„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 03.06.2018 00:30 Publikacja: 03.06.2018 00:30
Foto: Bloomberg
To specjalna ustawa poświęcona tylko jednej inwestycji. Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. W pierwszym etapie będzie mogło obsługiwać rocznie 45 milionów pasażerów, a w drugim do 100 milionów.
Na podstawie ustawy rozpocznie się teraz wykupowanie gruntów w gminie Baranów (a także częściowo w gminie Teresin i Wiskitki) pod Grodziskiem Mazowieckim. W sumie CPK będzie go potrzebować 66,5 kilometra kwadratowego. Rząd planuje kupić ziemię od właścicieli po negocjacjach, zaproponować im przeniesienie całych gospodarstw do innych regionów kraju lub ostatecznie wywłaszczyć (płacąc ceny rynkowe). Jeszcze w tym roku ma zostać rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny. Potem powstanie spółka, która zajmie się między innymi koordynowaniem budowy portu i towarzyszących mu węzłów komunikacyjnych - drogowego i kolejowego. Sama budowa ma się rozpocząć w 2021 roku i potrwać sześć lat. Według wstępnych szacunków lotnisko może kosztować ponad 30 miliardów złotych. Pierwsze samoloty mają odlecieć z CPK w sezonie zimowym 2027 roku.
Pierwsze sale nowego, oczekiwanego od lat flagowego muzeum Egiptu, zostały udostępnione zwiedzającym. Na razie to tylko „próbne otwarcie” przed oficjalną inauguracją, której data nie jest jeszcze znana.
Polacy pokochali parki rozrywki, o czym może świadczyć rosnąca liczba tego typu miejsc. Wkrótce ma się ona powiększyć o kolejny obiekt, zlokalizowany w Łutynówku na Mazurach. Co będzie oferował? Kiedy powstanie? Z jaką konkurencją będzie musiał się liczyć? Oto nasz przewodnik po polskich parkach rozrywki.
Ekskluzywny hotel na wyspie Kos i biuro podróży Grecos Holiday zostali zwycięzcami konkursu na najlepszy produkt turystyki wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 w kategorii "Grecja i Cypr"
Dzięki wynikom konkursu Kompas Wakacyjny łatwiej mi pracować i przekonywać klientów do wyjazdów – mówi agent turystyczny, współwłaściciel warszawskiego biura Smile Holiday Marcin Stołowski
Wycieczka objazdowa Itaki po Maderze „Strelicje na klifach" zwyciężyła w naszym konkursie Kompas Wakacyjny 2017. Najwięcej wyróżnionych wycieczek ma Rainbow
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Biuro podróży Rego-Bis informuje, że podniosło gwarancję. Na kolejny rok zapewniło sobie zabezpieczenie w wysokości 15 milionów złotych, to o 19 procent więcej niż poprzednia suma. Poprzednia gwarancja opiewała bowiem na 12,6 miliona złotych.
Możliwość zaproponowania klientowi biura podróży bonu zamiast zwrotu pieniędzy, rozszerzenie katalogu sytuacji, w której może on zrezygnować z wyjazdu i prawo upomnienia się przez organizatora o zwrot pieniędzy u poddostawcy usług - to niektóre zmiany unijnej dyrektywy o imprezach turystycznych zaproponowane przez Radę Europejską.
Wyraźna chęć podróżowania z jednej strony, ale rosnące koszty i wysokie ceny wyjazdów z drugiej - to czynniki, które, zdaniem przedstawicieli niemieckiej branży turystycznej, będą wpływać w przyszłym roku na tamtejszy rynek.
Zakupy mieszkań za więcej niż 10 mln zł jeszcze kilka lat temu były rzadkością. Dziś takie transakcje nikogo nie dziwią.
Polskie Porty Lotnicze (PPL) i Polska Organizacja Turystyczna (POT) podpisały porozumienie o współpracy w budowaniu pozytywnego wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie.
24 grudnia rozpocznie się jedno z wyjątkowych wydarzeń w Kościele katolickim - obchody Roku Świętego. W Rzymie spodziewanych jest 35 milionów pielgrzymów. Czy miasto jest do tego przygotowane? Mieszkańcy wątpią.
Biura podróży z Grupy Dertour zamknęły miniony rok turystyczny wzrostem liczby gości o 21 procent i przychodów o 33 procent. Jednej z przyczyn sukcesu upatrują... w brzydkiej pogodzie. Chwali też pomoc agentów turystycznych.
Siedmiu zagranicznych turystów, którzy trafili do szpitala na Fidżi po wypiciu koktajli w barze w ośrodku wypoczynkowym, nie zostało zatrutych alkoholem ani narkotykami. To wynik raportu toksykologicznego, o którym poinformował minister turystyki Fidżi Viliame R. Gavoka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas