Wojciech Kowalik, Radio PIN
:
Panie prezesie pracuje pan na opinię człowieka do zadań specjalnych?
Sebastian Mikosz, prezes LOT
: Nie wiem, na jaką opinię pracuję.
Aktualizacja: 07.04.2014 15:09 Publikacja: 07.04.2014 15:09
Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Wojciech Kowalik, Radio PIN
:
Panie prezesie pracuje pan na opinię człowieka do zadań specjalnych?
Sebastian Mikosz, prezes LOT
: Nie wiem, na jaką opinię pracuję.
26 milionów zysku netto LOT-u za 2013 rok, vs. 400 milionów straty netto za 2012 rok. Za pierwszy kwartał tego roku wyniki równie obiecujące?
W pierwszej kolejności proszę mi pozwolić dokonać samokrytyki. Wiem, że wynik netto jest na plusie i to jest pozytywny przekaz, ale bardzo się przywiązuję i zwracam uwagę na wynik z działalności podstawowej, czyli z wożenia pasażerów. Tu mamy mały minus, minus 4 miliony.
Dla mnie jako prezesa zarządu i dla całego zespołu, z którym mam przyjemność pracować, to jednak oznacza, że bardzo się poprawiliśmy, ale nadal jesteśmy poniżej kreski, czyli jesteśmy firmą, która traci pieniądze na swojej działalności podstawowej, co oznacza, że największy wysiłek tego roku przed nami.
Pierwszy kwartał jest zgodny z planem, zgodny z budżetem, zgodny z planem złożonym do Komisji Europejskiej. Oczywiście nas to cieszy, ale też sprawia, że na razie nie są to liczby, które pozwoliłyby nam zapominać o drugiej transy pomocy publicznej. To jest ta łyżka dziegciu do codziennego poranka, początku tygodnia, kiedy wydaje nam się, że już wszystko jest niby ok, ale jeszcze nie jest ok.
Czyli pierwszy kwartał na minusie w tym roku?
Tak, pierwszy kwartał jest na minusie, co w branży jest zupełnym standardem. Tylko ten minus mamy rzeczywiście znacznie mniejszy niż minus w zeszłym roku. Pewnie kiedyś będą takie czasy, kiedy i pierwszy kwartał będzie na plusie. To jest kwestia skali.
Mówi pan, że w tym roku trzeba się skoncentrować na tym, żeby LOT zaczął zarabiać wreszcie na lataniu, na wożeniu pasażerów i na gaszeniu nastroju w związkach zawodowych. Referendum w związkowe pokazało, że związkowcy chcą jednak strajku ostrzegawczego.
Można z tego wyciągać różne wioski, związki zawodowe są w swojej trochę naturalnej roli sprzeciwiania się zmianom, które robimy.
Zarzucają panu, że nie liczy się pan z ich zdaniem, wprowadza pan zmiany, jak np. sposób wynagradzania jednostronnie, bez konsultowania z nimi.
Powiem przewrotnie - mam ten komfort, że nie muszę się liczyć z ich zdaniem, dlatego że program restrukturyzacji ma tę specyfikę, że to jest rzecz absolutnie nieodwracalna i restrukturyzacja ma w sobie też element prawdziwej zmiany. Zmieniamy strukturę firmy.
Często się przewija w sferze publicznej takie sformułowanie, że my szukamy oszczędności. My nie szukamy oszczędności, my zupełnie zmieniamy model biznesowy. Kiedy patrzę na panów i media, to kiedyś gazety drukowane były jednym medium, media elektroniczne były inne, a dzisiaj tak naprawdę są jedne i te same media, bo są elektroniczne media. Radio robi się zupełnie inaczej, często w studiu jest kamera. My mamy dokładnie ten sam model. Piloci muszą latać będąc inaczej wynagradzani, muszą mieć inną strukturę kosztu, dlatego, że pasażerowie, czyli nasi klienci po prostu oczekują czegoś innego.
W jaki sposób pilot może latać więcej, być lepiej wynagradzany jeżeli siatka połączeń lotu nie rośnie, flota również nie?
Tu się zgadzam z panem, ale do końca przyszłego roku, tzn. te ograniczenia, które są narzucone przez Unię Europejską, na razie uznajemy, że obowiązują do końca okresu restrukturyzacji, czyli do końca października przyszłego roku.
Ma to kilka istotnych konsekwencji. Pierwsza jest taka, że chcielibyśmy zacząć otwierać nowe połączenia, wchodzić w fazę wychodzenia z intensywnej głębokiej restrukturyzacji, to musimy to zrobić w tym roku, dlatego, że połączenie trzeba otworzyć 12 miesięcy przed lataniem. To po pierwsze.
Po drugie, jeśli pytamy o samych pilotów, to akurat tutaj siedzę bardzo komfortowo na krześle, dlatego że w roku 2013 bardzo wielu pilotów latało znacznie więcej niż rok wcześniej. Ta poprawa skądś się wzięła. Ta sama grupa zawodowa wykonała znacznie więcej nalotów.
Mogę złożyć samokrytykę, że mieliśmy problem z zarządzaniem urlopami, nie mieliśmy kiedy dawać im urlopów, ponieważ mieliśmy tak dużo latania. Proszę popatrzeć na nasz program czarterów zimowych, który spowodował, że samoloty były bardzo intensywnie wykorzystywane pozasezonowo. Więc nie można nam jako pracodawcy zarzucić, że nie dajemy możliwości zarobkowania. Cóż, taka jest specyfika, szczególnie linii tak niedużej, jaką jest LOT, że w zimie latamy mniej, więc potrzebujemy mniej kosztów stałych i przekładamy tę siłę nacisku możliwości zarobkowania na moment, kiedy się lata.
Wynagradzamy dyspozycyjność i fakt, że latem, kiedy wszyscy latają na wakacje, czy jest bardzo duży ruch, piloci będą mieli więcej pracy i większy zarobek.
A gdyby jednak doszło do strajku ostrzegawczego, ile on będzie kosztował spółkę? Jak bardzo odbija się na wyniku jeden dzień takiego strajku?
Przepisy są dość precyzyjne. W tej chwili nie możemy nawet mówić o strajku, teraz jest możliwa zgodnie z prawem dwugodzinna akcja ostrzegawcza.
Trudno mówić o kosztach, oczywiście koszty są, byłyby to koszty opóźnień, przy czym uważam, że jeśli w ogóle mówilibyśmy o takiej akcji, to jej poziom jest symboliczny. Aczkolwiek to jest decyzja związków. Nie chcę wypowiadać się w ich imieniu. Zrobili referendum, jest to oczywiście forma negocjacji z nami, ale jak powiedziałem, my robimy swoje, bo wolę się tłumaczyć z tego, że mamy konflikt ze związkami, niż z tego, że cokolwiek odpuściliśmy w sytuacji, w której spółka bierze pomoc publiczną.
Na jakim etapie jest postępowanie przed Komisją Europejską właśnie w sprawie pomocy publicznej?
28 marca odesłaliśmy odpowiedzi na pytania, które Komisja do nas przysłała, które były wynikiem analizy konkurencji.
Co napisaliście w tych odpowiedziach?
Napisaliśmy prawdę. To jest ponad 40 stron, cały czas są podnoszone te same kwestie pod różnym kątem, ale to jest zupełnie normalne i musimy się poddać temu. Tak było w wypadku czy to restrukturyzacji przemysłu motoryzacyjnego, czy w wypadku stoczni. Mamy zaplanowane spotkania robocze z Komisją w tym tygodniu. Cóż, bardzo bym chciał i to jest prośba, którą zawsze kieruję do Komisji, żeby jak najszybciej ta decyzja zapadła. Jesteśmy w pełnej gotowości odpowiadania na wszystkie pytania, żebyśmy formalnie mieli ten proces zakończony jak najszybciej, bo on determinuje kwestię, o której pan wspomniał, czyli możliwość rozwoju.
Panie prezesie, czy za dobre wyniki będzie premia?
To jest pytanie do Rady Nadzorczej, a nie do mnie. Zawsze z przyjemnością każdy prezes premię otrzyma.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Radio PIN
Wojciech Kowalik, Radio PIN
Panie prezesie pracuje pan na opinię człowieka do zadań specjalnych?
Polacy pokochali parki rozrywki, o czym może świadczyć rosnąca liczba tego typu miejsc. Wkrótce ma się ona powiększyć o kolejny obiekt, zlokalizowany w Łutynówku na Mazurach. Co będzie oferował? Kiedy powstanie? Z jaką konkurencją będzie musiał się liczyć? Oto nasz przewodnik po polskich parkach rozrywki.
Ekskluzywny hotel na wyspie Kos i biuro podróży Grecos Holiday zostali zwycięzcami konkursu na najlepszy produkt turystyki wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 w kategorii "Grecja i Cypr"
Dzięki wynikom konkursu Kompas Wakacyjny łatwiej mi pracować i przekonywać klientów do wyjazdów – mówi agent turystyczny, współwłaściciel warszawskiego biura Smile Holiday Marcin Stołowski
Wycieczka objazdowa Itaki po Maderze „Strelicje na klifach" zwyciężyła w naszym konkursie Kompas Wakacyjny 2017. Najwięcej wyróżnionych wycieczek ma Rainbow
Goście, którzy wykupią pobyt all inclusive w Turcji, nie będą musieli jeść wyłącznie w hotelu. Bransoletki mają upoważniać ich do korzystania z wybranych restauracji poza nim
Ze sklepów w całych Włoszech, a zwłaszcza na Sycylii, muszą zniknąć pamiątki i gadżety związane z mafią - domaga się walczące z Cosa Nostrą stowarzyszenie 100 Passi (Sto Kroków)
Brytyjskie biuro podróży Jet2CityBreaks poszerzyło programy zwiedzania dwóch miast - klientów wybierających się do Krakowa zabierze do Auschwitz, a tym, którzy lecą do Marakeszu, zaoferuje całodzienne zwiedzanie miasta.
Maroko spodziewa się w tym roku 16 milionów turystów zagranicznych. Jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to rekordowy wynik, lepszy od ubiegłorocznego, który już był najlepszy w historii.
„TSA tray aesthetic” to spadek po zakończonych niedawno wakacjach i symbol kończącego się lata. Na czym polega nowy trend, który w tym roku podbił lotniska na całym świecie?
Jest siedem celów, którymi w najbliższych miesiącach musi zająć się nasza organizacja - zapowiedział podczas IX Forum Hotelarzy IGHP prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski.
W tym roku turystyka przyniesie światowej gospodarce rekordowe 11,1 biliona dolarów - wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki.
O 58 procent spadła liczba Brytyjczyków, którzy na zagranicznych wakacjach wydają pieniądze na pamiątki. Powodów tego jest kilka, między innymi oszczędności, ale też większa dbałość o środowisko.
Podróżnicy z Europy, odwiedzający Wielką Brytanię bez wizy, będą wkrótce musieli uiścić opłatę „za zwolnienie” w wysokości 10 funtów (około 50 złotych).
Madryt jest drugą stolicą europejską po Paryżu, która zakazała wypożyczania elektrycznych hulajnóg. Nowe regulacje będą obowiązywać od października - zapowiada burmistrz José Luis Martínez-Almeida.
Ponad konstytucją jest premier i on ją definiuje. Ale to nie ma nic wspólnego z demokracją ani z obroną demokracji - stwierdził w porannej rozmowie w RMF prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.
Jury konkursu 50 Top Pizza ogłosiło 100 najlepszych pizzerii na świecie. W zestawieniu po raz kolejny znalazła się jedna polska pizzeria. Nie jest to jednak lokal z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia – kulinarnych potęg na mapie Polski.
Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w wysokości około siedmiu miliardów złotych na budowę fabryki Intela w naszym kraju - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej.
Skoda postanowiła połączyć zalety samochodu elektrycznego z zasięgiem napędu spalinowego. Pod jedną i tą samą maską nowego Superba zmieściła obie technologie. Powstało idealne połączenie między teraźniejszością a przyszłością.
Wyrażenie przez państwa Zachodu zgody na wykorzystanie wyprodukowanych przez nie i przekazanych Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu do ataku na cele w głębi Rosji oznaczałoby stan wojny z Rosją - powiedział prezydent Władimir Putin.
Naturalnym wydaje się, że wraz z rozwojem technologii i unowocześnianiem podejścia do zarządzania kompetencjami zmienia się również sposób postrzegania procesów uczenia się i nauczania. Cyfryzacja tworzy nie tylko wyzwania, ale przede wszystkim nowe możliwości.
Pandemia to już przeszłość, ale pozostały nam po niej rozmaite nawyki – twierdzą eksperci zajmujący się badaniem trendów. Jednym z takich zjawisk jest zyskujący popularność trend „Untact”. Na czym polega?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy sześć rosyjskich obwodów było atakowanych przez ukraińskie drony.
Od 1 października pracownicy urzędów skarbowych będą dostępni na jednej ogólnopolskiej infolinii Krajowej Administracji Skarbowej - informuje Ministerstwo Finansów.
Sytuacja makro i przedłużające się problemy ze zmianami regulacji stanowią duże wyzwanie dla branży leasingowej – mówi Tomasz Bogus, Prezes Zarządu PKO Leasing.
„Antychryst” od piątku na ekranach. Lars von Trier zrobił film o własnych lękach i męczarniach, tylko czy widzowie muszą to oglądać
Do aplikacji mObywatel trafiła zaktualizowana wersja usługi Jakość powietrza - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Jakie nowości czekają na użytkowników?
Vantage Rent – jeden z liderów najmu instytucjonalnego w Polsce, spółka z Grupy TAG Immobilien – jako pierwsza firma PRS wprowadza do oferty nowych mieszkań systemy Smart Home. Opcja ta jest dostępna obecnie w nowej lokalizacji we Wrocławiu i będzie standardowo wdrażana w każdym nowym budynku wchodzącym do portfela firmy. W ofercie mieszkań do wynajęcia z systemem Smart Home pojawiła się pierwsza pula z 415 mieszkań we Wrocławiu, przy ul. Braniborskiej 58.
Żadna firma w Polsce nie ma dziś zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm. A potrzebujemy wypełnić magazyny milionem sztuk. Po fiasku kontraktu z niemieckim koncernem Rheinmetall i zmarnowaniu czasu przez PiS, trwa gra o budowę fabryki nad Wisłą.
Trwają negocjacje z Koreą Południową dotyczące zakupu kolejnych 180 czołgów. Wbrew zapowiedziom umowa nie zostanie jednak podpisana na początku września. Plany produkcji tych czołgów w Polsce stoją zaś pod znakiem zapytania.
Offset to tylko jeden ze sposobów pozyskiwania technologii przez przemysł zbrojeniowy. Taniej jest stawiać na własne badania i rozwój.
Militarna pomoc państw Zachodu nie tylko radykalnie zwiększa szanse obrońców Ukrainy w starciu z rosyjskimi żołnierzami. Dzięki niej dynamicznie rosną też przychody i zyski zachodnich koncernów zbrojeniowych.
Rafael Nadal nie wystąpi w zaplanowanym na 20-22 września turnieju Laver Cup. Koniec kariery 38-letniego Hiszpana zbliża się wielkimi krokami.
Walka o władzę w imperium Ruperta Murdocha wchodzi na nowy etap. Skłócona rodzina medialnego magnata spotka się w sądzie, który ma rozstrzygnąć, kto będzie kontrolować imperium stworzonego przez miliardera kontrolującego amerykański rynek medialny.
Wprowadzenie elektronicznego fakturowania da państwom członkowskim 111 mld euro dodatkowych wpływów. Jednak nie wszystkie kraje UE spieszą się do tych rozwiązań.
Emeryci oraz renciści mogą posługiwać się legitymacją emeryta-rencisty. ZUS wystawia ją automatycznie tylko w formie elektronicznej. W innym przypadku konieczne jest złożenie wniosku.
Inflacja w Polsce w sierpniu wyniosła 4,3 proc. rok do roku – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, tym samym potwierdzając szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Korea Północna po raz pierwszy opublikowała zdjęcia wirówek służących do wzbogacania uranu. To rzadki dowód na to, że Korea Północna wciąż rozbudowuje swój program nuklearny, zakazany na mocy wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Powszechnie wiadomo, że leków nie należy łączyć z alkoholem. Tymczasem eksperci przypominają, że tak pospolity napój, jakim jest kawa, ma duży wpływ na skuteczność terapii chorób tarczycy, a także wchłanialność wielu innych leków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas