Podróż na wakacje będzie droższa

Konflikt w Iraku powoduje, że możemy zapomnieć o benzynie po 5 złotych za litr. Zdaniem ekspertów już w najbliższym czasie paliwa na polskich stacjach mogą zdrożeć nawet o 30 groszy

Publikacja: 16.06.2014 09:21

Podróż na wakacje będzie droższa

Foto: Bloomberg

Jeszcze w miniony weekend, zwłaszcza na północy i na wschodzie Polski, można było zatankować olej napędowy nawet za 5,12 zł, a benzynę E95 o 5 groszy drożej. Ale to może być już koniec taniej jazdy. Cena benzyny i oleju napędowego może wzrosnąć nawet o 30 groszy na litrze.

Jak za arabskiej wiosny

W ubiegłym tygodniu ceny ropy wystrzeliły w górę o prawie 5 procent, do ponad 113 dolarów za baryłkę. Jeśli dojdzie do eskalacji irackiego konfliktu, to zdaniem analityków, czeka nas w najbliższych dniach podwyżka ropy nawet do 125 dolarów za baryłkę. Ale już ceny w pobliżu 115 dolarów spowodują serię zwyżek cen w rafineriach i w hurcie, a te szybko przełożą się na rosnące rachunki przy dystrybutorach.

– Jeśli konflikt przerodzi się w regularną wojnę domową, a ceny baryłki ropy konsekwentnie przez okres dłuższy niż jeden, dwa dni utrzymywałyby się w okolicach 125 dolarów, z pewnością na naszych stacjach zmiana wzrostowa o jakieś 25 – 30 groszy w wypadku benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego byłaby faktem – ocenia Jakub Bogucki, analityk portalu energetycznego e-petrol.

Przypomina, że jeszcze niedawno Irak ogłaszał plany powrotu do wydobycia ze złoża West Qurna od 2 do 4 mln baryłek dziennie, co mogłoby bardzo wysoko pozycjonować ten kraj na liście światowych eksporterów. – Obecne problemy, jeśli będą długotrwałe, polski rynek może odczuć bardzo wyraźnie. Ceny mogą skoczyć jak w okresie konfliktu libijskiego i tzw. arabskiej wiosny – dodaje.

Irak, upadła gwiazda?

Międzynarodowa Agencja Energii stara się uspokajać nastroje. "Jeśli konflikt w Iraku, który odpowiada za produkcję 4 procent sprzedawanej na świecie ropy, szybko się zakończy, to ceny spadną tak samo szybko, jak wzrosły. Jeśli jednak konflikt okaże się długotrwały, eksport ropy z Iraku może ucierpieć" – czytamy w oświadczeniu MAE.

Irak do niedawna był prawdziwą gwiazdą w OPEC. W marcu został w kartelu eksporterem, który najszybciej zwiększa sprzedaż. Do rozpoczęcia wydobycia na wielką skalę z szybów położonych na południu kraju szykowały się BP i Exxon. W końcu lutego ten kraj eksportował 2,8 mln, na początku czerwca było to już 3,3 mln, a tego lata miało to być 4,5 mln baryłek.

W ostatni czwartek, na posiedzeniu kartelu eksporterów OPEC, kraje członkowskie uznały, że nie ma powodu do zmieniania limitów wydobycia, które pozwalają pompować nawet 30,7 mln baryłek dziennie. Było to możliwe dzięki elastyczności Arabii Saudyjskiej, która potrafi zwiększyć wydobycie o ok. 2 mln baryłek dziennie.

Samemu OPEC zależy na utrzymaniu cen ropy w przedziale 100 – 110 dolarów za baryłkę Brenta.

Ceny w Polsce wzrosną

Tanie paliwa odgrywały podstawową rolę w obniżeniu majowych cen towarów i usług w Polsce. W tym miesiącu ceny transportu, właśnie dzięki taniemu paliwu, spadły o 0,4 procent i obniżyły wskaźnik inflacji do 0,2 procent. Jednocześnie zaczął się umacniać dolar wobec euro oraz do złotego. Średni kurs tej waluty wobec euro w maju wyniósł 1,38, od początku czerwca jest to 1,35 dolara za euro. To znaczy, że ropa drożejąca w dolarach, w złotych drożeje jeszcze bardziej.

W związku z droższymi paliwami trzeba więc się liczyć nie tylko ze wzrostem cen np. żywności, ale i biletów lotniczych, bo przewoźnicy błyskawicznie reagują na wzrost cen paliw (o wiele szybciej niż na obniżki). Teraz średnio za przelot nad Atlantykiem bądź do Azji, u większości przewoźników dopłacamy za paliwo ok. 200 dolarów do biletu. Jeśli ropa podrożeje do 125 dolarów za baryłkę, ta dopłata może wzrosnąć w wypadku lotów z Polski o 100 złotych, a nawet więcej.

Jeszcze w miniony weekend, zwłaszcza na północy i na wschodzie Polski, można było zatankować olej napędowy nawet za 5,12 zł, a benzynę E95 o 5 groszy drożej. Ale to może być już koniec taniej jazdy. Cena benzyny i oleju napędowego może wzrosnąć nawet o 30 groszy na litrze.

Jak za arabskiej wiosny

Pozostało 91% artykułu
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą