W biurach podróży imponujący start nowego sezonu

Mamy pierwszy obraz sprzedaży w biurach podróży ofert na sezon zaczynający się w listopadzie. Wzrost sięga już 28 procent

Publikacja: 18.10.2017 08:53

W biurach podróży imponujący start nowego sezonu

Foto: AFP

Polski Związek Organizatorów Turystyki podsumował w najnowszym raporcie dane dotyczące sprzedaży wycieczek na nowy rok turystyczny, który zacznie się 1 listopada tego roku a skończy 31 października 2018 roku*. Jest on podzielony na dwa sezony – zimowy 2017/2018 i letni 2018. Biura podróży już od kilku miesięcy sprzedają wyjazdy na zimę, a wiele z nich od września sprzedaje również podróże na przyszłe wakacje (Itaka, Rainbow, TUI, Coral Travel Wezyr Holidays, Neckermann, Net Holiday, żeby wymienić bardziej znaczących graczy na rynku). Chociaż w tej grupie nie ma jeszcze wszystkich.

Pierwsze wyniki pokazują bardzo optymistyczny obraz sytuacji. W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego touroperatorzy sprzedali już o 28,3 procent więcej wyjazdów. Klienci zarezerwowali o 29,05 procent więcej wycieczek samolotowych, o 25,8 procent autokarowych i o 24,8 procent z dojazdem własnym (same noclegi). W sumie dominują te ostatnie, których biura podróży sprzedały najwięcej, bo 77 procent, wobec 18 procent wyjazdów z dojazdem własnym i 5 procent autobusowych.

Ostatni tydzień przyniósł sprzedaż większą niż rok temu o tej porze o 18,9 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Na razie najpopularniejsze kierunki to mieszanina tych z sezonu letniego jak i zimowego: Grecja (13,5 procent wszystkich rezerwacji), Hiszpania (13,5 procent), Włochy (8,7 procent), Egipt (7,3 procent), Turcja (7,2 procent), Tajlandia (4 procent), Bułgaria (3,7 procent), Austria (3,7 procent), Tanzania (3,3 procent) i Albania (2,5 procent).

Najmocniej rośnie rok do roku sprzedaż wakacji na Malcie – o 122 procent, w Bułgarii – o 62 procent i w Albanii – 59 procent. Jeśli chodzi o zimowe wyjazdy to największy wzrost notują Tajlandia – o 112 procent i Egipt – o 72 procent.

Co ciekawe widać spory spadek rezerwacji zimowych dalszych kierunków. Najbardziej tracą Kuba – 40 procent, Emiraty Arabskie – 23 procent i Dominikana – 21 procent.

Letnie ceny nie są wysokie, widać w nich wpływ wysokich rabatów, które organizatorzy oferują na początek sprzedaży. Średnia dla Bułgarii to 1746 złotych, dla Albanii – 2036 złotych, dla Turcji – 2503 złote, a dla Grecji – 2694 złote. Ceny kierunków całorocznych jak Egipt i Hiszpania (głównie zapewne chodzi o tej porze roku o Wyspy Kanaryjskie) utrzymują się na średnim poziomie. Dotychczasowe rezerwacje pokazują, że średnia dla Egiptu to 2354 złotych, a w wypadku Hiszpanii – 3249 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 41. tydzień roku, czyli okres od 9 do 15 października 2017 roku i tygodnie wcześniejsze. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń