Reklama
Rozwiń

Turyści nabici w cypryjskie bankomaty

Cypr przez ostatnie zawirowania z finansami może stracić część dochodów z turystyki. Kłopoty z powodu unieruchomienia bankomatów mocno odczuli także polscy turyści

Publikacja: 20.03.2013 08:22

– Nikt się nie spodziewał, że nie będziemy mogli wypłacić gotówki. Nie mogliśmy zrobić zakupów w marketach w Limassol i Agia Napie, nie dało się także płacić kartą. Pomógł nam dopiero rezydent, który pożyczył pieniądze – opowiada Adam Różański z Łodzi, który właśnie wrócił z Cypru wraz z rodziną i grupą znajomych.

Niewykluczone, że tego typu problemy zniechęcą część turystów, którzy dopiero planowali wyjazd na Cypr. Dla polskiej turystyki to kierunek w miarę popularny, choć z udziałem dalekim od takich potęg jak Egipt czy Turcja. Według rankingu sporządzonego przez multiagenta turystycznego Travelplanet.pl, w ubiegłym roku zajął dziesiąte miejsce w rankingu najpopularniejszych kierunków wyjazdowych z udziałem 1,27 proc. w całości sprzedaży firmy. To jednak wynik słabszy niż rok wcześniej, gdy na wyspę wybrało się 1,59 proc. klientów Travelplanet, choć lepszy niż w latach 2008–2010.

Co istotne, Cypr atrakcyjny jest przez cały czas – zarówno zimą, jak i latem. Położony nie tak daleko, ze świetnymi warunkami pogodowymi, w miarę przystępnymi cenami i wysoką jakością obsługi. Do tego charakterystyczne grecko-tureckie klimaty, które Polaków mocno przyciągają.

Opinie co do wpływu obecnych problemów kraju na decyzje turystów są podzielone. – Nie sądzę, by obecne kłopoty wyspy miały wpływ na wyjazdy polskich turystów. Problemy z pieniędzmi dotyczą rdzennych mieszkańców, nie wycieczek. To kierunek, który dalej będzie bardzo atrakcyjny – uważa Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Podobnego zdania jest Remigiusz Talarek, wiceprezes Rainbow Tours: – Nie przewidujemy kłopotów. Może teraz są jakieś obawy, ale w krótkim czasie powinny raczej zniknąć. Dla nas to nie problem, bo to bardzo mały udział w sprzedaży firmy – tłumaczy.

Niewielki, zaledwie 5-procentowy udział Cypru w sprzedawanych wycieczkach ma także TUI Poland. Ale prezes Marek Andryszak jest zdania, że po ostatnich doniesieniach mediów na temat nieczynnych na wyspie bankomatów turyści mogą wstrzymywać się z wyjazdami. – Frekwencja do Grecji spadała, bo gdzieś w Atenach podpalono stertę opon. Tu będzie podobnie, bo ludzie mogą się bać, że w pewnym momencie zabraknie im gotówki – mówi Andryszak.

Przedstawiciele branży twierdzą, że wiele będzie zależeć od tego, jak długo utrzyma się obecna niepewna sytuacja.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku