Umowę finalizującą transakcję podpisali w Warszawie wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej i dyrektor zarządzający właściciela, czyli spółki Echo Investment, Mikołaj Martynuska.
Gliński podkreślił, że dzięki zakupowi będzie można stworzyć "swoiste centrum kulturalne Krakowa", bo budynek jest usytuowany naprzeciwko głównego gmachu Muzeum Narodowego. Umożliwi to prezentowanie zbiorów wzornictwa i architektury.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej powiedział, że podpisanie umowy to wielki dzień dla muzeum. W tym gmachu znajdą się nowoczesne magazyny muzealne udostępniane publiczności.
- Polska miała wielkie osiągnięcia we wzornictwie i paradoksalnie prawie w ogóle ich do tej pory nie pokazywała - mówił z kolei wicedyrektor placówki Andrzej Szczerski. - Chcemy umieścić w nim również prezentację architektury współczesnej oraz magazyny otwarte dla publiczności. To muzeum będzie muzeum nowego typu – pokaże obiekty nie tylko w ich wartości estetycznej i historycznej, ale także to, jak powstają, jak funkcjonują i w jaki sposób kultura materialna może być szeroko rozumiana. To muzeum związane z rozwojem polskiej myśli innowacyjnej – ocenił Szczerski.
Dawny hotel Cracovia wybudowany w latach 1961-1964 znajduje się u wylotu krakowskich Błoń naprzeciwko gmachu głównego Muzeum Narodowego. Zgodnie z planami ma się tam mieścić kolejny oddział muzeum (dedykowany architekturze i designowi) oraz muzealne magazyny. Na czas planowanej w kolejnych latach modernizacji gmachu głównego MNK zostaną tam przeniesione także biura.