W biurach podróży imponujący start nowego sezonu

Mamy pierwszy obraz sprzedaży w biurach podróży ofert na sezon zaczynający się w listopadzie. Wzrost sięga już 28 procent

Publikacja: 18.10.2017 08:53

W biurach podróży imponujący start nowego sezonu

Foto: AFP

Polski Związek Organizatorów Turystyki podsumował w najnowszym raporcie dane dotyczące sprzedaży wycieczek na nowy rok turystyczny, który zacznie się 1 listopada tego roku a skończy 31 października 2018 roku*. Jest on podzielony na dwa sezony – zimowy 2017/2018 i letni 2018. Biura podróży już od kilku miesięcy sprzedają wyjazdy na zimę, a wiele z nich od września sprzedaje również podróże na przyszłe wakacje (Itaka, Rainbow, TUI, Coral Travel Wezyr Holidays, Neckermann, Net Holiday, żeby wymienić bardziej znaczących graczy na rynku). Chociaż w tej grupie nie ma jeszcze wszystkich.

Pierwsze wyniki pokazują bardzo optymistyczny obraz sytuacji. W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego touroperatorzy sprzedali już o 28,3 procent więcej wyjazdów. Klienci zarezerwowali o 29,05 procent więcej wycieczek samolotowych, o 25,8 procent autokarowych i o 24,8 procent z dojazdem własnym (same noclegi). W sumie dominują te ostatnie, których biura podróży sprzedały najwięcej, bo 77 procent, wobec 18 procent wyjazdów z dojazdem własnym i 5 procent autobusowych.

Ostatni tydzień przyniósł sprzedaż większą niż rok temu o tej porze o 18,9 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Na razie najpopularniejsze kierunki to mieszanina tych z sezonu letniego jak i zimowego: Grecja (13,5 procent wszystkich rezerwacji), Hiszpania (13,5 procent), Włochy (8,7 procent), Egipt (7,3 procent), Turcja (7,2 procent), Tajlandia (4 procent), Bułgaria (3,7 procent), Austria (3,7 procent), Tanzania (3,3 procent) i Albania (2,5 procent).

Najmocniej rośnie rok do roku sprzedaż wakacji na Malcie – o 122 procent, w Bułgarii – o 62 procent i w Albanii – 59 procent. Jeśli chodzi o zimowe wyjazdy to największy wzrost notują Tajlandia – o 112 procent i Egipt – o 72 procent.

Co ciekawe widać spory spadek rezerwacji zimowych dalszych kierunków. Najbardziej tracą Kuba – 40 procent, Emiraty Arabskie – 23 procent i Dominikana – 21 procent.

Letnie ceny nie są wysokie, widać w nich wpływ wysokich rabatów, które organizatorzy oferują na początek sprzedaży. Średnia dla Bułgarii to 1746 złotych, dla Albanii – 2036 złotych, dla Turcji – 2503 złote, a dla Grecji – 2694 złote. Ceny kierunków całorocznych jak Egipt i Hiszpania (głównie zapewne chodzi o tej porze roku o Wyspy Kanaryjskie) utrzymują się na średnim poziomie. Dotychczasowe rezerwacje pokazują, że średnia dla Egiptu to 2354 złotych, a w wypadku Hiszpanii – 3249 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 41. tydzień roku, czyli okres od 9 do 15 października 2017 roku i tygodnie wcześniejsze. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy