsumowuje „DGP”.

Mogą Ci się również spodobać

Biuro podróży rozliczy VAT od nabytej usługi pilotażu grup turystycznych

Gdy polski przedsiębiorca mający siedzibę w kraju zakupi od firmy z Francji świadczenie polegające ...

Licznik IATA bije – już ponad 250 miliardów strat

Linie lotnicze stracą w 2020 roku nawet 252 miliardy dolarów przychodów – Międzynarodowe Zrzeszenie ...

Egipscy hotelarze narzekają na koszty, chcą podnieść ceny

Przedstawiciele przedsiębiorców turystycznych z Egiptu proszą zagranicznych touroperatorów, by podnieśli ceny wyjazdów na sezon ...

Rycerze z całej Europy stoczyli w Serbii Bitwę Narodów

Bitwa Narodów (Battle of the Nations), czyli mistrzostwa świata w walkach rycerskich federacji Historical ...

Hartmann: agenci muszą być odważniejsi

Agenci muszą oferować więcej, a za swoją pracę pobierać dodatkowe wynagrodzenie – twierdzi prezes ...

„Forbes” nie zauważył polskich hoteli

W publikowanym co dwa lata, najnowszym rankingu magazynu „Forbesa”, najlepszych hoteli, restauracji i spa ...