Waszczykowski otworzy polski konsulat w Teksasie

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas rozpoczętej w piątek wizyty w USA otworzy konsulat generalny w Houston, w stanie Teksas. Minister spotka się także z przedstawicielami władz lokalnych, biznesmenami i Polonią

Publikacja: 15.12.2017 11:49

- Otwarcie Konsulatu Generalnego RP w Houston potwierdza wzrost naszego zaangażowania dyplomatyczneg

- Otwarcie Konsulatu Generalnego RP w Houston potwierdza wzrost naszego zaangażowania dyplomatycznego w Stanach Zjednoczonych i zainteresowanie rozwojem dalszej współpracy – powiedział szef polskiego MSZ podczas spotkania z Paulem Jonesem.

Foto: msz.gov.pl

PAP

Bezpośrednio po przylocie do Houston, największego miasta Teksasu, Waszczykowski, rozpoczynając czterodniową wizytę, spotkał się w czwartek czasu miejscowego (piątek w Polsce) z grupą amerykańskich biznesmenów zrzeszonych w powstałej zaledwie dwa miesiące temu Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej w Teksasie. Sporą część członków Izby stanowią właściciele średnich i małych przedsiębiorstw, głównie urodzeni w Polsce bądź polskiego pochodzenia, zainteresowani współpracą gospodarczą z Polską.

Po wyrażeniu przez władze amerykańskie zgody na ewentualny zakup przez Polskę systemu antyrakietowego Patriot kontakty władz polskich z firmami zbrojeniowymi, z których wiele ma siedziby bądź zakłady w Teksasie, zyskały na znaczeniu.

Dlatego, jak powiedział Waszczykowski na spotkaniu z członkami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, "decyzja Polski o zwiększeniu obecności dyplomatycznej w stanie Teksas była bardzo celowa".

- Chcielibyśmy rozwinąć i wzmocnić nasze stosunki z ekonomicznym liderem wśród amerykańskich stanów, a misja dyplomatyczna w Houston ma temu służyć - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Nowy Konsulat Generalny RP w okręgu obejmującym siedem stanów środkowego zachodu USA: Arkansas, Kansas, Luizjana, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas zwiększy dostęp ok. 500 tys. obywateli polskich zamieszkałych w stanach środkowego zachodu USA do usług konsularnych.

Oficjalnej inauguracji działalności Konsulatu Generalnego RP w Houston szef polskiej dyplomacji dokona podczas przyjęcia wydanego w sali bankietowej hotelu JW Marriott w sobotę czasu lokalnego.

- Polska wysoko ocenia możliwości biznesowe, które daje przedsiębiorcom Teksas – powiedział szef polskiej dyplomacji na spotkaniu z członkami Izby w Houston. Jej powstanie dowodzi zwiększającej się roli, jaką w polskiej wymianie gospodarczej z zagranicą odgrywa Teksas i największe miasto tego stanu, często nazywane energetyczną stolicą świata.

Jak wynika z danych polskiego rządu, Teksas - druga po Kalifornii największa gospodarka stanowa amerykańskiej federacji - jest stanem, z którym Polska zanotowała w ostatnich latach największą wartość wymiany handlowej, sięgającą 857 mln dolarów.

Szczególny wzrost, ponad dwukrotny, wartości wymiany handlowej Polski ze "stanem samotnej gwiazdy" (Lone Star State) miał miejsce w ostatnich latach, a wśród dominujących produktów polskiego eksportu są produkowane w nowoczesnych technologiach urządzenia elektroniczne.

Z kolei firmy energetyczne z Houston zaczynają odgrywać kluczowe znaczenie w polskim imporcie nośników energii, w zróżnicowaniu źródeł tego importu i tym samym w zwiększeniu niezależności energetycznej Polski.

Minister Waszczykowski, któremu w spotkaniach towarzyszy m.in. ambasador RP w USA Piotr Wilczek, spotka się w piątek z przedstawicielami giganta petrochemicznego ExxonMobil, firmy klasyfikowanej pod względem dochodów na 10. miejscu na świecie, oraz z zarządem firmy Cheniere Energy.

Cheniere Energy Inc. była pierwszym dostarczycielem amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla Polski i jest właścicielem gazociągu Creole Trail, dostarczającego gaz ziemny do gazoportu Sabine Pass w graniczącym z Teksasem stanem Luizjana.

Z Sabine Pass od przyszłego roku odpływały będą dostawy amerykańskiego LNG dla Polski w ramach 5-letniego kontraktu o dostawach LNG, który polska spółka skarbu państwa PGNiG, zawarła z brytyjską firmą Centrica LNG Company.

Szef polskiej dyplomacji w wspólnie z prezesem PGNiG Piotrem Woźniakiem odwiedzi gazoport Sabrina Pass w sobotę.

Przed spotkaniami z szefami amerykańskich firm petrochemicznych i energetycznych w piątek, szef polskiej dyplomacji będzie rozmawiał z Sylvestrem Turnerem, burmistrzem Houston, czwartej pod względem liczby ludności metropolii USA. Turner, przedstawiciel Partii Demokratycznej w największym mieście stanu, który uchodzi za republikański bastion, jest zaledwie drugim Afroamerykaninem wśród 62 burmistrzów Houston, którzy do tej pory rządzili w ratuszu tego miasta.

Współczesne Houston to nie tylko wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu ziemnego, ale także istotny ośrodek kulturalny ze światowej klasy muzeami i kolekcjami, centrum naukowe, stanowiące zaplecze dla przemysłu biomedycznego, kosmicznego (stąd drugi przydomek Houston "space city") i ściśle z nim powiązanego przemysłu zbrojeniowego.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay