Hu przybędzie do miasta w piątek, by - wedle słów jednego z wysokich członków Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin - "przekazać rodakom z Hongkongu wyrazy troski i błogosławieństwa rządu centralnego, jak również całej ludności Chin kontynentalnych". Prezydent zostanie w Hongkongu do niedzieli, kiedy odbędą się główne uroczystości, w tym ceremonia wciągania flag i wielki pokaz sztucznych ogni.
Przed ceremonią prezydent ma ogłosić wprowadzenie zatwierdzonych już przez Pekin środków mających na celu zacieśnienie współpracy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi na płaszczyźnie handlu, usług finansowych, edukacji, nauki i technologii oraz turystyki.
Do jego wizyty przygotowują się również obrońcy praw człowieka, a Hu będzie musiał się zmierzyć z rosnącym niezadowoleniem społecznym - przewiduje hongkoński dziennik "South China Morning Post". Jak co roku z okazji rocznicy 1 lipca odbędzie się protest organizowany przez lokalną grupę Civil Human Rights Front. Według zapowiedzi w demonstracji ma wziąć udział co najmniej 50 tys. osób, ale organizatorzy mają nadzieję na pobicie rekordu z zeszłego roku, kiedy na ulice miasta wyszło prawie 220 tys. ludzi.
Obchody rocznicy będą w tym roku wyjątkowo huczne, o czym informują reklamówki emitowane w telewizji już od wielu dni. Na 1 lipca zapowiedziano występy lokalnych gwiazd muzyki pop, pokazy spadochronowe, uroczyste capstrzyki oraz specjalne wykonanie oficjalnej piosenki obchodów pt. "Under the Lion Rock" przez 15 idealnie dostrojonych do siebie 15-latków, urodzonych dokładnie w dniu przekazania Hongkongu Chinom. W niedzielę rozpocznie się również sprzedaż okolicznościowych znaczków pocztowych wyemitowanych z okazji 15-lecia przez hongkońską pocztę. Poza Chinami uroczystości związane z rocznicą odbędą się również we Francji, Holandii i Kanadzie.
Rocznica jest okazją do analiz i podsumowań, a dziennikarze i eksperci z Chin kontynentalnych za każdym razem podkreślają skuteczność działania zasady "jednego kraju, dwóch systemów" wypracowanej przez Deng Xiaopinga i zastosowanej po przekazaniu Hongkongu Chińskiej Republice Ludowej przez Brytyjczyków 1 lipca 1997 roku. Od tego czasu Hongkong funkcjonuje jako Specjalny Region Administracyjny (Hong Kong Special Administrative Region - HKSAR), będący częścią ChRL, ale mający szeroką autonomię.