We włoskiej stolicy po 6 latach prac wykopaliskowych prowadzonych w samym centrum, koło siedziby FAO i Awentynu, udostępniono zwiedzającym odkopane fragmenty zabudowy antycznego stadionu. Jest tam imponująca wysoka budowla, odtworzone części trybun i potężne kamienie, które stanowiły budulec tego wielkiego terenu cyrkowo-wyścigowego sprzed 2800 lat.
Władze włoskiej stolicy podkreślają, że jest to pierwszy od dawna udostępniony turystom nowy i tak sugestywny teren archeologiczny. Do tej pory Circus Maximus był przede wszystkim miejscem masowych imprez: wieców , wydarzeń religijnych i koncertów rockowych.
Bilety wstępu na obszar wykopalisk mają kosztować od 3 do 5 euro. Jak wyjaśnia burmistrz Rzymu Virginia Raggi, zarządowi miasta zależało na tym, aby ceny były jak najbardziej przystępne.
Z kolei w Pompejach po 70 latach przerwy i przeprowadzonych ostatnio pracach konserwatorskich można ponownie zwiedzać pozostałości jednej z największych i najbardziej imponujących willi tego starożytnego miasta, znaną jako Dom Mozaik Geometrycznych. Obiekt nazwano tak ze względu na bogato udekorowane mozaikami posadzki.
Ta prestiżowa posiadłość miała powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych i było w niej około 60 komnat i pokojów oraz tarasów panoramicznych. Rozciąga się z nich widok na Zatokę Neapolitańską i wyspę Capri. W czasach świetności Pompejów w tej ogromnej rezydencji, znajdującej się w rejonie nazwanym „dzielnicą władzy", mieszkał według historyków ważny polityk. Podczas prac konserwatorskich, jak poinformowano, usunięte zostały położone tam wcześniej warstwy zbrojonego cementu oraz betonu i odnowiono czarno-białe mozaiki.