Jubileusz wiedeńskiego "Ringu"

W przyszłym roku Wiedeń będzie obchodził 150 urodziny Ringu, słynnego bulwaru z reprezentacyjnymi budowlami, otaczającego historyczne centrum miasta

Publikacja: 03.11.2014 12:10

Jubileusz wiedeńskiego "Ringu"

Foto: materiały prasowe

Zapowiada je m.in. publikacją książki „1865, 2015. 150 lat wiedeńskiej Ringstraße. Trzynaście historii"(wydana przez Metroverlag i WienTourismus), w której 13 współczesnych autorów z różnych krajów Europy oraz Stanów, Kanady, Japonii i Australii opowiada o swoich spotkaniach z Wiedniem, a szczególnie o przeżyciach, związanych z wędrówkami po Ringu. Jednym z nich jest Radek Knapp - urodzony w Polsce i mieszkający w Wiedniu autor „Lekcji pana Kuki" i „Podróży do Kalina". Tekst, który napisał do książki o Ringu ma tytuł „Jaki świat jest mały w Wiedniu". Pisarz czytał go publicznie w ubiegłym tygodniu na spotkaniu w „Czułym Barbarzyńcy" w Warszawie.

W literackiej przejażdżce tramwajem po Ringu wracał do swoich spotkań z miastem sprzed lat. Na Ringu jedną z pierwszych budowli, która wówczas rzuciła mu się w oczy, był Hotel Imperial. „Nie był on na moją kieszeń (i do tej pory nie jest) - pisze, gdyż bułeczka w Imperialu kosztowała mniej więcej tyle, co diament, a nocleg tyle, co prawdziwy Van Gogh. Ale wiedziałem, że kiedyś zatrzymał się tutaj Mark Twain, a pewna holenderska księżniczka zakochała się w piwnicy hotelu. Poza tym za Imperialem znajduje się budynek Musikverein. Na jego schodach już wkrótce będę wagarować i tutaj sam Leonard Bernstein będzie mnie poklepywał po ramieniu dając mi radę, abym został archeologiem. - Wiedeń to najwłaściwsze do tego miejsce. Tu każde mieszkanie to krypta - mówił Maestro angielskim akcentem."

Z pewnością większość z nas ma osobiste wspomnienia z wiedeńskiego Ringu, który można by przemierzyć pieszo, bo trasa ta liczy 5 km, ale przejażdżka tramwajem z bezszmerowo wysuwającymi się schodkami na przystankach, to niepowtarzalna przyjemność, pozwalająca na szybki przegląd olśniewających atrakcji: Opery, Kunsthistorisches Museum, Parlamentu, Ratusza, Burgtheater, Uniwersytetu, byłej Giełdy, pałaców... Po takiej przejażdżce na pewno zgodzimy się z Knappem, że Ring „nie jest jedynie okręgiem, jak i okrąg nie jest jedynie figurą geometryczną, ale również światopoglądem".

Wiedeń zapowiada w przyszłym roku również wiele wystaw związanych ze 150-leciem Ringu, o budowie którego zdecydował cesarz Franciszek Józef I.

Dolny Belweder przygotowuje pokaz „Klimt i Ringstrasse" (3 lipca-11 października 2015 roku) poświęcony nie tylko młodemu Klimtowi, ale i innym artystom, którzy wywarli znaczący wpływ na sztukę czasów ekonomicznego boomu, współtworząc dekoracyjny styl epoki Ringu.

„Wiedeń staje się miastem świata. Ringstrasse i jego epoka" - wystawa w Austriackiej Bibliotece Narodowej (od 22 maja do 1 listopada 2015 roku) opowie o spektakularnych przemianach miasta wraz z jego przebudową i pokaże, jak utrwaliły je dzieła sztuki. Na wystawę „Ring. Bulwar od 1857 do 1865" w Muzeum Wiednia przy Karlsplatz (11 czerwca - 4 października 2015 roku) złożą się projekty, plany, rysunki, modele i fotografie, często pokazywane po raz pierwszy, a także oceny urbanistycznego przedsięwzięcia z perspektywy czasu, zaczynając od „Planu dla Wiednia" Adolfa Loosa z 1912/13 roku.

Muzeum Żydowskie Wiednia zapowiada wystawę „Ring – żydowska historia bulwaru" (od 25 mara do 4 października 2015 roku). Centrum Architektury przedstawi plany zmian na Ringu w czasach narodowego socjalizmu (od 19 marca do 6 czerwca 2015 roku). A Wiedeńska Miejska Biblioteka przygotowuje w Ratuszu prezentację „Powstanie wiedeńskiego Ringu. Wizje, dokumenty, raporty" (od 30 kwietnia do 13 listopada 2015 roku) poświęconą architekturze i urbanistyce.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek