Coraz więcej turystów odwiedza Albanię

Rośnie zainteresowanie turystyką w Albanii. Do tego kraju trafia także coraz więcej Polaków, w ubiegłym roku przyjechało ich 65 tysięcy - poinformowała ambasador Albanii w Polsce Shpresa Kureta

Publikacja: 29.05.2017 19:21

Coraz więcej turystów odwiedza Albanię

Foto: Flickr

Położona nad Adriatykiem Albania ma bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki. Wybrzeże ma około 350 km, jest różnorodne, nie brakuje na nim piaszczystych plaż, a słońce świeci tu 300 dni w roku - przekonywali uczestnicy poniedziałkowego seminarium poświęconego turystyce, jakie odbyło się przy okazji posiedzenia Polsko-Albańskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

Do wyjazdów do tego kraju przekonuje się coraz więcej turystów. W 2014 r. Albanię odwiedziło 3,6 mln ludzi, a w 2016 roku było ich już prawie 4,7 miliona. Powstają nowe hotele i drogi - informowała przedstawicielka Państwowej Agencji Turystycznej z Albanii.

Według albańskiej ambasador, dotarcie do Albanii staje się coraz łatwiejsze. Rozbudowywana jest sieć autostrad i innych dróg, można też dotrzeć drogą morską lub samolotem. Niedaleko stolicy tego kraju - Tirany znajduje się międzynarodowe lotnisko, ale na razie nie ma tam bezpośrednich regularnych lotów z Polski. Najczęściej Polacy przyjeżdżają w zorganizowany sposób z biurami podróży albo indywidualnie - samochodem.

Albania ma trzy obiekty wpisane na listę światowych zabytków UNSECO. Chodzi o starożytne miasto z czasów Bizancjum - Butrint, najstarsze miasto w kraju Berat i miasto Gjirokastra z kamiennymi domkami pokrytymi szarymi łupkami. W mieście tym urodził się były albański prezydent Enver Hodża.

- Albania jest tańsza niż sąsiadujące kraje, a jej mieszkańcy niezwykle gościnni, można tu podziwiać piękno natury, góry, jeziora, rzeki, woda w Adriatyku jest czysta. Jest to najbezpieczniejszy kraj w tym regionie - wyliczała atuty Albanii ambasador Kureta.

Turystyka jest dla albańskiego budżetu znaczącym źródłem dochodów. W 2014 r. wpływy z niej stanowiły 5,9 procent PKB. Albańczycy przewidują wzrost znaczenia tej branży dla rozwoju gospodarki. W turystyce pracuje ponad 50 tys. ludzi, czyli ponad 5 procent zatrudnionych.

Dyrektor Albańskiej Ajencji Inwestycji (AIDA) Gent Celi poinformował, że Albania w ostatnich latach szybko się rozwija, w 2015 r. wzrost gospodarczy (PKB) wyniósł 2,7 proc., a w 2016 - 3,4 proc. Rosną inwestycje zagraniczne.

W 2015 r. w Albanii działało ponad 10,5 tys. zagranicznych firm. Polskich firm w Albanii było zaledwie kilka, a ich kapitał niewielki - zaznaczył Cele. Podkreślił, że w Albanii jest dobry klimat inwestycyjny, są specjalne strefy ekonomiczne, a dla inwestorów przewiduje się zwolnienia podatkowe.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek