Pociągi stanęły

O godz. 7 zaczął się ogólnopolski strajk ostrzegawczy kolejarzy. Związkowcy deklarują, że postarają się, by protest nie był uciążliwy dla podróżnych

Publikacja: 25.01.2013 08:39

Pociągi stanęły

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki

Część pociągów zostanie zatrzymanych na stacjach, pasażerowie muszą się też liczyć z opóźnieniami.

Strajkują pracownicy czterech spółek: PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Energetyka, ale skutki protestu mogą się rozszerzyć także na pociągi innych przewoźników. W przypadku PKP Intercity i PKP Cargo strajk będzie polegał na zatrzymaniu pociągów na stacjach.

Do protestu nie przystępują pracownicy niektórych przewoźników, np. regionalnych, ale utrudnienia dla ich pociągów może spowodować planowany strajk pracowników PKP PLK - spółki, która zarządza kolejową infrastrukturą.

Ponad 230 pociągów zostało zatrzymanych w całym kraju ok. godz. 8 rano z powodu strajku ostrzegawczego na kolei. To ok. 25 procent składów planowanych do uruchomienia między godzinami 7 a 9.

Zarządzająca torami spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podsumowała, że do godz. 7.30, protest przebiega spokojnie i nie odnotowano żadnych incydentów o charakterze porządkowym.

Związkowcy zablokowali tory, m.in. w okolicach: Lublina, Siedlec, Puław, Radomia i Krakowa. Protestujący zatrzymali pociągi między innymi w Warszawie, Szczecinie, Kościerzynie, Tczewie, Gdańsku i Opolu.

Związkowcy od kilku miesięcy sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom w systemie naliczania ulg dla pracowników spółek kolejowych oraz dla kolejowych emerytów. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzili referendum strajkowe, w którym 95 proc. uczestniczących w głosowaniu pracowników opowiedziało się za strajkiem, jeśli zasady przyznawania ulg się zmienią, a załoga nie dostanie finansowej rekompensaty. Od kilku tygodni trwają rozmowy między związkami a pracodawcami, w czwartek fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy, dotyczące odwołania strajku ostrzegawczego.

Dla dobra pasażerów?

- W naszym strajku walczymy o dobro pasażerów. Będziemy strajkować do skutku, do osiągnięcia porozumienia - mówi Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

- Władze sprowokowały dzisiejszy strajk, aby odciągnąć uwagę od prawdziwych problemów na kolei. Złość w związku ze strajkiem nie przykryje nieudolności ministra Nowaka – dodaje Miętek.

W Katowicach...

Nie więcej pasażerów niż zwykle przewijało się w piątek przez katowicki dworzec, kiedy o godz. 7 pociągi stanęły, dworzec wyludnił się. Pasażerowie byli spokojni. - I po co ten strajk? I tak im nie zapłacą. Ludzie nie pojadą i tylko na nich się zdenerwują - mówią o związkowcach dwaj pasażerowie z większymi bagażami spokojnie siedzący w głównym holu katowickiego dworca.

Przed godziną 7 do Katowic przyjechał m.in. długi skład Kolei Śląskich z Częstochowy. Był pełny. Niektórzy wysiadający z niego pasażerowie mówili, że przyjechali wcześniej niż zwykle, by zdążyć przed zapowiadanym strajkiem

- Koleje Śląskie mówią, że nie strajkują, ale jak ich PLK nie puszcza, to nigdzie nie pojadą. A miałem być w Gliwicach przed 8 - narzeka jeden z pasażerów na peronie 1. Po chwili z megafonów rozległa się informacja, że pociąg Kolei Śląskich do Gliwic - z powodu strajku - nie odjedzie.

W dni robocze, w godz. 7-9 Koleje Śląskie uruchamiają zwykle 98 połączeń. Na czas piątkowego strajku spółka przygotowała 34 rozkładowe kursy autobusowej komunikacji zastępczej oraz 44 kolejne, które mają być przysyłane na poszczególne stacje na wezwanie kierowników zatrzymywanych pociągów. W Katowicach autobusy zastępcze zatrzymują się przy placu Andrzeja, obok dworca.

Podkarpacie

W związku ze strajkiem na Podkarpaciu ponad 20 pociągów, zarówno dalekobieżnych jak i regionalnych, będzie opóźnionych. Część z nich stanie w trasie na czas strajku, inne wyjadą dopiero po zakończeniu akcji.

Pociągi, które wyruszyły przed strajkiem, nie dojadą do celu punktualnie, ponieważ po godz. 7 staną na najbliższej stacji lub przystanku, gdzie poczekają na zakończenie akcji. Natomiast pociągi, których start wypada w czasie trwania strajku, wyruszą dopiero po jego zakończeniu.

Bez zakłóceń będą funkcjonować połączenia InterRegiobus w których zamiast pociągiem podróż odbywa się autobusem. Tak będzie na trasie Rzeszów-Katowice, Przemyśl-Katowice (oba przez Kraków) i Rzeszów-Zagórz. Te połączenia obsługują Przewozy Regionalne.

Choć w strajku nie biorą udziału Podkarpackie Przewozy Regionalne, to ich pociągi także nie będą kursować zgodnie z planem.

Podlaskie

10-12 pociągów ma nie odjechać w ramach dwugodzinnego strajku z trzech stacji PKP w Podlaskiem: z Białegostoku, Szepietowa i Sokółki.

Jerzy Grodzki, przewodniczący kolejarskiej Solidarności w Białymstoku mówi , że nie wiadomo do końca ile pociągów nie odjedzie lub zostanie zatrzymanych, bo będzie to zależało od konkretnych pracowników.

Rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki informuje, że do godziny 9, czyli do zakończenia strajku, nie będą jechały z Białegostoku pociągi w stronę w Warszawy. Oprócz Szepietowa mają być także zatrzymywane w Łapach.

Dolnośląskie

Ok. 30 pociągów zostało zatrzymanych. Na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu stoi pięć pociągów. Dokładnie nie wiadomo gdzie i jakie pociągi zatrzymano. - Wiem, że zostały zatrzymane wszystkie pociągi, które wyjechały z Dworca Głównego, czyli 13 pociągów, oraz zatrzymano pięć pociągów na samym dworcu - mówi rzecznik prasowy dolnośląskich PKP Bartłomiej Sarna. Na samym dworcu ludzi jest znacznie mniej niż normalnie o tej porze.

Według Wiesława Natanka z NSZZ "Solidarność" w Dolnośląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych we Wrocławiu w regionie stoi ponad 20 pociągów, ale wszystkie dojechały do stacji kolejowych i ze względów bezpieczeństwa żaden nie został zatrzymany w szczerym polu.

Pomorskie

W czasie strajku w Pomorskiem może być zatrzymanych kilkanaście pociągów: cztery pociągi Intercity i pięć pociągów regionalnych - ocenia PLK Gdynia. Pociągi SKM w Trójmieście kursują bez problemów.

Część pociągów zostanie zatrzymanych na stacjach, pasażerowie muszą się też liczyć z opóźnieniami.

Zastępca dyrektora ds. technicznych PLK Gdynia Leszek Lewiński informuje , że o godz. 7.20 w woj. pomorskim zatrzymane zostały cztery pociągi: w Tczewie pociąg z Gdyni do Krakowa, w Gdańsku pociąg z Gdyni do Berlina, w Kościerzynie pociąg regionalny z Kościerzyny do Gdyni a w Gdańsku Wrzeszczu pociąg z Gdyni do Krakowa.

- W czasie strajku w Pomorskiem może być zatrzymanych kilkanaście pociągów, bo w tym czasie kursują cztery pociągi Intercity i pięć pociągów regionalnych i te mogą być zatrzymane - mówi. Ponadto od 7 do 9 kursuje 27 pociągów SKM.

Powiedział, że "na razie żadnej komunikacji zastępczej nikt nie uruchamiał".

Łódzkie

Niewielu pasażerów pojawiło się rano na dworcach kolejowych regionu łódzkiego. Większość podróżujących zdecydowała się wybrać inne środki transportu, by uniknąć problemów związanych ze strajkiem kolejarzy.

Na dworcach Łódź Kaliska i Łódź Widzew pojawiły się osoby, które mają informować o zmianach w ruchu pociągów, a także o tym, że do godz. 12 kolejowi przewoźnicy będą wzajemnie honorowali wszystkie wydawane przez siebie bilety.

Póki co muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, bo na łódzkich dworcach pociągi stoją. Od godz. 7 do 9 z Łodzi Kaliskiej miało odjechać jedenaście pociągów, a z Łodzi Widzew - siedem. Składy te mają opuścić stacje dopiero po godz. 9. Na Widzewie przerwę w trasie mają m.in. pociągi jadące z Łodzi Kaliskiej do Warszawy i z Warszawy do Łodzi Kaliskiej, które na trasy wyruszyły przed rozpoczęciem strajku.

Lubelskie

Strajkujący związkowcy zatrzymali o godz. 7 ruch na dworcu kolejowym w Lublinie. Pociągi są wpuszczane na dworzec, ale nie odjeżdżają z niego.

- Semafory na czerwono, lokomotywy stoją, związkowcy chodzą po przejściu przez tory. Do godz. 9. pociągi nie będą jeździły. Będą tylko wpuszczane na dworzec - mówi Mirosław Oleszczuk z komitetu strajkowego kolejarzy w Lublinie.

Z lubelskiego dworca nie odjechały dalekobieżne pociągi Intercity do Bydgoszczy z godz. 7.26 oraz do Wrocławia z godz. 7.36. Najprawdopodobniej nie odjedzie też pociąg tego przewoźnika do Szczecina, który planowo wyrusza o godz. 8.26.

Wielkopolskie

Po godzinie 7 wstrzymany został ruch pociągów na poznańskim dworcu. Z powodu strajku kolejowych związków zawodowych do godziny 9 zatrzymanych tam ma być ok. 80 składów - informuje Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

- W Poznaniu do końca trwania akcji strajkowej nie wjedzie i nie wyjedzie 12 pociągów Intercity, 38 pociągów Przewozów Regionalnych i 26 pociągów Kolei Wielkopolskich - wylicza.

Nie mówi jednak, ile składów wstrzymało ruch w całym regionie. Podkreśla jedynie, że zatrzymanie ruchu na dworcu w Poznaniu bardzo poważnie utrudniło komunikację w Wielkopolsce.

Kujawsko-pomorskie

W regionie Kujawsko-pomorskim, pomimo zapowiedzianego strajku ostrzegawczego związkowców z Grupy PKP, w piątek do godziny 8 wszystkie pociągi, z wyjątkiem jednego, kursowały normalnie.

Wyjątkiem jest należący do PKP Intercity pociąg "Rawa" z Bydgoszczy do Katowic, który został o godzinie 7 zatrzymany przez jego obsługę w Toruniu.

- Pasażerowie siedzą w pociągu, ale mamy przygotowane ciepłe napoje - mówi  szef Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Waldemar Bogatkowski.

Część pociągów zostanie zatrzymanych na stacjach, pasażerowie muszą się też liczyć z opóźnieniami.

Strajkują pracownicy czterech spółek: PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Energetyka, ale skutki protestu mogą się rozszerzyć także na pociągi innych przewoźników. W przypadku PKP Intercity i PKP Cargo strajk będzie polegał na zatrzymaniu pociągów na stacjach.

Pozostało 96% artykułu
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive