Mimo kryzysu, inwestorzy budują nowe hotele. W ciągu ostatnich czterech lat ich liczba w Polsce zwiększyła się o jedną czwartą. Według Instytutu Hotelarstwa, od lipca 2007 roku do lipca 2011 przybyło 512 skategoryzowanych obiektów hotelowych dysponujących 28 tysiącami pokojów.
Łączna wartość inwestycji wyniosła w tym czasie 5,9 – 6,1 mld zł. – A jeśli dodamy do tego wydatki na modernizację i rozbudowę istniejących hoteli, napędzane dotacjami z Unii Europejskiej, kwota ta może być większa jeszcze o pół miliarda – ocenia szef branżowego miesięcznika „Hotelarstwo" Andrzej Szafrański. Tylko tegoroczne inwestycje mogą być warte prawie miliard złotych.
Na początku ubiegłego miesiąca w Polsce działało 1991 hoteli.
Ruch w budownictwie hoteli napędziły dobre prognozy z lat 2006 - 2008, a także zwiększone możliwości produkcyjne deweloperów, którzy w czasie kryzysu zmniejszyli liczbę inwestycji w budownictwie mieszkaniowym.
Ożywiły się także inwestycje w obiekty konferencyjne. Tych ostatnich coraz więcej powstaje poza dużymi aglomeracjami. Konferencyjnym centrum stają się m.in. okolice Zalewu Zegrzyńskiego i podwarszawskiego Serocka. Według MICE Poland, już teraz w tej gminie znajduje się pięć hoteli, cztery centra konferencyjne i dziewięć ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych. Wkrótce ta lista powiększy się o Hotel Narvil Conferencje & Spa (328 pokojów, do 2 tys. gości), a także o kolejne miejsca w rozbudowywanym Hotelu Warszawianka.