W tym roku prawie 50 procent Polaków wybiera się na wakacyjny urlop. Większość zamierza wypoczywać nie dłużej niż dwa tygodnie – wynika z badania Barometr przeprowadzonego na zlecenie Provident Polska. Najpopularniejsze kierunki to zagranica i polskie morze, nad które wybierają się przeważnie rodziny z dziećmi. Na letni odpoczynek Polacy wydadzą w tym roku nawet do 4 tysięcy złotych – podaje portal Newseria Biznes.
Na dłuższe urlopy pozwalają sobie osoby młode, przed 24. rokiem życia – są to zwykle studenci, którzy mają dłuższą przerwę semestralną – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej Provident Polska Karolina Łuczak.
Jak wynika z cyklicznego badania Barometr, przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Provident Polska, w kierunkach wakacyjnych dominują: polskie morze – główny cel wypoczynku rodzin z dziećmi, i wycieczki zagraniczne. Mniejszą popularnością cieszą się polskie góry (23 procent), agroturystyka (14 procent) czy Mazury (8 procent).
Ci, którzy w tym roku nie przewidują wakacyjnego urlopu, to głównie osoby starsze, w przedziale wiekowym 40–59 lat, a także Polacy, którzy znajdują się w gorszej sytuacji materialnej. Głównym powodem pozostawania w domu w większości przypadków są właśnie trudności finansowe.
– Około 50 procent badanych mówi, że nie może sobie pozwolić na wakacyjny urlop. Natomiast 5 procent wskazuje na problemy zdrowotne lub brak chęci na wyjazd i wypoczynek – mówi Karolina Łuczak.