Aktualizacja: 11.09.2017 10:24 Publikacja: 11.09.2017 10:24
Jest Pulukishi, biały słoń, który co chwilę wpada w tłum ludzi, i demon Lakhey goniący w żartach małe dzieci.
Foto: AFP
Pod płócienną makietą niegrzecznego słonia, który harcuje w tłumie, chowają się młodzieńcy. Za maską demona kryje się tancerz, który tańcząc co jakiś czas wpada w trans. Kiedy na chwilę podnosi maskę, widać pot lejący się z twarzy i ogromne zmęczenie.
Foto: AFP
Tancerz, który przybiera rolę demona, przechodzi wcześniej skomplikowane rytuały i musi być wtajemniczony w tantrę. - Demon ma własny dom, gdzie przechowywana jest jego maska. Mimo jego przerażającej twarzy jest dobrym demonem. Chroni ludzi przed złem - tłumaczy Franky, 16-letni student, który należy do społeczności Newarów, pierwszych mieszkańców doliny Katmandu.
Foto: AFP
Wolontariusze ze służb porządkowych torują drogę kolumnie drewnianych wozów. Zdarzało się wcześniej, że pojazd przygniótł któregoś z widzów, lecz od wielu lat jest już bezpiecznie.
Foto: ROL
Organizacja 8-dniowego święta należy do tzw. guthi, czyli dziesiątek kół sąsiedzkich rozsianych po całym starym mieście. Członkostwo w guthi przechodzi z ojca na syna.
Foto: AFP
- Coraz mniej młodych osób chce być w guthi, bo obowiązki i praca w organizacji nie ograniczają się tylko do święta Indry - mówi Alok Tuladhar, 50-letni informatyk, który, jak sam mówi, prawie dekadę temu doznał objawienia.
Foto: AFP
- Te kilka lat temu nagle odkryłem, jak szybko ginie nasza kultura, jak wspaniała architektura zostaje zastąpiona betonem, jak coraz mniej ludzi zna rytuały i legendy. To było moje objawienie - tłumaczy z uśmiechem.
Foto: AFP
„Nie wiem za bardzo, skąd wziął się Lakhey i słoń Pulukishi” - 15-letni Rabi Shrestha i Saroj Manandhar robią wielkie oczy. - Kto by się nad tym zastanawiał. To taki folklor - dodają. Chłopcy przyznają, że lubią święto Indry, bo do późna mogą imprezować z kolegami.
Foto: AFP
Nie potrafią powtórzyć legendy o uwięzieniu boga Indry przez mieszkańców Katmandu. Indrę, który przybrał ludzką formę i zszedł z niebios na ulice miasta, złapano na miejscowym targu, gdy kradł kwiaty dla swojej matki. Ta wpadła w gniew, widząc uwięzionego syna. Klatkę z więźniem ustawiono niemal dokładnie tam, gdzie ugrzązł wielki wóz podczas procesji.
Foto: AFP
- W zamian za wolność Indra zsyła teraz deszcze i zapewnia plony, a święto jest podziękowaniem za deszcz. To jedna z wielu wersji legendy - opowiada Franky, dodając wiele mało znanych szczegółów.
Foto: AFP
„Ciągnij!” - znów pada histeryczna komenda. Wóz zaczyna się lekko kołysać. Kapłani siedzący na platformie wozu, wysoko ponad głowami wielotysięcznego tłumu, który wypełnia cały plac królewski w starym Katmandu, przestają na chwilę rozrzucać poświęcone kwiatki i ryż. Żywa bogini Kumari, kilkuletnia dziewczynka siedząca na tronie między kapłanami, nie daje nic po sobie znać. Inaczej byłby to zły omen.
Foto: AFP
Pierwsze sale nowego, oczekiwanego od lat flagowego muzeum Egiptu, zostały udostępnione zwiedzającym. Na razie to tylko „próbne otwarcie” przed oficjalną inauguracją, której data nie jest jeszcze znana.
Polacy pokochali parki rozrywki, o czym może świadczyć rosnąca liczba tego typu miejsc. Wkrótce ma się ona powiększyć o kolejny obiekt, zlokalizowany w Łutynówku na Mazurach. Co będzie oferował? Kiedy powstanie? Z jaką konkurencją będzie musiał się liczyć? Oto nasz przewodnik po polskich parkach rozrywki.
Ekskluzywny hotel na wyspie Kos i biuro podróży Grecos Holiday zostali zwycięzcami konkursu na najlepszy produkt turystyki wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 w kategorii "Grecja i Cypr"
Dzięki wynikom konkursu Kompas Wakacyjny łatwiej mi pracować i przekonywać klientów do wyjazdów – mówi agent turystyczny, współwłaściciel warszawskiego biura Smile Holiday Marcin Stołowski
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wycieczka objazdowa Itaki po Maderze „Strelicje na klifach" zwyciężyła w naszym konkursie Kompas Wakacyjny 2017. Najwięcej wyróżnionych wycieczek ma Rainbow
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dzięki feriom obiekty wypoczynkowe miały w lutym więcej gości niż miesiąc wcześniej. Ich wyniki były też lepsze niż rok temu. Hotele biznesowe również zanotowały wzrost - pokazują dane z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Turyści wypoczywający w Katalonii zapłacą większy podatek od swojego pobytu - zdecydował kataloński rząd. Według polityków dodatkowe wpływy pomogą rozwiązać problem braku mieszkań.
Ministerstwo Sportu i Turystyki ma rozległe plany na ten rok. W tym roku chciałoby zainspirować powstanie 13 strategii dla różnych rodzajów polskiej turystyki. Do tego zachęcić 16 województw do pracy nad strategiami regionalnymi, żeby na końcu stworzyć jeden dokument dla całego kraju.
Późna Wielkanoc powoduje, że w tym roku nadarza się wyjątkowa okazja połączenia świąt i majówki. Oba terminy oddziela raptem 4 dni. Jeśli połączymy oba święta, wyjazd może okazać się wyjątkowo tani.
1,22 miliarda euro to wartość trzech dużych projektów turystycznych, które będą realizowane w Grecji. Mają pomóc pobudzić wzrost gospodarczy i wzmocnić zrównoważony rozwój.
Dublin to kolejne europejskie miasto, które zakazuje umieszczania w miejscach publicznych skrzynek do przechowywania kluczy do mieszkań wynajmowanych turystom. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się Florencja.
Ministerstwo Gospodarki Grecji uruchomiło internetową platformę aukcyjną, przez którą przedsiębiorcy zainteresowani zezwoleniami mogą składać oferty na zagospodarowanie plaż. Do wynajęcia jest 550 odcinków.
1700 hoteli wniosło do sądu w Berlinie pozew przeciwko platformie z noclegami Booking.com. Domagają się odszkodowania za straty, jakie ponieśli w wyniku zmuszania do utrzymywania niekorzystnych cen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas