Stare polskie kopalnie srebra i ołowiu na liście UNESCO

Zabytki Tarnowskich Gór, w tym wyrobiska i szyby górnicze po kopalniach srebra, ołowiu i cynku, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. To 15. polski obiekt na liście

Publikacja: 09.07.2017 14:01

Dawna kopalnia srebra w Tarnowskich Górach doczekała się wpisania na listę UNESCO. Fot. Andrzej Gryg

Dawna kopalnia srebra w Tarnowskich Górach doczekała się wpisania na listę UNESCO. Fot. Andrzej Grygiel

Foto: PAP

- Poprzez ten wpis składamy hołd pracy i mądrości poprzednich generacji, dzięki którym my i przyszłe pokolenia będziemy mogli pomyślnie się rozwijać - powiedziała kierownik zespołu zadaniowego ds. organizacji 41. sesji UNESCO Katarzyna Piotrowska, dziękując organizacji za wpisanie Tarnowskich Gór na listę.

Podziękowanie złożył także sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski.

Był to jedyny obiekt przemysłowy wśród 33 wniosków o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We wniosku jego autorzy wymieniali 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

Przez kilka stuleci w Tarnowskich Górach i okolicy funkcjonowało kilka tysięcy kopalń; powstało tam około 20 tysięcy szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. 600-metrowy fragment sztolni służącej kiedyś do odwadniania kopalni dziś turyści przepływają - pod ziemią - łodziami. To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób. Sztolnia została udostępniona turystom w 1957 r.

Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi niewielki fragment dawnej kopalni Fryderyk. Do zwiedzania została udostępniona w 1976 r. Przygotowany dla zwiedzających prawie 2-kilometrowy szlak przebiega 40 metrów pod ziemią.

Zarówno sztolnia, jak i kopalnia są od lat na prezydenckiej liście Pomników Historii. Ponadto od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego ok. 200 zabytków techniki w Europie. Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

- Traktuję ten wpis jako hołd dla wielu, wielu pokoleń tarnogórzan - powiedział dziennikarzom burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, komentując wydarzenie. - Jako hołd dla tych, którzy mozolnie kopali te komory i chodniki w podziemiach, zapewniając wodę nie tylko "białemu" Śląskowi, na którym leżą Tarnowskie Góry, ale i znaczącej części czarnego Śląska, dokąd przy wydobyciu węgla dostarczano wodę z Tarnowskich Gór.

Czech wyraził nadzieję, że uzyskanie wpisu na listę spowoduje wzrost liczby turystów, szczególnie tych przybywających "z daleka".

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, 2013

Historyczne centrum Krakowa, 1978 r.

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, 1978/2013 r.

Obozy zagłady w Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), 1979 r.

Puszcza Białowieska z Białowieskim Parkiem Narodowym, 1979 r.

Historyczne centrum Warszawy, 1980 r.

Stare Miasto w Zamościu, 1992 r.

Średniowieczny zespół miejski Torunia, 1997 r.

Zamek Krzyżacki w Malborku, 1997 r.

Kalwaria Zebrzydowska, 1999 r.

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, 2001 r.

Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia, 2003 r.

Park Mużakowski, 2004 r.

Hala Stulecia we Wrocławiu, 2006 r.

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, 2013 r.

- Poprzez ten wpis składamy hołd pracy i mądrości poprzednich generacji, dzięki którym my i przyszłe pokolenia będziemy mogli pomyślnie się rozwijać - powiedziała kierownik zespołu zadaniowego ds. organizacji 41. sesji UNESCO Katarzyna Piotrowska, dziękując organizacji za wpisanie Tarnowskich Gór na listę.

Podziękowanie złożył także sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek