Kraina śniegu i wyjątkowej kuchni

Południowy Tyrol/Südtirol to przepiękna kraina, która wciąż czeka na odkrycie przez polskich amatorów białego szaleństwa. Zobaczmy, jakie atrakcje czekają na nas we włoskich Dolomitach.

Publikacja: 23.10.2017 14:01

ťródło: IDM Südtirol/Alex Filz

ťródło: IDM Südtirol/Alex Filz

Foto: ťródło: IDM Südtirol/Alex Filz

Południowy Tyrol to najbardziej na północ wysunięty zakątek Włoch. Przebiega tędy pasmo Dolomitów – gór wpisanych w 2009 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowe miejsce zachwyci zarówno narciarzy, jak i amatorów innych sportów zimowych czy pieszych wycieczek. Trzysta słonecznych dni w roku, gwarantowana pokrywa śnieżna, 1000 km świetnie utrzymanych tras narciarskich, udogodnienia dla rodzin z dziećmi i oczywiście wspaniałe krajobrazy to najważniejsze atuty tego miejsca. Nie zapominajmy także o doskonałej kuchni, stanowiącej unikalną mieszankę śródziemnomorskich i alpejskich tradycji kulinarnych.

Odkryj uroki białego szaleństwa w Południowym Tyrolu

ťródło: Dolomiti Superski/Harald Wisthaler

Obecnie Polacy stanowią zaledwie 1% turystów przyjeżdżających do Południowego Tyrolu. W nadchodzącym sezonie warto przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy i zamiast jechać do miejsc tradycyjnie wybieranych przez naszych rodaków na spędzenie ferii zimowych, odkryć południowotyrolskie stoki. Znajdziemy tam trasy odpowiednie dla narciarzy o różnych stopniach zaawansowania. W Południowym Tyrolu mamy do dyspozycji około 30 ośrodków narciarskich, spośród których większość skupia się albo w obrębie najważniejszej infrastruktury – Dolomiti Superski, albo w Ortler Skiarena znajdującym się w zachodniej części regionu. Stowarzyszenie Dolomiti Superski to łącznie 1200 km tras położonych pośród przepięknych krajobrazów (wszystkie trasy dostępne są w ramach jednego zakupionego skipassu). Dzienny skipass (Dolomiti chip-card) pozwala na korzystanie z dowolnie wybranych wyciągów, a płatności są automatycznie pobierane z karty. Dzienny karnet upoważnia ponadto do atrakcyjnych rabatów. Wszystkie informacje o cenach karnetów w Dolomiti Superski oraz możliwości zakupienia ich online znajdziemy na stronieDolomiti Superski: http://www.dolomitisuperski.com/en/ski-pass/prices.

Perełką Dolomiti Superski jest Kronplatz – jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na świecie. Obejmuje łącznie 119 km tras (obsługiwanych przez 32 wyciągi) o różnym stopniu trudności, w tym najdłuższe i najbardziej strome w całych Włoszech – tzw. „Czarną Piątkę”, czyli Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Erta i Piculin. Są to trasy dla odważnych. Natomiast średnio zaawansowani narciarze z pewnością docenią szerokie trasy wiodące ku dolinie. Dla początkujących udostępniane są szkółki narciarskie. Do wyciągów narciarskich w Kronplatz kursują bezpłatne skibusy, dowożący narciarzy z czternastu miejscowości. Dzięki nim pasjonaci białego szaleństwa mogą dostać się także do innych atrakcji Południowego Tyrolu, na czele ze słynną trasą Sellaronda (www.kronplatz.com).

Sellaronda, czyli „Karuzela”, to 26-kilometrowa trasa wiodąca wokół masywu górskiego Sella. Łączy ona cztery doliny: Val Gardena, Alta Badia, Val di Fassa oraz Arabba. Średni czas pokonania tej trasy to pięć godzin, choć może się on wydłużyć, jeśli będziemy się zatrzymywać, by podziwiać bajeczne widoki – majestatyczne szczyty Dolomitów, gęste lasy, czystą biel śniegu i niebieskie niebo. Tych widoków na pewno nigdy nie zapomnimy.

Kolejnym wartym odwiedzenia kompleksem narciarskim jest Ortler Skiarena, położony w zachodniej części regionu i składający się z 15 ośrodków (na wszystkie obowiązuje ten sam karnet). Tutaj mamy do dyspozycji 320 km tras, 67 wyciągów krzesełkowych, 8 kolejek gondolowych oraz 9 kolejek linowych.

Ośrodki narciarskie – dla rodzin i dla spragnionych przygody

ťródło: TVB Eggental/Laurin Moser

Rodzinom poleca się m.in. ośrodek Obereggen w Val d’Ega/Eggental. Znajdziemy tu różnorodne trasy, w tym okrężną, dostępną dla dzieci. Najmłodsi znajdą się pod fachową opieką instruktorów szkółki narciarskiej. Jedna z tras narciarskich oraz tor saneczkowy nadają się także do jazdy nocą, gdyż trzy razy w tygodniu są oświetlane. Innym ośrodkiem położonym w Dolinie Val d’Ega jest Carezza. To wspaniałe, rodzinne miejsce oferujące 41 km tras oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych narciarzy, w tym osobne trasy i wyciągi, szkółi narciarskie oraz mnóstwo niespodzianek (www.eggental.com).

