Skoki spadochronowe dostępne także bez szkoleń

Do skoku spadochronowego nie potrzebujemy kosztownego i czasochłonnego szkolenia. Zamiast niego możemy wybrać skok odbywający się w tandemie.

Publikacja: 02.07.2018 10:14

Skoki spadochronowe dostępne także bez szkoleń

Foto: turystyka.rp.pl

Do wzięcia udziału w skoku spadochronowym nie trzeba wiele – dzisiaj to rozrywka dostępna dla niemalże każdego zainteresowanego, kto w kieszeni ma kilkaset złotych i nie boi się zrobić kroku w przestworza. To wszystko za sprawą skoków tandemowych, które od lat dziewięćdziesiątych dostępne są również w Polsce.

Na czym polega skok w tandemie?

W skoku tandemowym biorą udział dwie osoby jednocześnie – jedną z nich jest przeszkolony i posiadający odpowiednie doświadczenie pilot tandemu, drugą z kolei pasażer tandemu. Obaj spięci są uprzężą tandemową, a na plecach pilota znajduje się wtedy specjalny spadochron tandemowy – większy niż tradycyjny, ponieważ ma za zadanie udźwignąć ciężar dwóch osób jednocześnie. Dodatkowo stosuje się spadochrony zapasowe i automaty spadochronowe dla osiągnięcia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

Pasażerem skoku tandemowego może zostać niemalże każdy, kto spełnia ku temu podstawowe wymagania. Nie ma potrzeby uczestniczenia w czasochłonnych szkoleniach spadochroniarskich dla profesjonalistów, nie trzeba dostarczać zaświadczeń lekarskich i brać udziału w treningach. Nie ma też ograniczeń wiekowych, a skakać mogą nawet osoby niepełnosprawne i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Główne przeciwwskazania dotyczą ciężaru pasażera (powyżej 120 kg), a także określonych stanów i jednostek chorobowych jak: epilepsja, niestabilność kręgosłupa, wrodzona łamliwość kości, ostra niewydolność oddechowa i krążeniowa.

Swobodne spadanie w przestworzach

Zdecydowanie najbardziej emocjonującym momentem podczas skoku spadochronowego w tandemie jest tak zwane swobodne spadanie. Termin ten odnosi się do spadania bez otwartej czaszy spadochronu, czyli do momentu od wyskoku z samolotu do jej otwarcia przez pilota. Uczestnicy skoku spadają wtedy w przestworzach z prędkością dochodzącą do 200 kilometrów na godzinę – to jedyna tego rodzaju okazja, aby poczuć na uczucie spadania bez ograniczeń i bez ryzyka.

Czas swobodnego spadania uzależniony jest od wysokości wyskoku. W ośrodkach organizujących skoki spadochronowe w tandemie można korzystać z dwóch głównych ofert, a mianowicie ze skoku z wysokości 3000 metrów albo 4000 metrów. W przypadku skoku z 3000 metrów czas swobodnego spadania wynosi około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów to około 60 sekund.

Po osiągnięciu wysokości 1500 metrów nad lądowiskiem pilot tandemu otwiera spadochron. Skoczkowie przez kilka minut wolno opadają w kierunku ziemi i miękko lądują, zatem przy skoku spadochronowym w tandemie nie należy obawiać się urazów.

Całe to wydarzenie może być też zarejestrowane na filmie i na zdjęciach – wtedy za nagrywanie i fotografowanie odpowiada jeszcze jeden skoczek, który swoją prace zaczyna jeszcze przed samym skokiem, a potem wyskakuje przed tandemem i nagrywa go w locie. Dzięki zamontowanej na kasku dodatkowego skoczka kamerze ujęcia są tak efektowne.

Skok w tandemie – także jako pomysł na prezent

Ze względu na łatwą dostępność skoków tandemowych oraz ich przestępne ceny stały się one również chętnie wybieranym pomysłem na prezent, na przykład na urodziny, osiemnastkę, ważne rocznice czy dni.

Większość ośrodków organizujących skoki posiada w swojej ofercie specjalne vouchery upominkowe, które można podarować jako prezent na każdą okazję. Obdarowana osoba może wtedy samodzielnie wybrać dla siebie najbardziej dogodny dla niej termin skoku.

Ile zapłacimy za skok spadochronowy w tandemie?

Wbrew pozorom, za skok tandemowy w tandemie wcale nie zapłacimy bardzo dużo. W Certyfikowanym Ośrodku Szkolenia Lotniczego Skydive za skok tandemowy zapłacimy od 549 złotych w przypadku 3000 metrów do 700 złotych dla 4000 metrów. Możemy również zdecydować się na wykupienie usługi rejestracji za 250 złotych.

Do wzięcia udziału w skoku spadochronowym nie trzeba wiele – dzisiaj to rozrywka dostępna dla niemalże każdego zainteresowanego, kto w kieszeni ma kilkaset złotych i nie boi się zrobić kroku w przestworza. To wszystko za sprawą skoków tandemowych, które od lat dziewięćdziesiątych dostępne są również w Polsce.

Na czym polega skok w tandemie?

Pozostało 90% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością