Reklama
Rozwiń

Porty Lotnicze z 200 milionami złotych zysku

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) szacuje, że w zeszłym roku zarobiło około 200 milionów złotych - podaje dyrektor PPL Mariusz Szpikowski. Zysk jest więc o 42 procent większy niż w 2015 roku

Publikacja: 15.03.2017 07:25

Porty Lotnicze z 200 milionami złotych zysku

Foto: Fotorzepa

PAP

PPL zarządza największym w Polsce portem lotniczym, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. Ma też udziały w portach regionalnych, np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie i  Poznaniu.

- Szacujemy, że za 2016 rok uzyskaliśmy około 200 mln złotych zysku netto - mówi Szpikowski. Dodaje, że wyniki są w trakcie audytu.

Jak podkreśla dyrektor, zwiększenie wartości przychodów lotniczych było konsekwencją "rekordowego w historii" ruchu pasażerskiego Lotniska Chopina w Warszawie. W 2016 roku port obsłużył 12,8 mln pasażerów - o 14,5 procent więcej niż w roku 2015. W zeszłym roku w porównaniu z rokiem 2015 o 11,4 procent wzrosła także liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów.

- Tak rewelacyjny wynik był możliwy dzięki wzrostom ruchu pasażerskiego na Lotnisku Chopina w Warszawie, a także zwiększeniu powierzchni handlowych Terminala A oraz dyscyplinie kosztowej. Największy wpływ na wynik miały przychody z usług lotniczych, które wzrosły o 8,2 procent, do 546,7 miliona złotych - wyjaśnia.

Wyższą dynamikę wzrostu przychodów odnotowano w sektorze usług pozalotniczych. Po uwzględnieniu sprzedanych towarów i materiałów, sięgnęły one 263,3 miliona złotych, co daje wzrost o 13,7 procent wobec roku 2015. Jak tłumaczy dyrektor, to efekt oddania do użytku w maju 2015 roku zmodernizowanej części Terminala A i nowych powierzchni usługowo-handlowych przeznaczonych pod wynajem.

- Wypracowując wyższe wyniki finansowe oraz dodatkowe środki pieniężne, przedsiębiorstwo poprawiło rentowność prowadzonej działalności oraz poziom bezpieczeństwa finansowego, co potwierdzają wartości wskaźników finansowych. Wskaźnik rentowności netto, określający udział zysku netto w przychodach ze sprzedaży usług, towarów i materiałów, wzrósł w 2016 roku o ok. 5,5 procent i wyniósł 24,4 procent - podkreśla Szpikowski.

Jak dodaje, w 2016 roku udało się także utrzymać kontrolę kosztową. - O 2,9 procent, do 525,8 miliona złotych wzrosły co prawda koszty działalności operacyjnej PPL, ale wpływ na to miało przede wszystkim oddanie do użytku m.in. zmodernizowanej strefy w Terminalu A na warszawskim lotnisku - opisuje.

PPL miał niższe koszty zużycia materiałów i energii oraz wynagrodzeń. - Tutaj spadek kosztów spowodowany był rozwiązaną rezerwą z tytułu nagrody rocznej i nagród jubileuszowych - wyjaśnia Szpikowski. - Mamy pełną zdolność do regulowania zobowiązań finansowych - zapewnia też dyrektor PPL.

PPL w 2015 roku zanotowały ok. 139 milionów złotych zysku. Łączna strata za lata 2013–2014 wyniosła natomiast 407 milionów złotych.

Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, obsługuje ok. 38 procent ruchu pasażerskiego w naszym kraju. Port szacuje, że w 2017 roku obsłuży 14 milionów pasażerów. W zeszłym roku obsłużył 12,8 miliona podróżnych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku