Wedle najnowszego raportu Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) w 2017 roku ruch turystyczny wzrósł o 7 procent w porównaniu z rokiem 2016, a liczba turystów, którzy wykupili co najmniej jeden nocleg, wyniosła 1,322 miliarda. Był to największy skok od siedmiu lat (w latach 2010 - 2016 notowano wzrosty rzędu 4 procent rocznie). Zdaniem autorów raportu to efekt dobrej sytuacji gospodarczej na świecie i większego popytu na wyjazdy turystyczne.
Europę odwiedziło w zeszłym roku 671 milionów turystów, co oznacza wzrost o 8 procent w porównaniu z rokiem 2016. To bardzo dużo jak na tak dojrzały i ustabilizowany rynek - uważają eksperci UNWTO. Największy, 13-procentowy wzrost odnotowały kraje południowoeuropejskie. W Europie Zachodniej wyniósł on 7 procent, a w Europie Środkowo-Wschodniej i Północnej - 5 procent.
324 miliony turystów i 6-procentowy wzrost to wynik Azji i Pacyfiku. W tym regionie prym wiedzie Azja Południowa z 10-procentowym wzrostem, za nią plasują się: Azja Południowo-Wschodnia (8 procent), Oceania (7 procent) i Azja Północno-Wschodnia (3 procent).
Obie Ameryki odwiedziło 207 milionów turystów, o 3 procent więcej niż w 2016 roku. Największy, 7-procentowy wzrost zaliczyła Ameryka Południowa. 4-procentowym wzrostem zamknęły ubiegły rok Ameryka Środkowej i Karaiby (mimo chwilowego kryzysu wywołanego huraganami Irma i Maria we wrześniu i październiku). W Ameryce Północnej liczba turystów wzrosła o 2 procent (Meksyk i Kanada na plusie, spadek w Stanach Zjednoczonych).
Liczba przyjazdów do Afryki wzrosła o 8 procent (13 procent w Afryce Północnej i 5 procent w Afryce Subsaharyjskiej), a kontynent odwiedziły rekordowe 62 miliony turystów. Na Bliski Wschód zawitało 58 milionów turystów, o 5 procent więcej niż w 2016 r.