Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow skupia miejscowości w całej Europie, w których kultywuje się tradycje i które szczycą się tym, że życie jest w nich wolniejsze i spokojniejsze. W Polsce do sieci Cittaslow należy 26 miast, z czego 20 leży w woj. warmińsko-mazurskim.
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin powiedział na konferencji prasowej, że doceniając ambicje miasteczek skupionych w sieci, zarząd regionu zarezerwował w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014 - 2020 w sumie 200 mln złotych na ich rozwój. W piątek podpisano wstępne umowy, które w przyszłości pozwolą zrealizować inwestycje o łącznej wartości 86 mln złotych.
Wśród podpisanych umów najwyższą wartość ma ta z gminą Lubawa, która za 16,4 mln złotych chce zrewitalizować ruiny zamku Biskupów Chełmińskich. Lokalny samorząd chce nie tylko przeprowadzić tam prace archeologiczno-konserwatorskie, ale także odtworzyć dwa skrzydła zamku po to, by ulokować w nich Centrum Aktywności Społecznej. Drugą umowę Lubawa podpisała na przebudowę i modernizację przestrzeni publicznej wewnątrz Starego Miasta. Rewitalizacja ta ma polegać m.in. na odwodnieniu terenu, zbudowaniu nowego oświetlenia, czy zbudowaniu elementów małej architektury.
Samorząd Nowego Miasta Lubawskiego podpisał z marszałkiem pięć umów na 14,5 mln złotych. Za te pieniądze władze miasteczka zamierzają zrewitalizować parki i skwery przy ul. Narutowicza, 3-go Maja, odnowić Rynek Nowomiejski (ma być częściowo wyłączony z ruchu na rzecz deptaka i letnich ogródków gastronomicznych). W dawnym kościele ewangelickim za 4,2 mln złotych samorząd Nowego Miasta Lubawskiego chce zrobić Centrum Informacji Turystycznej i Kultury, a w obecnym centrum kultury za kolejne 3 mln zł ma powstać Manufaktura Zawodów Dawnych.
Gmina Lidzbark Warmiński zamierza zrealizować cztery przedsięwzięcia za 4,7 mln złotych. Wśród nich jest zabezpieczenie i odnowienie murów obronnych, które ciągną się m.in. przez współczesne podwórka w tym miasteczku, a w tzw. suchej fosie, która także ma być odnowiona (za 425 tys. złotych), mają się w przyszłości odbywać publiczne imprezy.