Miliard podróżnych

Mimo kryzysu finansowego, w zeszłym roku na świecie wzrosła liczba turystów. Takie dane przedstawia najnowszy raport oenzetowskiej Światowej Organizacji Turystyki

Publikacja: 16.01.2012 18:22

Włoscy turyści na plaży w Turcji

Włoscy turyści na plaży w Turcji

Foto: Fotorzepa, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Liczba turystów sięgnęła w zeszłym roku 980 milionów, stwierdza raport. To o 4,4 procent więcej niż w roku 2010.

Największy wzrost przyjazdów odnotowały kraje Europy, Azji i obu Ameryk. Zdaniem autorów raportu wielu turystów wybrało na przykład bezpieczną Europę, rezygnując ze słonecznych miejsc w Afryce.

Obawy turystów budziły prawdopodobnie niedawne konflikty w kilku krajach na północy kontynentu; tam odnotowano spadek ruchu turystycznego. Więcej ludzi podróżowało natomiast do państw Afryki Subsaharyjskiej.

W 2011 roku, o ile w Europie (503 mln turystów) nastąpił sześcioprocentowy wzrost, o tyle w Afryce turystyka przyjazdowa utrzymała się na niezmienionym poziomie 50 mln turystów.

"Dwumilionowy wzrost liczby turystów w Afryce subsaharyjskiej (o 7 procent) został ograniczony przez znaczący spadek w Afryce Północnej (o 12 procent), gdzie w kilku krajach doszło do rewolucji" - wyjaśnia UNWTO.

Na Bliskim Wschodzie turystyka wzrosła w 2011 roku o 8 procent, w porównaniu z 14-procentowym wzrostem w 2010 roku.

Część turystów wybierających się do Afryki Północnej i na Bliski Wschód zmieniła kierunek podróży i udała się na południe Europy nad Morze Śródziemne, co przełożyło się na wzrost przyjazdów na Starym Kontynencie.

Dwukrotnie mniejszy wzrost (jedynie o 4 procent) zanotowano w ubiegłym roku w obu Amerykach.

Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Turystyki, Taleb Rifai przewiduje dalszy wzrost ruchu turystycznego w tym roku - na poziomie 3 - 4 procent. Tak więc zostanie przekroczona liczba miliarda przyjazdów międzynarodowych.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek