Polska ofensywa lotnicza

Od początku stycznia polscy pasażerowie mają znacznie większy wybór połączeń lotniczych, niż w 2015 roku. To przede wszystkim efekt zakończenia restrukturyzacji LOTu. Nie brak jednak całkowicie nowych przewoźników

Publikacja: 28.01.2016 14:49

Z Szyman latają już dwie linie lotnicze

Z Szyman latają już dwie linie lotnicze

Foto: Materiały promocyjne

Wszystko wskazuje, że połączenie LOT-u do Tokio uruchomione w tym miesiącu był strzałem w dziesiątkę. Na pierwszy kwartał linia lotnicza sprzedała już prawie 80 procent biletów, a zima to najtrudniejszy sezon w lotnictwie na naszej półkuli. Od kwietnia sprzedaż rośnie, bo w okolicach Tokio zaczyna się sezon kwitnienia wiśni, jedna z największych atrakcji turystycznych w Japonii.

Połączenie lotnisko im. Chopina w Warszawie — lotnisko Narita w Tokio zostało uznane przez brytyjski portal Anna.Aero (Airline, Network News and Analysis News) za duże wydarzenie na rynku lotniczym. Wczorajszy lot z Barcelony do Warszawy był wypełniony niemal do ostatniego miejsca.

Oprócz rejsów do stolicy Katalonii, LOT po restrukturyzacyjnej przerwie wznowił także połączenia do Kiszyniowa, Duesseldorfu, Zagrzebia, Zurychu, Belgradu i Erywania. W lecie dojdą kolejne zagraniczne kierunki.

Szymany ożyły

W lecie — od czerwca do października z Warszawy i Katowic do Salonik i Heraklionu będzie latała grecka linia Ellinair. Ceny biletów z bagażem (jedna sztuka plus torba podręczna) kosztują od 97 euro.

W sezonie letnim warszawskie lotnisko zamierza testować przez niespełna trzy miesiące Air Canada Rouge, który konkurując z LOT-em chce latać trzy razy w tygodniu z Toronto do Warszawy.

Cztery nowe połączenia linii regularnych zyska w tym roku krakowskie lotnisko Balice. Air France chce uruchomić stamtąd rejsy do Paryża. SAS poleci z tego portu do Kopenhagi, KLM do Amsterdamu, a British Airways wróci z rejsami na londyńskie Heathrow.

Nieoczekiwanie w trzecim tygodniu stycznia Anna.Aero jako najciekawsze połączenie wskazała także loty z Szyman do Krakowa i Berlina.

Okazuje się, że mazurskie lotnisko właśnie pozyskało kolejnego regularnego przewoźnika — słoweńską Adrię, która wyspecjalizowała się w dowożeniu Lufthansie pasażerów do Monachium. Trasa Szymany - Monachium znalazła się już w rozkładzie Adrii. Samoloty mają latać trzy razy w tygodniu od 27 marca. Na podobnych zasadach Adria, która właśnie została sprzedana za 100 tysięcy euro niemieckiemu 4K Invest ma dowozić Lufthansie pasażerów z Prisztiny i Tirany. W Polsce Słoweńcy latają jeszcze z Łodzi do Monachium i Amsterdamu.

Zimowe połączenia od listopada tego roku z Modlina do Tuluzy ogłosił Ryanair. Ale wiadomo, że nowych tras z Polski będzie więcej. Irlandzka linia nieustannie prowadzi analizy opłacalności siatki. — Ryanairowi potrzeba miesiąc na analizę jakiegoś sugerowanego przez nas kierunku. Po tym czasie wiemy, czy będą tam latać - mówi „Rzeczpospolitej" Jan Pamuła, prezes krakowskiego lotniska im. Jana Pawła II.

Czeski film wciąż trwa

Nieustanne przetasowania robi w swojej polskiej siatce czeska linia CSA. Czesi właśnie zrezygnowali z połączeń z Rzeszowa do Edynburga i z Łodzi do Pragi i Edynburga. Te trasy zostały zawieszone na początku stycznia. Powodem był brak chętnych na te loty. CSA jednak zamierza spróbować od 27 marca połączeń z Gdańska i Poznania do Pragi.

Nie jest natomiast jasna przyszłość lotniska w Radomiu. Na razie, do 22 lutego, CSA lata na trasie Radom - Praga z międzylądowaniem w Ostrawie z kilkoma, kilkunastoma pasażerami na pokładzie.

Okazało się jednak, że znalazło się zatrudnienie dla pracowników lotniska Radom-Sadkowo, którzy w tym porcie nie są potrzebni — zatrudnili się na lotnisku w Szymanach. Tyle, że np. kontrolerzy jedynie do kwietnia. Wtedy pojawią się na Mazurach pracownicy Polskiej Agencji Żegługi Powietrznej i przejmą obsługę mazurskiego lotniska.

Dla portu Olsztyn-Mazury prognozy pogody przygotowują meteorolodzy z Radom Meteo — to lotniskowa spółka-córka. Umowa została podpisana na rok. W Polsce certyfikat na obsługę przewidywania pogody dla lotnisk mają państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i właśnie Radom Meteo.

Lotnisko w podradomskim Sadkowie od strony infrastruktury było przygotowane wyjątkowo starannie. Teraz świadczenie usług dla innych portów jest mocnym punktem planu naprawczego.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta