Park rozrywki za 0,5 mld euro

Właściciele sieci kin Cinema City zamierzają wybudować pod Mszczonowem ogromny park rozrywki. Koszt inwestycji - pół miliarda euro

Publikacja: 05.12.2011 08:05

Polski Park rozrywki ma być wzorowany na parkach niemieckich, na zdjęciu Europa park

Polski Park rozrywki ma być wzorowany na parkach niemieckich, na zdjęciu Europa park

Foto: Materiały Promocyjne

Rodzina izraelskich przedsiębiorców Greidingerów, do której należą większościowe pakiety dwóch notowanych na warszawskiej giełdzie firm - kinowej Cinema City International oraz deweloperskiego Ronsona, chce wybudować gigantyczny park rozrywki.

O projekt walczyły Grodzisk Mazowiecki i podwarszawskie Błonie. Ale jak ujawnia „Rz" Mooky Greidinger, głowa rodziny, ostatecznie na lokalizację parku wybrano okolice Mszczonowa (województwo mazowieckie).

Będzie strefa, będzie park

Inwestycja Greidingerów będzie pierwszym projektem realizowanym w ramach powstającej w tym miejscu strefy gospodarczej. Jej powstanie jeszcze w tym tygodniu ma zostać ogłoszone w Warszawie. Burmistrz Mszczonowa Józef Kurek precyzuje, że chodzi o "systemową strefę aktywności gospodarczej Mazowsze Zachodnie", której celem jest m.in. koordynacja inwestycji na tym obszarze.

– Dysponujemy solidnymi analizami prawdopodobnego rozwoju gospodarczego w ramach strefy i w jej okolicach. Nasze wyliczenia pokazują ogromny potencjał: przewidują stworzenie znacznej liczby nowych miejsc pracy, bardzo duży wzrost podatków do budżetu gminy, czyli pozyskanie środków na nowe inwestycje publiczne – mówi Kurek, nie podając liczb.

– Strefa obejmie trzy tysiące hektarów, my wykorzystamy 700 ha, które już sobie zapewniliśmy – zdradza Mooky Greidinger. Według niego, projekt nie powinien być porównywany z podparyskim Disneylandem, ma za to wiele wspólnego z hiszpańskim Portem Aventura pod Barceloną, czy niemieckim Europa-Parkiem. – Nasz park będzie należał do grona pięciu największych w Europie – zapewnia Greidinger.

Biznesmen sądzi, że na przełomie tego i przyszłego roku plany zagospodarowania zostaną zatwierdzone. Wówczas w kwietniu – maju zakończy się nabywanie gruntów i będą gotowe plany parku przygotowane przez kanadyjską firmę Forrec. Zaprojektowała ona m.in. Legoland oraz wiele innych parków rozrywki, tematycznych czy wodnych.

38 milionów klientów

– Koszt pierwszej części parku szacujemy na 0,5 mld euro (ok. 2,2 mld zł

– red.). Będzie się ona składać z dużego parku rozrywki, parku wodnego i dwóch dużych hoteli. Jeśli będziemy mieli szczęście, zaczniemy prace budowlane w I kwartale 2013 r., a otworzymy park latem 2015 r. – mówi Greidinger.

– Przygotowywaliśmy się do tej inwestycji od dawna i cały czas nie byliśmy pewni, czy można będzie ją zrealizować. Dziś pokonaliśmy już główną przeszkodę, tj. zdobycie gruntów i jestem w 95 proc. przekonany, że inwestycja ruszy – przekonuje inwestor.

– Nie wykluczam, że dołączą do nas partnerzy. Obserwujemy już zainteresowanie funduszy private equity w Polsce i poza nią. Z niektórymi rozmawiamy. Jeden ze scenariuszy zakłada debiut spółki realizującej projekt (Global Parks Poland) na warszawskiej giełdzie – mówi Greidinger.

Wymienia kilka elementów, które w jego ocenie są podstawą nowego biznesu. – Po pierwsze, ziemia – a tę mamy zapewnioną w miejscu, które nam odpowiada. Po drugie - ludzie, czyli potencjalni klienci. Tylko w niedalekim sąsiedztwie Mszczonowa mieszka 5 – 7 milionów osób, a szerzej, w całej Polsce - 38 milionów.

– Poza tym nasze badania wykazały, że mamy duży potencjał w turystyce przyjazdowej, łącznie z takimi krajami jak Niemcy (tu jest najwięcej parków rozrywki w Europie – red.), którzy szukają czegoś nowego i chcieliby odwiedzić nasz park – opowiada Greidinger. – Nie mamy dużych oczekiwań wobec władz lokalnych i centralnych poza ich odpowiedzialnością za przygotowanie ogólnej infrastruktury, takiej jak drogi, połączenia kolejowe, prąd, woda etc. – dodaje.

– Ta inwestycja, która w zamierzeniach ma przyciągać w nasze okolice 4 mln gości rocznie, niewątpliwie będzie stanowiła koło zamachowe strefy i stanie się bardzo poważnym czynnikiem przyciągającym kolejnych inwestorów zajmujących się rozrywką, kulturą, nauką, handlem i wypoczynkiem – zaciera ręce burmistrz Mszczonowa.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek