Reklama
Rozwiń

Lizbona bezpieczniejsza w oku kamery

Rozmieszczenie kamer w często odwiedzanych przez turystów dzielnicach poprawi bezpieczeństwo w Lizbonie - stwierdziły władze miasta i planują rozszerzenie monitoringu

Publikacja: 03.06.2017 13:06

Kamery testowano w Bairro Alto

Kamery testowano w Bairro Alto

Foto: Filip Frydrykiewicz

PAP

Władze lizbońskiego ratusza we współpracy z portugalską policją zainstalują w dużej części miasta kamery. Tam, gdzie założono je na próbę, znacząco spadła przestępczość na ulicach.

Jak mówi Miguel Fonseca, który współpracuje z lizbońskim ratuszem w realizacji jego budżetów partycypacyjnych, objęcie stolicy systemem monitoringu przyniesie znaczące oszczędności miastu. - Dotychczas brakowało danych pozwalających na ocenę skutków tego systemu. W ostatnich dniach ujawniono, że prowadzone od 2014 r. testy w popularnej wśród turystów dzielnicy Bairro Alto zakończyła się sukcesem - wyjaśnia.

Według policyjnych danych, dzięki kamerom w Bairro Alto można tam wysyłać mniej patroli, bo zmniejszyła się liczba popełnianych tam przestępstw.

- Zalet tego rozwiązania jest wiele. Zapis z prawie 30 kamer pozwolił na sprawniejsze prowadzenie śledztw, a także pomógł w prewencji. Gęste rozmieszczenie kamer w Bairro Alto sprawiło też, że ludzie w tej części miasta, słynącej z intensywnego życia wieczornego, czują się bezpieczniej. W efekcie liczba turystów w tamtejszych restauracjach i barach wyraźnie rośnie - wskazuje Fonseca.

Kolejnymi po Bairro Alto częściami Lizbony, w których mają pojawić się uliczne kamery, będą Cais do Sodre oraz Miradouro de Santa Catarina. Obie również są częstym celem wizyt turystów.

- W mamy plan pokrycia monitoringiem całego miasta. Wspólnie z policją przygotowujemy kolejne miejsca gdzie powinny znaleźć się kamery. Część z nich będzie działać w połączeniu z internetem bezprzewodowym - ujawnia Carlos Castro, urzędnik lizbońskiego ratusza.

Lizbona nie jest pierwszym portugalskim miastem stawiającym na system masowego monitoringu. W połowie maja w sąsiadującej ze stolicą Amadorze zainstalowano ponad sto kamer. Wkrótce po inauguracji projektu, kosztującego 900 tysięcy euro, lokalna policja ujęła mężczyznę podejrzanego o morderstwo - w śledztwie pomógł zapis z kamer w dniu przestępstwa.

Do rozwijania ulicznego monitoringu w skali masowej szykują się także dwa inne portugalskie miasta: Coimbra oraz Vila Franca de Xira.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku