Wprowadzone wczoraj do oferty zwiedzania urządzenie, w cenie tradycyjnego audio- przewodnika, czyli 7 euro, pozwala zobaczyć trójwymiarową, skrupulatną rekonstrukcję wielkiego obszaru kompleksu łaźni, basenów, auli gimnastycznych i bibliotek, których budowa zakończyła się około 217 roku, za panowania cesarza Karakalli. W czasach ich świetności codzienne odwiedzały je tysiące rzymian.
Dzięki jednemu kliknięciu te same miejsca, w których widać obecnie sugestywne, monumentalne fragmenty ruin, częściowo zachowane posadzki i pozostałości akweduktów, zamieniają się w zrekonstruowane wirtualnie sale bogate w dekoracje, cenne marmury, wyposażenie, malowidła i rzeźby, fontanny i kolumnady w ich antycznym splendorze.
Wiele z tych zabytków i dzieł sztuki przetrwało do czasów obecnych, ale znajdują się one w pałacach i muzeach w Rzymie i innych częściach Włoch.
- Ta mała, łatwa w obsłudze maszynka otwiera zupełnie fantastyczny świat - mówią twórcy obrazów w 3D. Podkreślają, że po raz pierwszy taka technologia została wykorzystana na terenie archeologicznym we Włoszech. Jest to rezultat współpracy historyków i archeologów ze specjalistami z krajowego Komitetu Badań Naukowych.
- Za nasze najważniejsze osiągnięcie uważamy uzyskanie efektu, który pozwala zrozumieć, jak wyglądały starożytne budowle - mówi ekspert komitetu Francesco Antonucci.