Aktualizacja: 03.06.2018 00:30 Publikacja: 03.06.2018 00:30
Foto: Bloomberg
To specjalna ustawa poświęcona tylko jednej inwestycji. Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. W pierwszym etapie będzie mogło obsługiwać rocznie 45 milionów pasażerów, a w drugim do 100 milionów.
Na podstawie ustawy rozpocznie się teraz wykupowanie gruntów w gminie Baranów (a także częściowo w gminie Teresin i Wiskitki) pod Grodziskiem Mazowieckim. W sumie CPK będzie go potrzebować 66,5 kilometra kwadratowego. Rząd planuje kupić ziemię od właścicieli po negocjacjach, zaproponować im przeniesienie całych gospodarstw do innych regionów kraju lub ostatecznie wywłaszczyć (płacąc ceny rynkowe). Jeszcze w tym roku ma zostać rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny. Potem powstanie spółka, która zajmie się między innymi koordynowaniem budowy portu i towarzyszących mu węzłów komunikacyjnych - drogowego i kolejowego. Sama budowa ma się rozpocząć w 2021 roku i potrwać sześć lat. Według wstępnych szacunków lotnisko może kosztować ponad 30 miliardów złotych. Pierwsze samoloty mają odlecieć z CPK w sezonie zimowym 2027 roku.
Pierwsze sale nowego, oczekiwanego od lat flagowego muzeum Egiptu, zostały udostępnione zwiedzającym. Na razie to tylko „próbne otwarcie” przed oficjalną inauguracją, której data nie jest jeszcze znana.
Polacy pokochali parki rozrywki, o czym może świadczyć rosnąca liczba tego typu miejsc. Wkrótce ma się ona powiększyć o kolejny obiekt, zlokalizowany w Łutynówku na Mazurach. Co będzie oferował? Kiedy powstanie? Z jaką konkurencją będzie musiał się liczyć? Oto nasz przewodnik po polskich parkach rozrywki.
Ekskluzywny hotel na wyspie Kos i biuro podróży Grecos Holiday zostali zwycięzcami konkursu na najlepszy produkt turystyki wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 w kategorii "Grecja i Cypr"
Dzięki wynikom konkursu Kompas Wakacyjny łatwiej mi pracować i przekonywać klientów do wyjazdów – mówi agent turystyczny, współwłaściciel warszawskiego biura Smile Holiday Marcin Stołowski
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Wycieczka objazdowa Itaki po Maderze „Strelicje na klifach" zwyciężyła w naszym konkursie Kompas Wakacyjny 2017. Najwięcej wyróżnionych wycieczek ma Rainbow
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dublin to kolejne europejskie miasto, które zakazuje umieszczania w miejscach publicznych skrzynek do przechowywania kluczy do mieszkań wynajmowanych turystom. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się Florencja.
Ministerstwo Gospodarki Grecji uruchomiło internetową platformę aukcyjną, przez którą przedsiębiorcy zainteresowani zezwoleniami mogą składać oferty na zagospodarowanie plaż. Do wynajęcia jest 550 odcinków.
1700 hoteli wniosło do sądu w Berlinie pozew przeciwko platformie z noclegami Booking.com. Domagają się odszkodowania za straty, jakie ponieśli w wyniku zmuszania do utrzymywania niekorzystnych cen.
Zarząd Polskiej Izby Turystyki powołał na swoją rzeczniczkę prasową Katarzynę Turosieńską, długoletnią działaczkę PIT na Podlasiu, szefową oddziału podlaskiego Izby i członkinię zarządu Izby.
Ceniona duńska pracownia architektoniczna BIG przygotowała projekt lotniska, które ma powstać w Bhutanie. Koncepcja zakłada wykorzystanie dużej ilości drewna, a także sięgnięcie po tradycyjną lokalną ornamentykę.
Tegoroczny sezon letni może być trudny dla restauratorów, właścicieli sklepów i hotelarzy, którzy prowadzą swoje biznesy na Santorynie. Z powodu trzęsień ziemi tysiące pracowników opuściło wyspę. Może branży turystycznej na wyspie pomogą darmowe loty?
Biuro podróży Join UP! otworzyło w Warszawie swój pierwszy salon z wycieczkami. - Potrzebowaliśmy miejsca, w którym można nas odwiedzić i wizytówki, dzięki której będzie rosła świadomość naszej marki - tłumaczy Sabina Saikovskaja, dyrektor regionalny na Polskę i kraje bałtyckie w grupie Join UP!
Emil Domeracki wchodzi do Walter Herz jako partner i udziałowiec. Będzie odpowiedzialny za grunty inwestycyjne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas