Tak wynika z przebiegu obrad komisji Polskiej Izby Turystyki ds. organizatorów turystyki wyjazdowej. Pierwsze stacjonarne posiedzenie komisji w tej kadencji władz izby poprowadził Leszek Miłosz, związany od lat z PIT radca prawny, obecnie działający jako doradca prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.
W spotkaniu wzięło udział kilkunastu szefów, pracowników i prawników biur podróży i firm ubezpieczeniowych. W tym Itaki, Coral Travel Wezyr Holidays, Exim Tours, Logos Tour, Flugo, Trade&Travel Company, czy ETI.
Jak mówi Miłosz, spotkanie miało charakter organizacyjny, uczestnicy dostali wcześniej materiały, mówiące o stanie prac nad projektami ustaw – jednej w Ministerstwie Finansów, drugiej w Ministerstwie Sportu i Turystyki – i zgłaszanych do nich przez PIT poprawek i postulatów branży.
- Wiele z nich zostało uwzględnionych na tym etapie – wyjaśnia Leszek Miłosz. – Usunięto zapis, że klient może w ciągu 14 dni odstąpić od umowy z biurem podróży, jeśli została ona zawarta na odległość (np. za pośrednictwem call center lub przez internet), albo że istotnym elementem umowy, pozwalającym również bez ponoszenia kosztów zerwać umowę, jest godzina wylotu na imprezę.
- Ciągle jednak Ministerstwo Sportu i Turystyki nie chce sprecyzować niektórych ogólnych, pozwalających na szeroką interpretację, terminów, jak na przykład co to są „imprezy cykliczne", których organizatorzy mają być wyłączeni spod działania ustawy o imprezach turystycznych – wskazuje. Prawdopodobnie projekt trafi do Sejmu po wakacjach.