Raport został opracowany przez Railway Business Forum.
Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, który jest członkiem RBF, tłumaczy, że raport prezentuje nie tylko diagnozę aktualnego stanu dostępności transportu kolejowego dla osób niepełnosprawnych, lecz także wskazuje rozwiązania wielu problemów.
- Zachęcamy tym raportem do tego, by na każdym etapie myślenia o inwestycjach i rozwiązaniach, konsultować się z organizacjami osób niepełnosprawnych. Warto, bo to one najlepiej wiedzą, w jaki sposób ta dostępność ma być zapewniona - mówi Adrian Furgalski.
Jednym z większych absurdów ujawnionych w "Białej Księdze" jest brak możliwości kupienia przez Internet biletu dla osoby na wózku inwalidzkim. Inny to brak kompleksowej bazy danych o dostępności polskich stacji kolejowych dla osób niepełnosprawnych. Kolejny przykład to zaś utrudniony dostęp do wagonów gastronomicznych, które często są usytuowane bardzo daleko od niepełnosprawnego pasażera.
Zdaniem Furgalskiego te przykłady można mnożyć, a pełna dostępność transportu kolejowego wraz z jego otoczeniem jest w Polsce rzadkością.