Ośrodek Alpe di Siusi/Seiser Alm to z kolei możliwość szusowania po wyjątkowo pięknych terenach położonych na terenie rezerwatu przyrody Sciliar/Schlern. Jest to miejsce zdecydowanie przeznaczone dla rodzin oraz dla początkujących i „spokojnych” narciarzy. Do wyboru mamy przede wszystkim trasy „niebieskie”, kilka „czerwonych” i jedną „czarną” (www.seiseralm.it).

Z kolei ośrodek Tre Cime Dolomiti/3 Zinnen Dolomity to raj zarówno dla narciarzy biegowych, jak i zjazdowych. Na tych pierwszych czeka 200 km znakomicie przygotowanych szlaków, na drugich – mnóstwo tras „czerwonych”. Na najodważniejszych (i najbardziej doświadczonych) czeka trasa Holzriese – najbardziej stromy stok we Włoszech, przyprawiający podczas zjazdu o gęsią skórkę. Rodziny z dziećmi wybiorą natomiast trasę treningową „Rudi-Rentier” („Renifer Rudolf”), idealną do nauki dla dzieci, bądź łatwe stoki Prags/Braies (www.three-peaks.info).

5 niewielkich, ale bardzo przyjemnych ośrodków narciarskich czeka w rejonie Valle Isarco/Eisacktal. Łącznie znajdziemy tu 143 km tras, a także mnóstwo możliwości pozanarciarskiej dobrej zabawy, np. tory saneczkarskie, możliwość uprawiania górskich zimowych wycieczek pieszych. Gitschberg-Jochtal to idealne miejsce na rodzinne zimowe wakacje. Większość hoteli i pensjonatów znajduje się dosłownie tuż przy stokach. Ośrodek znany jest także z wybornych restauracji (dwie spośród nich otrzymały prestiżowe gwiazdki Michelin). W Gitschberg-Jochtal nie brakuje łatwych i przyjemnych tras. Wymagające trasy, w tym 9-kilometrową, „czarną” Trametsch, znajdziemy z kolei w ośrodku Plose. Pozostałe ośrodki Valle Isarco to Racines-Giovo/Ratschings-Jaufen, Monte Cavallo/Rosskopf oraz Ladurno/Ladurns (www.valleisarco.info).

A po nartach… doznania kulinarne

ťródło: IDM Südtirol/Frieder Blickle

Południowy Tyrol to także kraina wybornej i oryginalnej kuchni oraz dobrego wina. Tradycje kulinarne tego regionu to efekt mieszanki kulturowej, łączącej tradycje alpejskie ze śródziemnomorskimi. Nie zabraknie dań regionalnych oraz win – porastająca zielone pagórki winorośl znajduje tutaj doskonałe warunki, gdyż stoki górskie osłaniają je od zimnych, północnych wiatrów.

Do najsłynniejszych produktów Południowego Tyrolu należy Graukase – niemal beztłuszczowy (tylko 2% tłuszczu) szary ser z mleka krowiego, wytwarzany we wschodniej części regionu. Szary ser ma lekko kwaśny smak, intensywny aromat i gruboziarnistą, kruchą konsystencję. Najlepiej smakuje z warzywami (pomidorami, cebulą) i odrobiną oliwy z oliwek oraz octu. Jest popularną przekąską popołudniową lub dodatkiem do risotto.

Kolejnym charakterystycznym elementem kuchni południowotyrolskiej są knedle (canederli). To chyba jedyny region Włoch, w którym posmakujemy tego specjału znanego z innych krajów dawnej monarchii habsburskiej. Knedle przygotowuje się z czerstwego, pokruszonego pieczywa wymieszanego z jajkiem, bułką tartą, przyprawami i dodatkami. W Południowym Tyrolu najczęściej natkniemy się na knedle ze speckiem (lekko wędzoną szynką wieprzową), z serem oraz ze szpinakiem. Wyborne knedle zjemy np. w restauracji Oberegger Alm w Kronplatz. Lokal ten otwarto w 1680 roku! Typowo włoskich przysmaków, takich jak makarony (zarówno w postaci klasycznego spaghetti, jak i w wariancie z górskim serem) skosztujemy z kolei w restauracji Jora Hütte w San Candido/Innichen. Do obiadu warto zamówić kieliszek miejscowego wina. Tutejsze trunki są cenione na całym świecie i posiadają liczne odznaczenia, w tym „Trzy Kieliszki” (Tre Bicchieri) przyznane przez przewodnik „I Vini d’Italia”.

Południowy Tyrol to nieodkryty jeszcze przez Polaków raj dla narciarzy, do którego z pewnością będziemy chętnie wracać. Oczekujące tam na nas bajeczne krajobrazy, piękna przyroda, mnóstwo tras narciarskich, a do tego wyborna kuchnia to idealny zestaw na zimowe wakacje! Więcej informacji na temat regionu znajdziemy na stronach www.suedtirol.info/zima, www.facebook.com/poludniowytyrol.

Południowy Tyrol to najbardziej na północ wysunięty zakątek Włoch. Przebiega tędy pasmo Dolomitów – gór wpisanych w 2009 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowe miejsce zachwyci zarówno narciarzy, jak i amatorów innych sportów zimowych czy pieszych wycieczek. Trzysta słonecznych dni w roku, gwarantowana pokrywa śnieżna, 1000 km świetnie utrzymanych tras narciarskich, udogodnienia dla rodzin z dziećmi i oczywiście wspaniałe krajobrazy to najważniejsze atuty tego miejsca. Nie zapominajmy także o doskonałej kuchni, stanowiącej unikalną mieszankę śródziemnomorskich i alpejskich tradycji kulinarnych.

Pozostało 92% artykułu
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne