Szlak, który powstał w ramach realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, otwarto w piątek w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.
Na szlaku znalazło się 12 punktów, to warsztaty tkackie oraz izby w Janowie i Korycinie - dwóch miejscowościach, gdzie mieszka i tworzy większość podlaskich tkaczek tkaniny dwuosnowowej - jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. To także miejsca w kilku mniejszych miejscowościach. Będzie w nich można podejrzeć pracę tkaczek, wziąć udział w warsztatach czy obejrzeć gotowe tkaniny. Cały szlak jest oznaczony, powstała specjalna mapka.
- Chcieliśmy w ten sposób ocalić od zapomnienia tę część kultury ludowej, która jest bardzo specyficzna dla naszego regionu, oznaczyć warsztaty tkackie i miejsca związane z tkaniną dwuosnowową, ale też pokazać młodemu pokoleniu nasze dziedzictwo - mówi dyrektor WOAK Cezary Mielko.
Dodał, że szlak to produkt turystyczny i edukacyjny, specjalnie przygotowany i oznakowany, by wszyscy w przystępny sposób mogli zapoznać się z tradycją i wzornictwem tkanin dwuosnowowych. Ma nadzieję, że dzięki temu uda się wypromować tkaninę wśród osób nie tylko z regionu, ale i z innych części kraju.
Jeden z punktów na szlaku jest w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie. Jak mówi dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w tej miejscowości Justyna Grabowicz, gmina Janów jest gminą, w której kultywowane są tradycje tkactwa dwuosnowowego. - Można powiedzieć, że to jedyny ośrodek tkacki w Polsce, bo tkanina dwuosnowowa jest tkaniną bardzo unikatową przez niewiele osób wytwarzaną do tej pory - dodaje.